پژوهش های جدید پزشکی

میوه و سبزی سپری مقاوم در برابر استرس

میوه و سبزی سپری مقاوم در برابر استرس

 مطالعات اخیر محققان دانشگاه ادیت کاون در استرالیا نشان می‌دهد افرادی که در روز مقادیر بالای میوه و سبزی تازه مصرف می‌کنند، استرس کمتری را تجربه می‌کنند.

 مطالعات اخیر محققان دانشگاه ادیت کاون در استرالیا نشان می‌دهد افرادی که در روز مقادیر بالای میوه و سبزی تازه مصرف می‌کنند، استرس کمتری را تجربه می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، این مطالعه با بررسی بیش از هشت هزار و ۶۰۰ استرالیایی ۲۵ تا ۹۱ ساله نشان می‌دهد افرادی که مقادیر بالای میوه و سبزی مصرف می‌کنند، استرس کمتری دارند.

در این مطالعه آمده است افرادی که در روز ۴۷۰ گرم میوه و سبزی مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که ۲۳۰ گرم از این مواد غذایی در رژیم خود دارند،‌ ۱۰ درصد کمتر دچار اختلال استرس می‌شوند. سازمان جهانی بهداشت مصرف حداقل ۴۰۰ گرم میوه و سبزی را در روز توصیه می‌کند.

بر اساس این مطالعه از هر ۱۰ نفر در جهان، یک نفر یکی از اختلالات روانی را تجربه می‌کند و بر اساس مطالعات، رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت روان دارد.

مشکلات اقتصادی، بیماری، مشکلات خانوادگی و به طور کلی عوامل استرس‌زای مختلفی در زندگی روزمره تمام افراد وجود دارد. استرس به میزان نرمال کاملا طبیعی است، ولی زمانی که مزمن می‌شود، می‌تواند فرد را با مشکلات مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی، افسردگی، آلزایمر و سرطان مواجه کند.

 

تاثیر استرس بر اختلالات شناختی

مطالعات محققان دانشکده پزشکی جان هاپکینز در آمریکا نشان می‌دهد تاثیر استرس بر زنان به ویژه در دوران میانسالی، احتمال بروز اختلالات شناختی را افزایش می‌دهد.

در این مطالعه آمده است استرس نرمال باعث افزایش موقتی هورمون کورتیزول می‌شود و هنگامی‌که استرس از بین می‌رود، سطح هورمون به حالت طبیعی بازمی‌گردد؛ اما با استرس‌های مکرر،‌ پاسخ استرسی افزایش یافته و هورمون در سطح بالایی باقی می‌ماند و این موضوع به هیپوکامپ مغز که مسئول اصلی حافظه است، صدمه وارد می‌کند.

این مطالعه نشان می‌دهد تاثیر استرس بر زنان به ویژه در دوران میانسالی، احتمال بروز اختلالات شناختی را افزایش می‌دهد؛ ولی چنین ارتباطی در مردان دیده نشده است.

 

تاثیر استرس بر سرطان

مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه موناش در استرالیا صورت گرفته نشان می‌دهد سیستم لنفاوی بر اثر استرس مزمن دستخوش تغییرات فیزیکی می‌شود که به گسترش سرطان در بدن کمک می‌کند. سرطان از دو طریق خون و سیستم لنف در بدن گسترش می‌یابد؛ به همین دلیل درک عملکرد سیستم لنفاوی در گسترش سرطان حائز اهمیت است.

علاوه بر سرطان و کاهش حافظه، استرس مزمن در بروز بیماری‌های قلبی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، آسم، سردرد، افسردگی، اختلالات گوارشی، پیری و مرگ زودرس موثر است.

از طرفی می‌توان از استرس به عنوان عاملی برای موفقیت استفاده کرد. هنر افراد موفق، کنترل استرس و تبدیل آن به یک فرصت برای موفقیت است.

پروفسور یان رابرتسان استاد کالج ترینیتی دوبلین که یکی از برجسته ترین محققان علوم اعصاب اروپا است، راهکاری چهار مرحله‌ای برای کنترل استرس و تبدیل آن به فرصتی برای موفقیت ارایه کرده است که می‌تواند زندگی افراد پراسترس را دگرگون کند.


اولین قدم: به مغز خود با صدای بلند بگویید که این شرایط چقدر هیجان انگیز است
 برای تبدیل استرس به یک موقعیت فوق‌العاده برای پیشرفت، به جای اینکه بگویید شرایط چقدر استرس زاست، با صدای بلند به خود بگویید موقعیت پیش آمده کاملا هیجان انگیز است؛ شاید این واگویی در ظاهر ساده و بی‌اهمیت باشد؛ ولی به مغز فرمان می‌دهد که موقعیت را چگونه ارزیابی کند.

زمانی که مضطرب یا هیجان زده می‌شویم، هورمون کورتیزول ترشح می‌شود. در این حالت واکنش مغز است که مشخص می‌کند هورمون به یک واکنش مضر یا مفید تبدیل شود و وظیفه ماست که حالت مناسب را در اختیار مغز قرار دهیم تا فرمان لازم را صادر کند. در این شرایط هرگز نمی‌توان مغز را قانع کرد که شرایط عادی است. فقط می‌توان به مغز القا کرد که شرایط بسیار هیجان انگیز است.

 

دومین قدم: دم و بازدم عمیق
در این حالت تنفس عمیق پنج ثانیه‌ای از راه بینی و بازدم شش ثانیه‌ای داشته باشید. دم و بازدم عمیق، سبب تغییرات شیمیایی مغز می‌شود و مانند داروی طبیعی ضد استرس عمل می‌کند.

 

سومین قدم: مانند یک سوپرمن بایستید
سومین قدم این است که ژست یک قرمان را بگیرید؛ یعنی صاف بایستید، قفسه سینه را بیرون داده و سر را کاملا بالا بگیرید. ژست قهرمانانه سبب می‌شود اعتماد مغز به کاراییش افزایش یابد. در واقع این حالت ترفندی برای افزایش قابلیت و توانایی مغز است. نتیجه آزمایش‌ها نشان می‌دهد ژست قهرمانانه سبب افزیش هورمون تستوسترون در زنان و مردان می‌شود.

 

قدم چهارم: دستان خود را مشت کنید
قدم چهارم این است که دست راست خود را مشت کنید و به مدت ۴۵ ثانیه بسته نگه دارید، سپس آن را برای ۱۵ ثانیه باز کنید و مجددا ۴۵ ثانیه مشت کنید. این عمل سبب می‌شود نیمکره چپ مغز فعال شده و بدن در یک وضعیت چالش ذهنی قرار گیرد تا از استرس برای بهبود عملکرد بدن استفاده کند.

رابرتسان معتقد است استرس یک منبع انرژی عظیم است؛ بنابراین می‌توان آن را برداشت کرد و از آن در جهت موفقیت کمک گرفت، در غیر این صورت اهرمی برای جذب پیری، افسردگی و سرطان می‌شود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه