مقالات سلامتی و بهداشت

همه چیز درباره یائسگی

همه چیز درباره یائسگی

یائسگی هنگامی اتفاق می افتد که تخمدان ها تولید استروژن و سایر هورمون های جنسی را متوقف کنند. یک پزشک متخصص بهداشت یائسگی را بعد از اینکه 12 ماه متوالی یک زن پریود نشد تأیید می کند. پس از این دیگر نمی توانند بدون کمک باردار شوند. تغییراتی که منجر به یائسگی می شوند به تدریج اتفاق می افتند. سطح استروژن از سالهای قبل از یائسگی شروع به نوسان می کند.


یائسگی هنگامی اتفاق می افتد که تخمدان ها تولید استروژن و سایر هورمون های جنسی را متوقف کنند. یک پزشک متخصص بهداشت یائسگی را بعد از اینکه 12 ماه متوالی یک زن پریود نشد تأیید می کند. پس از این دیگر نمی توانند بدون کمک باردار شوند. تغییراتی که منجر به یائسگی می شوند به تدریج اتفاق می افتند. سطح استروژن از سالهای قبل از یائسگی شروع به نوسان می کند. با گذشت زمان اختلالی در چرخه قاعدگی ایجاد خواهد شد و ممکن است تغییرات دیگری در پی داشته باشد. دوره ها ممکن است چندین سال قبل از شروع یائسگی ادامه داشته باشند. این زمان به عنوان یائسگی شناخته می شود. برخی از افراد آن را قبل از یائسگی می نامند اما در مردان یائسگی اصطلاح استاندارد در جامعه پزشکی است. بعضی از خانمها دوره یائسگی را تجربه نمی کنند در عوض مستقیم به یائسگی می روند.

 

دوره یائسگی چیست؟
مشخص کردن زمان شروع پری یائسگی امکان پذیر نیست. برای بیشتر خانمها حدوداً در اواسط تا اواخر 40 سالگی آنها خواهد بود. چرخه قاعدگی متغیر خواهد شد و در نهایت به طور کامل متوقف می شود. وقتی به مدت 12 ماه هیچ دوره ای رخ نداده است، یک متخصص مراقبت های بهداشتی یائسگی را تأیید می کند. میانگین سن یائسگی 52 سال است. با این حال دامنه سنی برای این امر می تواند بسیار متفاوت باشد.

یائسگی:

وقتی قاعدگی به مدت 12 ماه اتفاق نیفتاده است ، یائسگی زودرس شروع می شود تغییرات زیر ممکن است در این مدت اتفاق بیفتد:

گرگرفتگی و تعریق شبانه

مشکل خوابیدن

کاهش میل جنسی

مشکلات تفکر و حافظه

خشکی واژن ، که منجر به درد در هنگام رابطه جنسی می شود

سردرد

تغییرات خلق و خوی

ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب

درد و سفتی در مفاصل

کاهش توده عضلانی

عفونت های ادراری مکرر

اگر سطح هورمون ها به طور ناگهانی تغییر کند یائسگی می تواند به طور ناگهانی شروع شود. این می تواند به طور طبیعی یا در نتیجه جراحی یا درمان دیگری اتفاق بیفتد.

علائم وازوموتور مانند گرگرفتگی، می تواند برای چندین سال ادامه یابد. علائم یائسگی معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود اما برخی از تغییرات ممکن است طولانی مدت باشند.

قرص های خوراکی ضد بارداری:
پریودهای نامنظم ، خونریزی شدید و گرفتگی عضلات در دوران یائسگی معمول است. مصرف یک قرص خوراکی ضد بارداری با دوز کم ممکن است به مدیریت این مسئله کمک کند. مصرف قرص های ترکیبی کنترل بارداری همچنین می تواند به کاهش خطر ابتلا به موارد زیر کمک کند:

دوره های نامنظم

خونریزی شدید در دوران قاعدگی

علائم وازوموتور مانند گرگرفتگی

سرطان تخمدان آندومتر و روده بزرگ

با این حال برخی شواهد نشان می دهد که این موارد ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان، لخته شدن خون و حمله قلبی را کمی افزایش دهد.

 

درمان های پزشکی:
درمان های هورمونی می تواند به برخی از خانم ها در کنترل گرگرفتگی و سایر علائم کمک کند. اینها ممکن است حاوی استروژن منبع معتبر پروژسترون یا ترکیبی از این هورمون ها باشند. برخی گزینه ها استروژن را با داروهای دیگر ترکیب می کنند. درمان هورمونی به صورت قرص، وصله، حلقه های واژن ، اسپری و ... در دسترس است. یک متخصص مراقبت های بهداشتی تاریخچه پزشکی زنان و علائم آنها را بررسی می کند تا به آنها کمک کند تصمیم بگیرند که آیا درمان هورمونی برای آنها مناسب است. آنها کمترین دوز ممکن را ارائه می دهند زیرا درمان هورمونی می تواند اثرات سوئی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است خطر لخته شدن خون، مشکلات کبدی و برخی از انواع سرطان را افزایش دهد. عوارض جانبی جزئی شامل سردرد، سینه های دردناک و احتباس مایعات است.

مدیریت یائسگی:
در بیشتر موارد ، ناراحتی یائسگی به موقع برطرف می شود. با این حال ، برخی از چالش ها ممکن است باقی بمانند.

برخی از نکات برای سالم ماندن در دوران یائسگی عبارتند از:

ورزش منظم

اجتناب یا ترک سیگار

مصرف یک رژیم غذایی مغذی و متنوع

انجام معاینات منظم بهداشتی یک متخصص زنان ممکن است گزینه دیگری را برای شما تجویز یا توصیه کند. همچنین می توانند در مورد مکمل ها اقدامات غذایی و انتخاب شیوه زندگی برای کمک به مدیریت این خطرات مشاوره دهند.

 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه