سلامت روان خود را با این ۶ توصیه اثر بخش تقویت کنید و شاد باشید

سلامت روان خود را با این ۶ توصیه اثر بخش تقویت کنید و شاد باشید

سلامت روان چگونه به دست می‌آید؟ به‌دنبال تقویت روحیۀ خود هستید، می‌خواهید احساساتتان را اداره و منعطف‌تر عمل کنید؟ این مقاله ایران مدیر با این ۶ استراتژی به شما نشان می‌دهد که چطور می‌توانید این کار را انجام دهید.

درک سلامت روان

سلامت روان شما بر نحوۀ تفکر، احساس، و رفتار در زندگی روزمره و توسعه فردی ‌تأثیر می‌گذارد. همچنین، بر توانایی شما در مبارزه با استرس ، غلبه بر چالش‌ها، ایجاد روابط و غلبه بر مشکلات و شکست‌های زندگی مؤثر است. سلامت روان تنها به‌معنای نداشتن مشکلات روانی نیست.

سلامت ذهنی یا عاطفی چیزی فراتر از نداشتن افسردگی، اضطراب، یا سایر مسائل روان‌شناختی است. سلامت روان، به‌جای اشاره به نداشتن بیماری روانی، بر خصوصیات مثبت تمرکز دارد.

افرادی که از نظر روحی سالم هستند چنین ویژگی‌هایی دارند:

حس خرسندی
سرخوشی برای زندگی و توانایی خندیدن و تفریح
توانایی مقابله با استرس و فرار از مشکلات
وجود حس معنا و هدف در فعالیت‌ها و روابط
انعطاف‌پذیری برای یادگیری مهارت‌های جدید و سازگاری با تغییر
تعادل بین کار و بازی، استراحت و فعالیت، و غیره
اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بالا

رابطۀ بین انعطاف‌پذیری و سلامت روان

سلامت روان و انعطاف پذیری

داشتن سلامت روان کامل به این معنا نیست که هرگز وضعیت بد عاطفی یا مشکلات را تجربه نکنید. همۀ ما با ناامیدی و باخت و تغییر روبه‌رو می‌شویم. اگرچه این‌ها بخش‌های عادی از زندگی‌اند، می‌توانند باعث ایجاد استرس ناراحتی و اضطراب شوند.

اما همان‌طور که افرادی که از نظر جسمی سالم‌اند می‌تولنند بیماری یا آسیب را کنار بزنند افرادی که از نظر روانی سالم‌اند نیز می‌توانند از پس مشکلات، آسیب، و استرس برآیند. این توانایی را انعطاف‌پذیری می‌نامند.

افرادی که از نظر عاطفی و ذهنی مقاوم‌اند ابزاری برای مقابله با شرایط دشوار و حفظ چشم‌انداز مثبت دارند. آن‌ها در زمان اتفاقات بد همانند وقت‌های خوشی منعطف، متمرکز، و مولدند. همچنین، انعطاف‌پذیری آن‌ها باعث می‌شود از تجربیات جدید یا آینده‌ای نامعلوم ترس نداشته باشند.

حتی زمانی که نمی‌دانند فوراً چطور با یک مسئله روبه‌رو شوند امیدوارند که درنهایت یک راه حل بیابند. خواه شما دنبال مقابله با یک مشکل خاص سلامت روان باشید و قصد داشته باشید احساسات بهتری داشته باشید یا این‌که خیلی ساده احساس مثبت و انرژی بیشتری داشته باشید روش‌های زیادی برای کنترل سلامت روان شما وجود دارد؛ از امروز شروع کنید.
چگونه می‌توان سلامت روان خود را تقویت کرد (بله، ممکن است!)

هرکسی ممکن است از مشکلات بهداشت روانی یا عاطفی رنج ببرد و این برای بیشتر ما یک عمر زمان می‌برد. تنها امسال از هر پنج نفر یک نفر دچار اختلال روانی قابل‌تشخیص است. بااین‌همه، باوجود مشکلات بهداشت روانی مشترک، بسیاری از ما هیچ تلاشی برای بهبود اوضاع خود نمی‌کنیم.

ما پیام‌های عاطفی هشداردهنده را نادیده می‌گیریم و سعی در منحرف‌کردن خود یا خوددرمانی با الکل، مواد مخدر، یا رفتارهای خود مخرب داریم و کار را سخت‌تر می‌کنیم. به این امید که دیگران متوجه نشوند مشکلات خود را حل می‌کنیم. امید داریم که به‌تنهایی بهبود یابیم، و با گفتن این‌که «همینم که هستم» به‌سادگی تسلیم می‌شویم.

خبر خوب این‌که: نیازی نیست حس بدی داشته باشید. روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش روحیۀ خود، انعطاف‌پذیری، و لذت بیشتر بردن از زندگی استفاده کنید. اما درست همان‌طور که برای ایجاد و حفظ سلامت جسمی نیاز به تلاش است برای سلامت روان نیز چنین تلاشی لازم است.

باید برای داشتن سلامت روان خوب سخت‌تر کار کنیم، و آن هم تنها به این دلیل که راه‌های بسیاری وجود دارد که بر سلامتی روانی عاطفی ما ‌تأثیر دارد.
چرا غالباً قادر به تبیین نیازهای سلامت روانمان نیستیم یا در برابرش مقاومت می‌کنیم؟

ناتوانی ما در رفع نیازهای بهداشت روانی ما از دلایل مختلفی ناشی می‌شود:

در برخی از جوامع، مسائل ذهنی و عاطفی به‌نسبتِ مسائل جسمی کمتر حائز اهیمت است. آن‌ها نشانۀ ضعف یا به‌نوعی اشتباه خودمان تلقی می‌شوند.

برخی افراد به‌اشتباه مشکلات سلامت روان را چیزی می‌دانند که باید بدانیم چطور از آن خارج شویم. به‌ویژه مردان در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهند تا به‌جای این‌که کمک بگیرند احساساتشان را سرکوب کنند.

در عصر مدرن، ما غرق یافتن پاسخ‌های ساده برای مشکلات پیچیده هستیم. به‌جای برقراری ارتباط با مردم در دنیای واقعی، تنها رسانه‌های اجتماعی را بررسی می‌کنیم. به‌جای پرداختن به مسائل اساسی برای تقویت روحیه و حل مسئلۀ افسردگی تنها قرص مصرف می‌کنیم.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند اگر برای حل مشکلات روحی و روانی به‌دنبال کمک باشند تنها راه درمان موجود به داروها (همراه با عوارض جانبی ناخواسته) یا تراپی (که می‌تواند طولانی و گران باشد) ختم می‌شود. حقیقت این است که برای بهبود روحیه و تجربیات بهزیستی ذهنی و عاطفی خود مراحلی وجود دارد. می‌توانید از همین امروز شروع کنید.
برقراری ارتباط اجتماعی، به‌ویژه ارتباط چهره‌به‌چهره، را در اولویت قرار دهید

سلامت روان و ارتباط چهره به چهره

مهم نیست که چه مدت را برای بهبود سلامت روحی و روانی خود اختصاص دهید، همچنان نیاز دارید تا با دیگران ارتباط داشته باشید و به بهترین وجه عمل کنید. انسان‌ها موجودات اجتماعی با نیازهای عاطفی به روابط و پیوندهای مثبت با دیگران هستند. منظور ما زنده‌ماندن نیست، رشد در انزواست.
مغز اجتماعی ما مشتاق همراهی و ارتباط است؛ حتی زمانی که تجربیات ما باعث شده است فردی خجالتی و بی‌اعتماد باشیم.
چرا ارتباط چهره‌به‌چهره مهم است؟

تماس‌های تلفنی و شبکه‌های اجتماعی جایگاه خود را دارد، اما هیچ‌چیز نمی‌تواند مانند ارتباط چهره‌به‌چهره با افراد دیگر فشار روحی و روانی را کاهش دهد.

نکتۀ اصلی این است که با کسی که «شنوندۀ خوبی» است تعامل برقرار کنید؛ کسی که مرتباً بتوانید بدون برداشت شخصی از طرز فکر و احساس شما با وی صحبت کنید. یک شنوندۀ خوب به احساساتی که پشت سخنان شماست گوش فرا می‌دهد، سخن شما را قطع نمی‌کند، شما را قضاوت یا از شما انتقاد نمی‌کند.

کمک‌خواستن نشانۀ ضعف شما نیست و شما را زیر بار مسئولیت دیگران نمی‌برد. بسیاری از این‌که به آن‌ها اعتماد کنید و رازتان را با آن‌ها درمیان بگذارید استقبال می‌کنند. اگر احساس می‌کنید کسی را ندارید که بتوانید به او اعتماد کنید بهترین راه ایجاد یک شبکۀ روابط جدید و بهبود شبکۀ حمایتی‌تان است.

دراین‌میان، تعامل چهره‌به‌چهره با آشنایان یا افرادی که در طول روز با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید، مانند افرادی که در صف اتوبوس هستند یا شخصی که برایتان قهوۀ صبحگاهی می‌آورد، بسیار سودمند است.

با یک لبخند ارتباط چشمی، احوال‌پرسی دوستانه، یا صحبتی کوچک ارتباط برقرار کنید.
نکاتی برای ارتباط با دیگران

با یک دوست تماس بگیرید و ترتیب ملاقات دهید. اگر هر دوی شما زندگی شلوغی دارید پیشنهاد دهید با یکدیگر کار یا ورزش کنید. سعی کنید برنامه‌ای منظم داشته باشید.
اگر احساس می‌کنید کسی را ندارید که با او تماس بگیرید، با شخصی آشنا شوید. بسیاری افراد نسبت به ایجاد رابطۀ دوستی احساس ناخوشنایندی دارند. بنابراین، شما کسی باشید که این یخ را می‌شکند. دوباره با یک دوست قدیمی ارتباط برقرار کنید، یک همکار را برای نهار دعوت کنید یا از همسایه بخواهید برای قهوه به شما بپیوندد.
از پشت تلویزیون یا کامپیوترتان بلند شوید. ارتباط یک تجربۀ عمدتاً غیرکلامی است که شما را مجبور به برقراری ارتباط مستقیم با افراد دیگر می‌کند. بنابراین، از روابط دنیای حقیقی به‌نفع تعاملات مجازی کوتاه نیایید.
متصل باشید. عضو گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی یا گروه‌هایی با علایق خاص باشید که به‌طور مرتب قرارملاقات دارند. این گروه‌ها فرصت شگفت‌انگیزی برای دیدار با افرادِ با منافع مشترک فراهم می‌آورند.
از لبخندزدن و سلام‌کردن به غریبه‌هایی که از کنارشان می‌گذرید نترسید. برقراری ارتباط برای هر دوی شما سودمند است؛ و شما هرگز نمی‌دانید این راه به کجا ختم می‌شود.

فعال‌ماندن برای ذهن و بدن مطلوب است

ذهن و بدن به‌طور ذاتی در ارتباط هستند. وقتی سلامت جسمی خود را بهبود می‌بخشید، به‌طور خودکار بهزیستی روانی و عاطفی بیشتری را تجربه خواهید کرد. فعالیت بدنی همچنین اندورفین‌ها مواد شیمیایی قدرتمندی را آزاد می‌کنند که باعث افزایش روحیه شما می‌شود و انرژی اضافی را تأمین می‌کند. ورزش یا فعالیت منظم می‌تواند ‌تأثیر عمده‌ای بر مشکلات روحی و روانی داشته باشد، استرس را کاهش دهد، باعث بهبود حافظه شود، و به شما در بهتر خوابیدن کمک ‌کند.اما اگر از ورزش‌کردن متنفر باشم چه؟

سلامت روان و استرس

خب، شما تنها نیستید. وزنه‌زدن در باشگاه یا دویدن برروی یک تردمیل تصور هیچ‌کسی از یک زمان خوب نیست. اما نیازی نیست که شما طرف‌دار تناسب‌اندام باشید تا از مزایای فوق‌العادۀ فعال‌بودن بهره‌مند شوید.

هنگام صرف نهار در یک پارک قدم بزنید، وقتی برای خرید بیرون می‌روید قدم بزنید، برای یک سگْ فریزبی پرتاب کنید، با موسیقی موردعلاقه‌تان برقصید، بازی‌های ویدیویی با بچه‌هایتان انجام دهید، به‌جای ماشین با دوچرخه سر قرار بروید.

نیازی نیست تا زمانی که خیس عرق شوید یا عضلاتتان درد بگیرد ورزش کنید. حتی مقدار متوسط فعالیت بدنی هم می‌تواند بر سلامت روان و عاطفی شما ‌تأثیر گذار باشد؛ و این چیزی است که می‌توانید هم‌اکنون انجام دهید تا انرژی و چشم‌انداز تقویت روانی خود را بهبود ببخشید.
نکاتی برای شروع تمرین ورزشی مداوم

سلامت روان و فعالیت ورزشی

در اغلب روزها به مدت سی دقیقه فعالیت انجام دهید. اگر برایتان ساده‌تر است، سه جلسۀ ده دقیقه‌ای همان‌قدر می‌تواند مؤثر باشد. با پیاده‌روی یا رقصیدن با آهنگ موردعلاقه‌تان آغاز کنید.

ورزش ریتمیک را امتحان کنید که هم دست‌وپا را درگیر کند، مثل پیاده‌روی، دویدن، شنا، تمرین وزنه‌برداری، ورزش‌های رزمی، یا رقصیدن.

یک عنصر ذهن‌آگاهی به تمرین خود بیفزایید. به‌جای تمرکز روی افکارتان، به این توجه کنید که وقتی حرکت می‌کنید بدنتان چه احساسی دارد؛ چطور پاهای شما به زمین برخورد می‌کند؛ ریتم تنفس یا احساس باد بر پوستتان چگونه است.
بیاموزید که چگونه استرس خود را کنترل کنید

استرس عواقب زیادی بر سلامت روان و عاطفی می‌گذارد. بنابراین، مدیریت استرس اهمیت بسیاری دارد. البته، نمی‌توان از وجود همۀ عوامل استرس‌زا جلوگیری کرد، اما با استفاده از استراتژی‌های مدیریت استرس می‌توان به تعادل اوضاع کمک کرد.
با چهره‌ای دوستانه صحبت کنید

تعامل اجتماعی چهره‌به‌چهره با کسی که به شما اهمیت می‌دهد ‌مؤثرترین روش برای آرام‌کردن سیستم عصبی و رفع استرس است. تعامل با اشخاص دیگر می‌تواند ترمز برای واکنش‌های استرس‌زا باشد، چیزی مانند بپر یا بجنگ. این هورمون‌ها باعث ایجاد استرس می‌شود. بنابراین، حتی اگر قادر به تغییر وضعیتهای استرس‌زا نیستید، احساس بهتری خواهید داشت.
به حواس خود متوسل شوید

آیا گوش‌دادن به یک آهنگ پرهیجان باعث آرامش شما می‌شود؟ یا بوکردن قهوه، زمین، یا رایحۀ دلخواه؟ یا شاید فشردن توپ استرس به‌سرعت باعث می‌شود تا احساس محوریت کنید؟ همه به درونداد حسی‌های تقریباً متفاوت واکنش نشان می‌دهند.

بنابراین، همین حالا امتحان کنید و ببینید که چه کاربری برای شما بهتر است. هنگامی که متوجه شدید سیستم عصبی شما چگونه به درونداد حسی پاسخ می‌دهد، بدون توجه به جایی که هستید یا زمانی که دچار استرس می‌شوید می‌توایند به‌سرعت خود را آرام کنید.
اوقات فراغت را در اولویت قرار دهید

بدون دلیل و تنها به‌دلیل این‌که احساس خوبی داشته باشید در فعالیت‌های موردعلاقه‌تان شرکت کنید. به دیدن یک فیلم خنده‌دار بروید، در ساحل قدم بزنید، موسیقی گوش دهید، یک کتاب خوب بخوانید، با یک دوست صحبت کنید. این کارها را تنها به‌دلیل این‌که سرگرم‌کننده هستند انجام دهید نه این‌که افراط هستند. بازی برای سلامت روحی و روانی یک ضرورت است.
زمانی را به مراقبه و شکرگزاری اختصاص دهید

درمورد چیزهایی که برایشان شکرگزار هستید بیندیشید، مراقبه کنید، دعا کنید، از غروب آفتاب لذت ببرید، یا به‌سادگی دقایقی را در روز به آنچه خوب، زیبا، و مثبت است اختصاص دهید.
یک تمرین آرامش‌بخش انجام دهید

در حالی که ورودی حسی می‌تواند استرس را در لحظه تسکین دهد، تکنیک‌های ریلکسیشن می‌تواند به کاهش سطح کلی استرس شما کمک کند؛ اگرچه احتمالاً آن‌ها برای یادگیری مؤثر به زمان بیشتری نیاز دارند. یوگا، مراقبۀ ذهن‌آگاهی، تنفس عمیق، یا شل‌کردن مرتب عضلات می‌تواند ترمزی برای استرس باشد و ذهن و بدن تحت فشار شما را به حالت تعادل بازگرداند.
مدیریت هیجانی برای کاهش استرس

درک و پذیرش احساساتتان، به‌خصوص موارد ناخوشایند بسیاری که سعی در نادیده‌گرفتنشان داریم، می‌تواند تفاوت بسیاری در توانایی مدیریت استرس و تعادل روحیۀ شما ایجاد کند. جعبۀ ابزار راهنمای کمکی هوش هیجانی می‌تواند چگونی این کار را به شما نشان دهد.
برای داشتن سلامت روان مطلوب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید

جز در صورتی‌ که شما در گذشته سعی کرده باشید رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید ممکن است نسبت به آنچه می‌خورید یا مقدارش و ‌تأثیر آن بر نحوۀ تفکر و احساس شما آگاه نباشید.

یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند بر مغز و خلق‌وخوی شما ‌تأثیر بگذارد، خواب شما را مختل کند، انرژی شما را از بین ببرد و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند. برعکس، تغییر به یک رژیم غذایی سالم،کم‌قند، و سرشار از چربی‌های سالم می‌تواند روی انرژی شما ‌تأثیر بگذارد و خواب و خلق‌وخوی شما را بهبود ببخشد و به شما کمک کند تا به بهترین صورت به‌نظر برسید.

بسته به ژنتیک و سایر عوامل بهداشتی، افراد نسبتاً کمی متفاوت به بعضی از غذاها پاسخ می‌دهند. بنابراین، امتحان کنید که وجود یا عدم وجود چه نوع مادۀ غذایی در تغییر احساس شما ‌تأثیر دارد. بهترین شروع حذف «چربی‌های مضر» است که می‌تواند به روحیه و ظاهر شما لطمه وارد کند. آن‌ها را با چربیهای مفید که باعث سلامت مغز می‌شوند جایگزین کنید.
غذاهایی که اثرات نامطلوبی روی خلق‌وخو دارند

کافئین
چربی‌های ترانس یا هر چیز دیگری را با روغن «نیمه‌هیدروژنه» مصرف کنید.
مواد غذایی با مقادیر بالای مواد نگه‌دارندۀ شیمیایی یا هورمون‌ها
میان‌وعده‌های قندی
کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده (مانند برنج سفید یا آرد سفید)
غذای سرخ‌شده

غذاهای تقویت کنندۀ خلق

ماهی‌های چرب سرشار از امگا ۳ مانند سالمون، شاه‌ماهی، ماهی خال‌دار، آنچوی، ساردین، ماهی تن
آجیل مانند گردو، بادام، بادام‌زمینی
آووکادوها
دانۀ کتان
لوبیا
سبزیجات برگ‌دار مانند جوانۀ اسفناج، کلم، جوانۀ بروکسل
میوه‌های تازه مانند ذغال‌اخته

از خوابتان نکاهید؛ این مورد از چیزی که فکر می‌کنید مهم‌تر است

سلامت روان و خواب راحت

اگر زندگی شلوغی دارید، کم‌کردن خواب راحت ممکن است حرکت هوشمندانه‌ای به‌نظر برسد. اما زمانی که پای سلامت روان شما به‌میان می‌آید، خواب کافی یک ضرورت است نه تجمل. حذف حتی چند ساعت از خواب می‌تواند ‌تأثیر واضحی در توانایی ذهنی و مقابله با استرس برای شما داشته باشد.

در طولانی‌مدت، کمبود خواب می‌تواند ‌تأثیرات مخربی بر سلامت و چشم‌انداز روانی شما داشته باشد، در حالی که بزرگسالان باید شبانه‌روز هفت تا نه ساعت خواب باکیفیت داشته باشند. البته، این موضوع غالباً غیرحقیقی است که انتظار داشته باشید لحظه‌ای که دراز می‌کشید و چشمانتان را می‌بندید به خواب بروید.

مغز شما برای اتمام روز به زمان نیاز دارد. برای همین، دو ساعت پیش از خواب، تلویزیون، تلفن، لپ‌تاب، و کامپیوتر را کنار بگذارید و نگرانی، استدلال، یا طوفات مغزیتان را تا روز دیگر به‌تعویق بیندازید.
نکاتی برای بهترخوابیدن

اگر اضطراب یا نگرانی مزمن شبانه بر افکار شما حاکم است، راه‌هایی وجود دارد که با یادگیری آن‌ها می‌توانید مانع این نگرانی‌ها شوید.
برای خاتمۀ روز و آرام‌کردن ذهن و آماده‌شدن برای خواب سعی کنید دوش آب گرم بگیرید، با یک نور ملایم مطالعه کنید، موسیقی آرامش‌بخش گوش دهید، یا پیش از خواب یک تکنیک آرامش‌بخش انجام دهید.
برای کمک به تنظیم ساعت داخلی بدن و بهینه‌سازی کیفیت خواب، یک برنامۀ منظم برای بیدار‌شدن حتی در آخر هفته‌ها داشته باشید.
اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما تاریک، خنک، و ساکت است. پرده‌ها و دستگاه‌هایی با سوت متوالی (صدای سفید) و فن‌ها می‌توانند کمک کنند.

یافتن هدف و معنای زندگی

هرکسی معنا و هدف زندگی‌اش را به‌نحوی انتخاب می‌کند که شامل منافعی برای خودش و دیگران باشد. ممکن است به این موضوع به‌عنوان روشی برای احساس نیاز فکر کنید، احساس خوب درمورد خودتان، هدفی که شما را به سوی چیزی سوق دهد، یا دلیلی برای بیرون‌آمدن از رختخواب.

از نظر بیولوژیکی، یافتن معنی و هدف برای سلامت مغز بسیار مهم است؛ زیرا می‌تواند به تولید سلول‌های جدید و ایجاد مسیرهای عصبی جدید در مغز کمک کند.

همچنین، می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، درد را کاهش دهد، استرس را تسکین بخشد، و برای پیگیری سایر مراحل بهبود سلامت روان و عاطفی باانگیزه نگه می‌دارد. به‌هرحال، شما معنی و هدف زندگی را می‌یابید و این برای امر برای هر روز بسیار مهم است.

چه چیزی به شما معنی و هدف می‌دهد؟
در امور معنادار برای خود و دیگران مشارکت کنید

سلامت روان و مشارکت اجتماعی

در فعالیت‌هایی شرکت کنید که خلاقیت شما را به‌چالش می‌کشند و باعث می‌شوند احساس مفیدبودن داشته باشید، حالا خواه به آن دست یابید یا نه. برخی از ایده‌ها عبارت‌اند از: باغبانی، طراحی، نوشتن، نواختن ساز، یا ساختن چیزی در کارگاه.

روابط: وقت‌گذرانن باکیفیت با افرادی که برای شما مهم هستند خواه دوست باشند، مادربزرگ، یا بستگان سالخورده می‌تواند حامی سلامت روان شما باشد و درعین‌حال هدفی را نیز برای شما ایجاد می‌کند.

مراقبت از حیوان خانگی: بله، اگرچه مراقبت از حیوانات خانگی باعث ایجاد حس مسئولیت می‌شود این مراقبت باعث ایجاد احساس نیاز و دوست‌داشتن می‌شود. هیچ عشقی مانند عشقی که حیوانات به شما می‌دهند بی‌قیدو‌شرط نیست. همچنین، حیوانات می‌توانند شما را وادار کنند که برای ورزش و پیاده‌روی از خانه خارج شوید و در معرض دید افراد و مکان‌های جدید قرار گیرید.

کارهای داوطلبانه: درست است که ما از نظر اجتماعی سخت‌کوش هستیم اما سخت نیست که این احساس را به دیگران نیز هدیه دهیم. معنی و هدف ناشی از کمک به دیگران یا جامعه می‌تواند زندگی شما را پربار کند و گسترش دهد و شمارا خوشحال‌تر کند. هیچ محدودیتی برای فرصت‌های فردی و گروهی داوطلبانی که می‌توانید کشف کنید وجود ندارد. مدارس، کلیساها، افراد غیرانتفاعی، و سازمان‌های خیرخواهانه برای بقا.

مراقبت: مراقبت از والدین سالخورده، همسر معلول، یا فرزندی که دارای بیماری جسمی یا روحی است عملی حاکی از مهربانی، عشق، و وفاداری است و به همان اندازه که کار محبت‌آمیز دارای پاداش است می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.
سخن آخر

در صورتی که مداوم برای سلامت روان و عاطفی خود تلاش می‌کنید و هنوز در خانه یا محل کار خود بهینه عمل نمی‌کنید به‌دنبال کمک حرفه‌ای باشید. البته، پیروی از این مراحل خودیاری به‌نفع شما خوهد بود. اما درحقیقت دریافت کمک از یک حرفه‌ای دلسوز می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای مراقبت بهتر از خود. نظر شما در این باره چیست؟ لطفاً ایده‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه