معرفی نامزدهای ریاست جمهوری

زندگی نامه مسعود پزشکیان

زندگی نامه مسعود پزشکیان

مسعود پزشکیان سابقه عهده داری وزارت بهداشت در دوران دوم ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی را در کارنامه خود دارد، او همچنین در دوره هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم به عنوان نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس حضور داشت، و در دوره دهم مجلس شورای اسلامی نائب رئیس اول مجلس بود. 

خلاصه مطلب:مسعود پزشکیان سابقه عهده داری وزارت بهداشت در دوران دوم ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی را در کارنامه خود دارد، او همچنین در دوره هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم به عنوان نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس حضور داشت، و در دوره دهم مجلس شورای اسلامی نائب رئیس اول مجلس بود. 

پزشکیان به عنوان یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در چهاردهمین دوره انتخابات شرکت کرد. 
توضیحات :مسعود پزشکیان متولد هفتم مهر ماه سال 1333 در شهرستان مهاباد است. وی دوره کشاورزی را در هنرستان سپری کرد، و بعد از دریافت دیپلم صنایع کشاورزی راهی خدمت سربازی در زابل شد. در دوران خدمت سربازی به پزشکی علاقه مند شد و پس از پایان دوران خدمت در سال 1352 اقدام به دریافت دیپلم علوم طبیعی کرد و پس از آن در سال 1355 راهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز شد.

آغاز فعالیت سیاسی او را می توان حضور در انجمن اسلامی دانشگاه تبریز دانست. وی در اوایل دهه 70 مدرک تخصص جراحی عمومی و سپس فوق تخصص جراحی قلب خود را دریافت کرد و بعد از ریاست بیمارستان شهید مدنی تبریز  از سوی وزیر بهداشت وقت؛ علیرضا مرندی برای ریاست بر دانشگاه علوم پزشکی تبریز انتخاب شد. وی در دولت اول سید محمد خاتمی به عنوان معاون سلامت از سوی محمد فرهادی انتخاب و در دولت دوم اصلاحات؛ به عنوان وزیر بهداشت به مجلس معرفی و انتخاب شد.

وی در این دوره از سوی مجلس هفتم استیضاح شد اما مجددا موفق به دریافت رای اعتماد شد. در سال 1386 او با حضور در انتخابات مجلس هشتم به عنوان نماینده تبریز از سوی مردم این شهر راهی مجلس شد؛ وی در دوره های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم نیز به عنوان نماینده تبریز و اسکو و عضو کمیسیون آموزش و بهداشت در مجلس حضور یافت. وی در دوره دهم به عنوان گزینه فراکسیون امید برای نائب رئیسی مجلس معرفی و موفق به کسب اکثریت آرا شد. 

مسعود پزشکیان در آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ایران در 21 اردیبهشت ماه سال 1392 برای نام نویسی به وزارت کشور رفت، اما از حضور در انتخابات انصراف داد. او همچنین در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اقدام به ثبت نام کرد، و صلاحیت او توسط شورای نگهبان احراز نشد. 

پزشکیان همچنین در خرداد ماه سال 1403 به عنوان یکی از داوطلبین چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد و صلاحیت وی توسط شورای نگهبان مورد تائید قرار گرفت. 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه