اپلیکیشن Waze: اپلیکیشنی متکی بر کاربران، با اطلاعات زنده و کاربردی برای رانندگان

اپلیکیشن Waze: اپلیکیشنی متکی بر کاربران، با اطلاعات زنده و کاربردی برای رانندگان

Waze اپلیکیشن مسیریابی دیگری‌ست که متعلق به شرکت گوگل بوده، با وجود این‌ که ممکن است از برخی جهات شباهت‌هایی به Google Maps داشته باشد، اما رویکرد و سازوکار آن به طور کلی با اپلیکیشن اصلی نقشه‌های گوگل متفاوت است. در حالی که Google Maps بخش عمده‌ای از اطلاعات مربوط به نقشه‌ها وضعیت ترافیکی و حمل‌ونقل عمومی را از طریق مراکز دولتی، شرکت‌ها و منابع معتبر آنلاین جمع‌آوری می‌نماید، منبع اطلاعاتی اصلی Waze را کاربران آن تشکیل می‌دهند.

به عنوان مثال هنگامی که یکی از کاربران این اپلیکیشن در مسیر خود با ترافیک سنگین مواجه شده یا مشاهده ‌کند که به علت وقوع یک تصادف رانندگی مسیر مسدود شده است، می‌تواند به راحتی اطلاعات مربوطه را روی نقشه اضافه نموده و دیگر کاربران را به سرعت از این مساله آگاه کند. حال اگر همان کاربر یا شخصی دیگر موفق شود از طریق مسیرهای جانبی از محدوده ترافیک عبور نماید، قادر خواهد بود با درج نظر در ذیل آن اطلاعیه، دیگران را به استفاده از آن مسیر توصیه کند. در ادامه، برطرف شدن ترافیک از طریق دیگر کاربران اطلاع رسانی شده و در نهایت اطلاعیه مسدود بودن مسیر یا ترافیک سنگین در صورت لزوم حذف خواهد شد. اطلاعات ارائه شده توسط کاربران Waze به همین جا ختم نشده و موارد کاربردی دیگری همچون محل‌های پارک مناسب، موقعیت پارکینگ‌های عمومی و خصوصی، هزینه توقف در پارکینگ‌ها ،دوربین‌های کنترل سرعت، محل استقرار پلیس، موقعیت اتوموبیل‌های صادرکننده خودکار جریمه و حتی وضعیت نامساعد سطح خیابان‌ها و جاده‌ها به علت یخ‌زدگی یا خرابی آسفالت از جمله اطلاعات مفیدی هستند که در بسیاری از نقاط جهان توسط جامعه 80 میلیون نفری کاربران Waze به اشتراک گذاشته می‌شوند.

این اپلیکیشن از یک سیستم جالب امتیازدهی و سطح‌بندی برای تشویق کاربران خود به مشارکت در تکمیل و به‌روزرسانی این اطلاعات بهره می‌برد. کاربران در بدو عضویت درجه "Baby Wazer" را دریافت نموده، با به اشتراک‌گذاری ارائه اطلاعات جدید یا به‌روزرسانی و تکمیل اطلاعات موجود و کسب امتیاز بر اساس اهمیت و کیفیت اطلاعات ارائه شده ارتقای درجه می‌یابند. به علاوه با فراهم آوردن امکان ارتباط با دوستان از طریق شماره تلفن یا حساب کاربری فیس‌بوک، تشکیل تیم و رقابت با دیگر تیم‌ها، مشاهده دوستان و هم‌تیمی‌ها روی نقشه و تبادل پیام با آن‌ها، Waze مجموعه کاربران خود را به یک جامعه پرنشاط و پویا تبدیل نموده است.

Waze که از طریق نمایش تبلیغات برای کاربران کسب درآمد می‌کند، برای سیستم‌عامل‌های Android و iOS به صورت رایگان از Play Store و App Store قابل دریافت است. امتیاز اعطا شده از سوی کاربران Play Store و App Store به Waze تا به این لحظه 4.6 از 5 بوده، که امتیازی عالی محسوب می‌شود. همچنین بد نیست بدانید که این اپلیکیشن تاکنون بیش از 100 میلیون بار از طریق Play Store دانلود و روی دستگاه‌های اندرویدی نصب شده است. لازم به ذکر است که در حال حاضر اتصال به سرورهای Waze از طریق IP های ایران امکان‌پذیر نبوده و به همین دلیل استفاده از این اپلیکیشن برای کاربران داخل کشور توصیه نمی‌شود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه