اپلیکیشن Google Maps: سلطان نقشه‌ها

اپلیکیشن Google Maps: سلطان نقشه‌ها

بدون شک Google Maps یکی از بهترین اپلیکیشن‌های نقشه و مسیریابی برای دستگاه‌های همراه است. گوگل که سال‌هاست امکان مشارکت در اصلاح و به‌روزرسانی نقشه‌ها را برای کاربران خود فراهم آورده است، با بهره‌مندی از بیش‌ترین تعداد کاربران در میان رقبای خود مجموعه‌ای از کامل‌ترین و به‌روزترین نقشه‌ها را از طریق این اپلیکیشن ارائه می‌نماید.

Google Maps از قابلیت‌های متعددی برخوردار بوده و اطلاعات خوبی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این اپلیکیشن پس از مشخص شدن مسیر و با بهره‌مندی از قابلیت مسیریابی turn-by-turn، کاربر را به صورت پیوسته راهنمایی نموده و پیش از رسیدن به میادین و تقاطع‌ها جهت چرخش را به اطلاع وی می‌رساند. Google Maps این امکان را دارد تا با استفاده از اطلاعات زنده ترافیکی، کاربر را از وضعیت راه‌ها مطلع نموده و در صورت بسته بودن یکی از خیابان‌ها یا بالا بودن حجم ترافیک مسیر پیش رو، مسیرهای بهتری را پیشنهاد دهد. این اپلیکیشن همچنین قادر است با محاسبه طول مسیر و در نظر گرفتن اطلاعات ترافیکی، فاصله زمانی تا رسیدن به مقصد را برای کاربر تخمین بزند.

دیگر قابلیت اپلیکیشن نقشه‌های گوگل، برخورداری از اطلاعات دقیق و به‌روز از حمل و نقل عمومی در بسیاری از نقاط جهان است. به این معنی که علاوه بر امکان مشاهده مسیرها و ایستگاه‌های قطار، مترو، اتوبوس و تاکسی، کاربران این اپلیکیشن در بسیاری از شهرها قادرند تا از زمان رسیدن قطار یا اتوبوس بعدی به ایستگاهی که در نزدیکی آن‌ها قرار دارد (یا هر ایستگاه دیگر) مطلع شوند. Google Maps در کنار بهره‌مندی از اطلاعات مربوط به موقعیت مکان‌های عمومی همچون هتل‌ها، پارک‌ها، پمپ بنزین‌ها، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، سینماها، موزه‌ها و غیره، امکان ثبت نظرات و تجارب کاربران را نیز فراهم آورده است. به این ترتیب کاربر قادر خواهد بود تا با استفاده از این اپلیکیشن فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و دیگر مکان‌های مورد نظر خود را پیدا نموده، از نظرات دیگر کاربران و امتیازی که به آن داده‌اند اطلاع یافته، تصاویر واقعی آن مکان و یا منوی غذایی مربوطه را مشاهده نموده، حتی در مواردی اقدام به تهیه بلیط، رزرو اتاق، یا رزرو میز نمایند. به علاوه، کاربران Google Maps با استفاده از حالت Street View می‌توانند به نمایی از درون خیابان‌ انتقال یافته و تصاویر داخلی مکان‌های مختلف را -- در صورت وجود -- مشاهده نمایند. این اپلیکیشن همچنین قادر است تا با بهره‌مندی از نقشه داخلی برخی مکان‌های عمومی بزرگ همچون فرودگاه‌ها، مراکز خرید و استادیوم‌ها، کار مسیریابی و راهنمایی کاربران را در فضای داخلی برخی مراکز و ساختمان‌ها نیز ادامه دهد.

تا چندی پیش مشکل اصلی Google Maps وابستگی کامل به اینترنت و مصرف نسبتا بالای ترافیک اینترنتی کاربر در هنگام استفاده بود. گوگل برای رفع مشکل اول و فراهم آوردن امکان استفاده از اپلیکیشن نقشه‌ و مسیریابی خود در شرایطی که اتصال به اینترنت وجود ندارد، قابلیت دانلود نقشه‌ها را برای منطقه مورد نظر کاربر فراهم آورده است. البته استفاده از نقشه‌های آفلاین موقتی بوده و اطلاعات دانلود شده چنانچه از طریق اینترنت به‌روزرسانی نشوند، پس از 30 روز منقضی گردیده و غیر قابل استفاده خواهند بود. البته مشکل دوم یعنی مصرف نسبتا بالای پهنای باند و ترافیک اینترنتی همچنان پابرجا بوده، به همین دلیل در مناطقی که دسترسی به اینترنت محدود یا پرهزینه است، اپلیکیشن‌هایی با قابلیت استفاده کاملا آفلاین بیش‌تر مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرند.

Google Maps این امکانات و قابلیت‌ها را در قالب رابط کاربری ساده و آشنایی شبیه به دیگر اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های پیش‌فرض این شرکت همچون Play Store، Play Games، Gmail و Drive ارائه می‌نماید. این رابط کاربری از 4 بخش اصلی تشکیل یافته است: تصویر نقشه که بخش اعظم صفحه را اشغال نموده و با لمس آن توسط کاربر به حالت تمام-صفحه درمی‌آید؛ یک نوار ابزار کوچک در پایین صفحه برای مسیریابی و مشاهده اطلاعات مکان‌های مختلف در محدوده کاربر، یک نوار جست‌وجو در بالای صفحه برای جست‌وجوی مکان‌ها، خیابان‌ها و غیره و یک منوی به اصطلاح همبرگری که با لمس دکمه مربوطه در گوشه سمت چپ نوار جست‌وجو ظاهر می‌شود. کاربر از طریق این منو می‌تواند لایه‌های مختلف اطلاعاتی از جمله وضعیت ترافیکی، حمل و نقل عمومی، مسیرهای دوچرخه سواری و اطلاعات زمین‌شناسی مثل برجستگی‌ و فرورفته‌گی‌های زمین (Terrain) را به نقشه اضافه نموده و یا حالت نقشه را به نمای ماهواره‌ای تغییر دهد. همین منو امکان اشتراک‌گذاری موقعیت فعلی کاربر، دسترسی به مکان‌های مورد علاقه، دانلود نقشه برای استفاده آفلاین، دسترسی به نقشه‌های آفلاین ذخیره شده، به‌روزرسانی و اضافه کردن اطلاعات به نقشه‌ها و همچنین تغییر در تنظیمات اپلیکیشن را فراهم می‌آورد.

اپلیکیشن Google Maps که در حال حاضر نقشه‌ها، اطلاعات ترافیکی و اطلاعات مربوط به حمل و نقل عمومی برای بیش از 15 هزار شهر و همچنین اطلاعات تجاری مرتبط با 100 میلیون مکان مختلف را در سرتاسر دنیا شامل می‌شود، برای دستگاه‌های مبتنی بر اندروید و iOS به صورت رایگان از Play Store و App Store قابل دانلود است. این اپلیکیشن که تاکنون بیش از 1 میلیارد بار از Play Store دانلود شده، امتیاز 4.3 را از کاربران این فروشگاه و امتیاز 4.2 را از کاربران App Store دریافت نموده است.

در نهایت لازم به ذکر است که بخشی از اطلاعات و امکانات این اپلیکیشن ممکن است برای بعضی مکان‌ها، شهرها و کشورها به دلایل مختلف در دسترس نباشد. به عنوان مثال، امکان دانلود نقشه‌ شهرهای ایران برای استفاده آفلاین در Google Maps وجود ندارد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه