مقالات حقوق عمومی

مقاله اصل 139 قانون اساسی و شرط داوری در قراردادهای مصوب مجلس شورای اسلامی

مقاله اصل 139 قانون اساسی و شرط داوری در قراردادهای مصوب مجلس شورای اسلامی

در اين مقاله علمي و پژوهشي به مباحث قانون اساسي، شرط داوري، مجلس شوراي اسلامي، ارجاع دعاوي، اصل 139 ، قرارداد بين المللي پرداخته شده است

 

مقاله علمي و پژوهشي " اصل 139 قانون اساسی و شرط داوری در قراردادهای مصوب مجلس شورای اسلامی" مقاله اي است در 10 صفحه و با 90 فهرست منبع كه در مجلات معتبر علمي و پژوهشي با رويكرد پژوهشهاي حقوق عمومي منتشر شده است 

در اين مقاله علمي و پژوهشي به مباحث قانون اساسي، شرط داوري، مجلس شوراي اسلامي، ارجاع دعاوي، اصل 139 ، قرارداد بين المللي پرداخته شده است .

 

چكيده مقاله 

اصل 931 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،ارجاع دعاوی به داوری را در مواردی که طرف‌ دعوی خارجی است،موکول به تصویب مجلس شورای اسلامی دانسته است.از این حکم عملا چنین نتیجه گرفته شده است که مجلس شورای اسلامی اختیار تصویب شرط داوری در قراردادهای‌ بین‌المللی را ندارد،زیرا تصویب این شرط امکان اجرای اصل 931 را از میان می‌برد. در مقالهء حاضر،رویهء عملی شورای نگهبان که متکی بر این نگرش به اصل مذکور است،مورد نقد و بررسی قرار گرفته و نهایتا به تحقیق این پرسش پاسخ داده است که تصویب شرط داوری در قراردادهای بین‌المللی توسط مجلس شورای اسلامی،مصوبهء مغایر با قانون اساسی تلقی می‌گردد یا خیر؟

عنوان مقاله [English]

139 Constitution was originally slated for this Islamic Council meeting in contracting derails

دانشجويان دوره دكترا و كارشناسي ارشد مي تواند از محتواي اين مقاله براي رساله دكترا و پايان نامه كارشناسي ارشد بهره ببرند .

 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه