مقالات تغذیه و سلامت

کودک از چه سنی می‌تواند ماهی بخورد؟

کودک از چه سنی می‌تواند ماهی بخورد؟

در تغذیه کودک زمان و سن مصرف مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است و ماهی یکی از پراهمیت‌ترین موارد در تغذیه کودک است که باید در سن مناسب مصرف شود.

ایرنا / ماهی یک ماده غذایی سالم است که باید در رژیم غذایی کودک‌تان قرار بگیرد و معمولا هم افراد از زمانی که شروع به دادنِ غذای جامد به کودک می‌کنند که معمولاً در سن ۶ ماهگی به بعد است، ماهی را هم در نظر می‌گیرند.

از آن جایی که ممکن است ماهی عامل ایجاد آلرژی باشد، به خاطر همین در استفاده از آن باید دقت کنید و کمی صبر داشته باشید تا مطمئن شوید که بدن کودک‌تان هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. به هر حال ماهی یک وعده غذایی مهم است، زیرا سرشار از مواد مغذی از جمله پروتئین و اسیدهای چرب می‌باشد؛ اما بسیار مهم است که از بعضی از انواع ماهی‌ها به کودک خود ندهید، زیرا حاوی سطوح غیر امنی از جیوه هستند که ممکن است به بدن کودک آسیب وارد کند.

آیا ماهی برای کودک سالم است؟

ماهی می‌تواند نقش بسیار مهمی در تعادل رژیم غذایی کودک داشته باشد، زیرا سرشار از مواد مغذی است و سلامت بدن او را تامین می‌کند. در واقع ماهی یک منبع سالم از پروتئین‌ها و لیپیدها است که منبع انرژی هم محسوب می‌شود و جذب ویتامین‌های محلول در چربی را بالا می‌برد. ماهی حاوی اسید چرب امگا ۳ است که برای رشد مغزی، بینایی، سیستم ایمنی و سلامت قلب اهمیت بسیار زیادی دارد و حاوی ویتامین د، ویتامین ای، ویتامین ب۱، ویتامین ب ۳، ویتامین ب۶، ویتامین ب۱۲، کلسیم و آهن است.

چه نوع ماهی برای کودک بهترین است؟

بعضی از انواع خاصی از ماهی‌ها حاوی متیل جیوه هستند که به مرور؛ به مغز و سیستم عصبی کودک آسیب می‌زنند. این که بخواهید بدانید کدام نوع ماهی برای کودک تان مناسب است، باید به سطح جیوه آن دقت کنید.

به گزارش وب گاه نمناک، متخصصان پیشنهاد می‌کنند که کودکان بین ۱ تا ۳ سال می‌توانند هر هفته یک الی ۲ وعده از بهترین انواع ماهی استفاده کنند. ماهی خوب و معمولی هم فقط باید یک بار در هفته استفاده شود؛ به طور مثال ماهی سالمون بهترین نوع ماهی است و می‌توانید دو بار در هفته از آن به کودک خود بدهید، زیرا سطح جیوه آن بسیار کم است؛ اما ماهیِ تن یک نوع ماهی خوب و معمولی محسوب می‌شود و به اندازه یک بار در هفته باید آن را محدود کنید. از طرفی نباید از ماهی‌های بزرگ به کودک خود بدهید، زیرا جیوه بالایی دارد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه