پژوهش های دانشگاهی

کرونا؛ یکی از مهم‌ترین عوامل بروز سردردهای نگران کننده در کودکان

کرونا؛ یکی از مهم‌ترین عوامل بروز سردردهای نگران کننده در کودکان

سردرد، اختلالی شایع در گروه سنی اطفال است و طی ۳۰ سال اخیر انواع سردردها در کودکان حتی میگرنی، افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سردرد را اختلالی شایع در کودکان عنوان کرد و گفت:‌ کرونا یکی از مهم‌ترین عوامل بروز سردردهای نگران کننده در این گروه سنی است.

 دکتر علیرضا زالی در دومین کنگره ملی نورولوژی اعصاب کودکان که به صورت وبیناری در خصوص سردردهای نگران کننده با تظاهرهای طولانی اطفال برگزار شد، از شیوع سردرد در میان کودکان و نوجوانان خبر داد و در خصوص علت و روش تشخیص انواع سردرد در این گروه های سنی توضیحاتی ارایه داد.

وی اظهار داشت: سردرد، اختلالی شایع در گروه سنی اطفال است و طی ۳۰ سال اخیر انواع سردردها در کودکان حتی میگرنی، افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: باوجود اهمیت بررسی علل سردرد در کودکان و مطالعات بسیاری که در این زمینه انجام شده است همچنان بحث تشخیص و درمان سردرد در کودکان موضوع چالش برانگیزی است.

زالی با یادآوری اینکه یکی از علل اصلی غیبت کودکان و نوجوانان از مدرسه، کاهش کارایی تحصیلی و اختلال در فعالیت های معمول روزانه، سردرد است، افزود: سردرد در کودکان با سن کمتر از هفت سال شیوع کمتر و سن بالای هفت سال شیوع بیشتری دارد. همچنین این اختلال در پسران، قبل از بلوغ و در دختران، بعد از بلوغ شایع است.

وی ادامه داد: شایع ترین نوع سردرد در کودکان، میگرنی و در نوجوانان تنشی (ناشی از استرس) است که اغلب سردردهای اولیه تشخیص داده می شود.

این پزشک متخصص از نرخ بالای بستری کودکان با بیماری زمینه ای که به سردرد مبتلا می شوند، خبر داد و این نوع سردردها را ثانویه خواند.

زالی بروز سردرد در کودکان بر اثر وجود تومورهای مغزی، عفونت سیستم اعصاب مرکزی (CNS)، هیدروسفالی (تجمع مایع مغزی نخاعی در جمجمه)، فشار خون خوش خیم داخل جمجمه ای (BIH) و خونریزی های داخلی را نگران کننده خواند.

وی همچنین ضربه به سر و گردن، اختلالات عروقی در سر و گردن، وجود ضایعات داخل جمجمه، اختلالات انعقادی، عفونت، وجود درد در ناحیه صورت، چشم، گوش، سینوس و دهان را از عوامل بروز سردردهای ثانویه اعلام کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم توجه به علایم هشدار دهنده بروز سردرد در کودکان، اظهار داشت: تب، تشنج، استفراغ به ویژه در ساعات اولیه روز، تشدید سردرد با سرفه و عطسه یا تغییر حالت بدن، تغییر در سایز مردمک های چشم، اختلال در راه رفتن و حتی هرگونه تغییر رفتاری از جمله علایمی است که خانواده ها باید به آن توجه داشته باشند.

زالی درخصوص بروز سردرد های صاعقه ای (Thunderclap) در کودکان، تصریح کرد: این نوع سردرد در مدت پنج دقیقه به اوج خود می رسد. شایع ترین علت سردردهای صاعقه ای در کودکان وجود ضایعات عروقی به ویژه، اختلالات ترومبوز سینوس وریدی مغز که با همه گیری ویروس کووید-۱۹ شایع تر شد، فشار خون و افت فشارخون است.

وی با بیان اینکه دایسکشن عروق شریانی در سردردهای صاعقه ای بسیار دیده می شود، تصریح کرد: سردردهای صاعقه ای به طور قطع نیاز به مداخله دارد، اگر چه گاهی ممکن است سردردهای اولیه نیز نشانه های مشابه سردردهای صاعقه ای را داشته باشند.

این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات درخصوص روش های تشخیص این نوع سردرد عنوان کرد: سی تی اسکن، سی تی آنژیوگرافی، ام آر آی، ام آر وی و ام آر آنژیوگرافی از جمله روش های تشخیص سردردهای صاعقه ای هستند.

زالی با یادآوری اینکه سردرد در کودکان می تواند نشانه بروز سندروم مویا مویا نیز باشد، گفت: سندروم مویا مویا نیز از جمله اختلالاتی است که پس از گسترش ویروس کووید-۱۹، بیش از پیش گزارش شده است. این سندروم، نادر و پیش‌رونده در مجاری خونی و عروقی است و باعث کاهش جریان خون به مغز می شود.

نیمی از کودکان دچار سردرد می شوند

دکتر سید حسین حسن پور اونجی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و دبیر علمی این کنگره نیز در ادامه سردرد در کودکان را شایع اعلام کرد و گفت: نیمی از کودکان دچار سردرد می شوند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی اظهار داشت: کودکان به دنبال بروز عفونت های ویروسی، مثل کرونا، عفونت های چشم، سرماخوردگی، دندان درد، کم آبی، استرس و گاهی اوقات ضربه دچار سردرد می شوند که در ۹۰ درصد مواقع علل شایع دارد و در ۱۰ درصد مواقع نیاز به مداخله و بررسی جدی حس می شود.

این پزشک متخصص یادآور شد: سردرد مشکلات عدیده ای برای کودک و والدین به همراه دارد و منجر به اختلال در یادگیری و ارتباط اجتماعی و ... می شود.

حسن پور با تاکید بر ضرورت درمان سردرد در کودکان، خاطرنشان کرد: کنترل درد، جلوگیری از تکرار، کاهش تکرار حملات و شدت و مدت آن، کاهش محدودیت فعالیت بیمار، کاهش استرس و فشارهای عصبی، روحی و روانی و افزایش اعتماد به نفس بیمار، اصلاح و بهبود کیفیت زندگی فرد از جمله اهداف درمان این بیماری در کودکان محسوب می شود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه