مقالات فناوری پزشکی

درمان دیجیتال چیست؟

درمان دیجیتال چیست؟

ابزارهای سلامتی برای مدیریت شرایط جسمی افراد بسیار کاربردی هستند. در قرن جدید حضور ابزارهای سلامت به صورت دیجیتال تنوع جدیدی در درمان ایجاد کرده است.

یکی از جنبه‌های مثبت تکنولوژی، حوزه سلامت است. از آنجایی که تکنولوژی به همه سطوح زندگی بشر رسوخ کرده، ابزارهای پیشرفته‌ای برای راحتی و حفظ سلامت انسان ساخته شده که به عنوان راهی برای درمان و یا پیشگیری بیماری‌ها استفاده می‌شود.

ربات‌ها، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی نمونه‌هایی از این فناوری هستند که زندگی روزمره را برای کاربران آسان کرده‌اند.  بنا بر آمار جهانی در دوران کرونا تا به امروز استفاده از این ابزارها بسیار بیشتر شده و با پیشرفت روز به روز علم قابلیت‌های بیشتری را برای ما به ارمغان آورده‌اند.

ابزارهای سلامت‌محور به طور عمده یا به شما کمک می‌کند که شرایط جسمی خود را مدیریت کنید و در جریان اوضاع و احوال خود قرار بگیرید و یا اینکه به صورت تخصصی برای پزشکان طراحی شده‌اند.

ابزارهای سلامتی چکونه کار می‌کنند؟

این روند که با نام درمان دیجیتال نیز شناخته می‌شود، به صورت یک نرم افزار یا برنامه در موبایل یا رایانه و یک ابزار عموما پوشیدنی هستند. منظور از ابزارهای پوشیدنی همان ساعت‌ها، مچبندهای هوشمند و ... هستند که با برنامه مرتبط با خودشان در گوشی هوشمند ما ارتباط برقرار کرده و از سلامتی ما خبر می‌دهند.

 

هدبندهای حسگر مغز

این هدبندها که با نام Brain Sensing Headband شناخته می‌شوند، فعالیت مغز در هنگام خواب را نظارت می‌کنند و اطلاعات مرتبط با فعالیت مغزی فرد را رصد کرده و در تلفن، تبلت یا رایانه متصل شده با هدبند ثبت می‌کند. مثلا اگر در هنگام خواب شما استرس و ناآرامی داشته باشید، به شما تمریناتی ارائه می‌کند تا آرامش را به زندگی و خواب خود برگردانید.

 

ساعت‌های سلامت محور

این ساعت‌ها که معروف‌ترین و شناخته‌ترین آن اپل واچ و اسمارت‌واچ سامسونگ است، از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند متصل می‌شوند و تمام اطلاعات مربوط به فعالیت بدنی فرد را به برنامه متصل خود ارسال می‌کند. ارائه گزارشاتی مثل ضربان قلب، تعداد تنفس، تعداد قدم‌ها، فشار خون بالا و سایر اطلاعات مربوط به سلامتی را در اختیار افراد می‌گذارد. همچنین در این حوزه می‌توان «ScanWatch» که توسط یک شرکت فرانسوی طراحی شده است هم معرفی کرد. این ساعت هم اطلاعات مرتبط با سلامت جسمانی و تناسب اندام شما را به برنامه Health Mate iOS/Android ارسال می‌کند.

 

دستگاه تست بینایی

این دستگاه که با نام EyeQue VisionCheck شناخته و روانه بازار شده است به شما کمک می‌کند تا بدون مراجعه به پزشک نمره چشم خود را تعیین کنید. طریقه کار آن به گونه‌ای است که باید به یک تلفن هوشمند متصل شود و سپس بعد از انجام سه تست، نمره چشم را به شما اعلام می‌کند.

 

حسگر کنترل فعالیت روده

این ابزار مختص افرادی است که از سندروم روده تحریک پذیر رنج می‌برند. نام آن DFree است و حسگر آن روی شکم و زیر ناف قرار می‌گیرد و اطلاعات مرتبط با روده بیمار را رصد کرده و در برنامه متصل و نصب شده در گوشی هوشمند ثبت می‌کند.

حلقه و دستبند هوشمند

حلقه هوشمند Oura برای ثبت تغییرات ضربان قلب، دمای بدن وگام های برداشته شده مفیدند و ابزار مختلفی مانند LED‌های مادون قرمز، شتاب سنج و سنسورهای NTC دارند.

دستبند هوشمند Amazon Halo نیز با بررسی الگوی خواب و فعالیت‌های ورزشی وضعیت بدنی افراد را تحت کنترل می‌گیرد.

 

دماسنج هوشمند

این دستگاه که با نام ThermBot شناخته شده، بسیار کوچک و کاربردی است، به گونه‌ای که از فاصله دو و نیم سانتی‌متری امکان بررسی دمای بدن افراد را دارد. براحتی قابل حمل است و با کابل Lightning یا USB-C به گوشی هوشمند شما متصل شده و انرژی خود را تامین می‌کند.

به گزارش وب گاه تبیان، در نهایت باید بدانید درست است که این ابزارها به سلامتی شما کمک می‌کنند و تا اندازه‌ای نیاز افراد به پزشک را کاهش می‌دهند اما اکثر شرکت‌های سازنده این ابزارها می‌گویند نباید به آنها تکیه کنید و به صورت دوره‌ای حتما به پزشک مراجعه کرده تا با آزمایشات کلی از سلامت خود با خبر شوید. / ایرنا

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه