اپلیکیشن Figure 1 اینستاگرام پزشکی

اپلیکیشن Figure 1 اینستاگرام پزشکی

اپلیکیشن Figure 1 یک شبکه اجتماعی ویژه و پرطرفدار برای اشتراک‌گذاری تصاویر پزشکی و تبادل نظر پیرامون آن‌ها‌ست. روزانه بسیاری از پزشکان، دانشجویان پزشکی، پرستاران و متخصصین کلینیکی در سرتاسر دنیا با هدف کمک گرفتن از همکاران خود، دریافت مشاوره یا نشر تجربیات کسب شده، تصاویر مرتبط با موارد پزشکی را درون این اپلیکیشن با دوستان، همکاران یا عموم کاربران به اشتراک می‌گذارند. کاربران با ورود به اپلیکیشن می‌توانند هزاران تصویر اشتراک‌گذاری‌شده توسط دیگران را مشاهده نموده، نظر خود را در مورد هر یک اعلام نموده یا صرفا به مرور تجربیات و نظرات دیگران بپردازند. این تصاویر ممکن است شامل اسکن‌های مختلف بدن بیماران خاص، نتایج آزمایش‌ها، تصاویر بدن بیمار، تصاویر حین جراحی یا تصاویر کالبدشکافی باشد. البته شرکت کانادایی توسعه‌دهنده اپلیکیشن Figure 1 به منظور حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی بیماران، قوانین و ملاحظات مختلفی را در نظر گرفته است تا از فعالیت‌هایی که موجب نشر اطلاعات محافظت‌شده سلامت (PHI) می‌شوند، جلوگیری نماید.


از زمان شروع به کار Figure 1 در سال 2013، این اپلیکیشن محبوبیت قابل توجهی را در میان جامعه بین‌المللی پزشکی به دست آورده و به یکی از پرکاربرترین اپلیکیشن‌های حوزه پزشکی و سلامت در سرتاسر دنیا بدل گردیده است. طبق ادعای این شرکت، Figure 1 در حال حاضر حدود 2.5 میلیون کاربر در 190 کشور دنیا دارد که از این تعداد بیش از 1 میلیون نفر، متخصصین حرفه‌ای در حوزه پزشکی و سلامت هستند. علاوه بر این به گفته توسعه‌دهندگان Figure 1 در سال 2017 حدود 70 درصد از دانشجویان پزشکی در امریکای شمالی از این اپلیکیشن استفاده می‌نموده‌اند. نهاد دکترهای بدون مرز، شبکه بیمارستانی Mount Sinai در نیویورک و بیمارستان عمومی ماساچوست از جمله موسسات و بیمارستان‌های مطرحی هستند که در این اپلیکیشن حضوری فعال دارند.

روش کار اپلیکیشن به این صورت است که هر کسی می‌تواند در آن ثبت‌نام نموده و از محتوای عمومی آن بهره‌مند شود. اما فقط کاربرانی که تایید شده باشند قادر خواهند بود تا تصاویر و اطلاعات مربوط به موارد پزشکی را منتشر نمایند. پس از آن‌که کاربران حرفه‌ای هم‌چون پزشکان، متخصصان رسمی و دانشجویان پزشکی اطلاعات خود را در اپلیکیشن وارد نمایند، تیم Figure 1 صحت اطلاعات آن‌ها را بررسی نموده و در صورت تایید این اطلاعات، آن‌ها با عنوان حرفه‌ای خود در اپلیکیشن به دیگر کاربران معرفی گردیده و مجوز انتشار مطالب و تصاویر پزشکی را به دست خواهند آورد. اشخاص تایید شده بایستی هنگام ارسال تصاویر دقت داشته باشند که تمامی نشانه‌های شناسایی‌کننده بیمار از جمله صورت، خال‌کوبی‌ها و اطلاعات شخصی یا محافظت‌شده احتمالی روی اسکن‌ها حذف شده باشند. البته اپلیکیشن Figure 1 برای سهولت رعایت این ملاحظات، ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار داده است تا هنگام ارسال تصاویر به آن‌ها در حذف خودکار و آسان این‌گونه موارد کمک کند. پس از ارسال یک پست، کاربران تایید شده (حرفه‌ای) می‌توانند با درج نظرات خود در زیر تصاویر به بحث و تبادل نظر پیرامون مورد پزشکی ارسال شده بپردازند. درحالی‌که کاربران عادی و تایید نشده امکان اظهارنظر را در این موارد ندارند. این اپلیکیشن از قابلیتی به نام page کردن متخصصین نیز برخوردار است. به عنوان مثال، یک پزشک یا متخصص می‌تواند به کمک گوشی هوشمند خود تصاویری از وضعیت بیمار گرفته و در هنگام ارسال آن در اپلیکیشن، گزینه پیج کردن متخصصین (page specialists) را انتخاب نماید. بدین ترتیب به محض ارسال این پست جدید، متخصصین مربوطه -- که اجازه پیج کردن را به اپلیکیشن داده باشند – هشداری را روی گوشی خود دریافت نموده و می‌توانند نظر تخصصی خود را برای کمک به تشخیص و درمان بیماری ارسال نمایند.

به راحتی قابل تصور است که چنین بستری تا چه حد می‌تواند از یک سو برای پزشکان، دانشجویان پزشکی و متخصصین و از سوی دیگر برای بیماران مفید واقع شود. دانشجویان می‌توانند برای فراگیری مباحث مختلف و پیش‌برد پروژه‌های تحقیقاتی خود از محتوای موجود در این شبکه اجتماعی بهره گیرند. پزشکان، جراحان و تکنسین‌ها نیز قادر خواهند بود تا از این فضا برای کسب تجربه بیش‌تر، آشنایی با موارد بیماری‌های نادر، به‌روز نگاه داشتن دانش و دریافت کمک از همکاران خود استفاده نمایند. بیماران نیز در صورتی‌که پزشک معالج آن‌ها عضو این شبکه اجتماعی باشد، می‌توانند برای درمان خود از دانش و تجربه این مجموعه بزرگ از متخصصین پزشکی در سرتاسر دنیا بهره‌مند شوند. به صورت ویژه برای پزشکان و بیمارانی که در مناطق دورافتاده قرار داشته و دسترسی به افراد دارای تخصص و فوق‌تخصص در زمینه‌های مختلف ندارند، چنین اپلیکیشنی می‌تواند بسیار کارگشا و نجات‌بخش باشد.

در حال حاضر اپلیکیشن Figure 1 به صورت رایگان برای دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل‌های Android و iOS به ترتیب از طریق Play Store و App Store قابل دریافت است. بر اساس آن‌چه گفته شد، استفاده از این اپلیکیشن را به تمامی دانشجویان پزشکی، پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای جامعه پزشکی پیشنهاد می‌کنیم.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه