اپلیکیشن همراه MDCalc بهترین ماشین‌حساب پزشکی

اپلیکیشن همراه MDCalc بهترین ماشین‌حساب پزشکی

وقتی سخن از ابزارهای روزمره و پرکاربرد پزشکی به میان می‌آید، ذهن اغلب ما به سمت فشارسنج، دماسنج و استتوسکوپ (گوشی پزشکی) می‌رود. اما یک ماشین‌حساب تخصصی پزشکی نیز می‌تواند به همان اندازه مهم، کاربردی و اثرگذار باشد. بسیاری از پزشکان و متخصصان فعال در زمینه پزشکی برای تشخیص صحیح وضعیت بیمار، تصمیم‌گیری در مورد روش درمان و تجویز دقیق داروها نیازمند یک ماشین‌حساب یا مرجع محاسبه معتبر هستند. در حال حاضر اپلیکیشن‌ها و سایت‌های متعددی برای پاسخ‌گویی به این نیاز جامعه پزشکی موجود هستند که یکی از محبوب‌ترین و کارآمدترین آن‌ها MDCalc نام دارد.‌ دو پزشک اورژانس به نام‌های Joe Habboushe و Graham Walker صدها محاسبه‌کننده کلینیکی در زمینه‌های مختلف را گرد هم آورده و از سال 2005 در قالب یک ابزار آنلاین روی وب‌سایت MDCalc.com به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دادند. به تدریج تیم توسعهدهنده و پشتیبانی‌کننده این اپلیکیشن بزرگ‌تر شده و با بهره‌گیری از پزشکان و متخصصین مختلف، ماشین‌حساب‌‌های کامل‌تر، کارآمدتر و دقیق‌تری برای کاربران فرآهم آورده است. سرانجام در سال 2016، اپلیکیشن همراه MDCalc برای دو سیستم‌عامل Android و iOS عرضه شده و مورد استقبال گسترده جامعه پزشکی در سرتاسر دنیا قرار گرفت.

ظاهر وب‌سایت و اپلیکیشن همراه MDCalc شباهت بسیار زیادی به یک‌دیگر داشته، با بنرها و نوارهایی سبزرنگ روی پس‌زمینه سفید، متن‌های مشکی و معدود اعلان‌ها یا دکمه‌های زردرنگ، رابط کاربری ساده و تمیزی را پیش چشم کاربران قرار داده و تداعی‌گر فضاهای پزشکی هستند. در بالای صفحه یک نوار جست‌وجوی بزرگ جای داده شده است که از سمت راست به زنگوله‌ای برای نمایش اعلان‌ها و از چپ به دکمه منوی همبرگری محدود می‌شود. در زیر این نوار جست‌وجو چند تب اصلی در نظر گرفته شده تا دسترسی کاربران به مجموعه عظیم محاسبه‌گرهای تخصصی این اپلیکیشن را تسهیل نماید. تب‌های اصلی در اپلیکیشن همراه MDCalc عبارتند از: تب Favorites برای دسترسی به حساب‌گرهای مورد علاقه کاربر، Recent برای دسترسی به مواردی که به تازگی توسط کاربر مورد استفاده قرار گرفته، تب My Specialty شامل ماشین‌حساب‌های مرتبط با تخصص کاربر – در صورت استفاده از حساب کاربری – بوده و در نهایت تب All که لیستی از تمامی ماشین‌حساب‌های موجود در کتابخانه غنی اپلیکیشن را به ترتیب الفبا نمایش می‌دهد.

با انتخاب هر یک از فرمول‌ها یا ماشین‌حساب‌های موجود در اپلیکیشن، صفحه جدیدی باز می‌شود که در صدر آن عنوان محاسبه‌گر قابل مشاهده بوده و تب‌هایی با عناوین Evidence ،Next Steps ،Calculator و Creator در ذیل آن قابل انتخاب خواهند بود. اولین تب همان‌طور که از نامش پیداست انجام عملیات اصلی محاسبه را بر عهده دارد. در این قسمت بر اساس نوع ابزار محاسبه‌گر، بایستی گزینه‌هایی مورد انتخاب قرار گرفته یا اطلاعاتی وارد شود تا بتوان نتیجه را در نوار سبزرنگ پایین صفحه مشاهده نمود. نتیجه اختصاری محاسبه در این نوار به نمایش درآمده و با لمس فِلِش رو به پایین در سمت راست نوار، می‌توان به اطلاعات و جزئیات بیش‌تری دست یافت. در نیمه بالایی این تب یک نوار سفید رنگ نیز قابل مشاهده است که سه دسته اطلاعات کلی را در مورد محاسبه‌گر جاری ارائه می‌نماید. به کمک این نوار می‌توان در صورت تمایل اطلاعاتی شامل مزایا و معایب، زمان استفاده و دلایل بهره‌گیری از محاسبه‌گر جاری را دریافت نمود. تب دوم با نام Next Steps اطلاعاتی در مورد مسیر پیش‌رو و اقداماتی که لازم است پس از مشخص شدن نتایج محاسبه انجام شود را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. قسمت Evidence اطلاعات علمی، حقایق و تصاویر مربوط به محاسبه‌گر را در بر داشته و لینک‌هایی را برای دسترسی به منابع تحقیقاتی اصلی، مقالات مرجع و تاییدیه‌های مرتبط ارائه می‌نماید. در نهایت تب Creator نیز شامل یک بیوگرافی حرفه‌ای مختصر از ماشین‌حساب جاری می‌شود.

در حال حاضر اپلیکیشن MDCalc بیش از 500 ابزار کاربردی پزشکی هم‌چون محاسبه‌گرهای سطح ریسک، الگوریتم‌ها، معادلات، فرمول‌های تخصصی، دسته‌بندی‌ها، معیارهای تشخیص و محاسبه‌گرهای دوز دارو را در کتابخانه خود جای داده و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران Android و iOS برای استفاده از این ابزار ارزشمند کافی‌ست اپلیکیشن آن را از طریق Play Store و App Store یا دیگر فروشگاه‌های اپلیکیشن روی دستگاه همراه خود نصب نموده و پس از ایجاد حساب کاربری شخصی، به استفاده از آن بپردازند. البته روی هر دستگاه هوشمند دیگر نیز می‌توان با مراجعه به وب‌سایت رسمی این اپلیکیشن و از طریق حساب کاربری یا حتی به‌ شکل ناشناس، از ابزارهای آن به‌صورت کاملا رایگان بهره گرفت.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه