معرفی اپلیکیشن های کاربردی

همه چیز درباره اپلیکیشن Google Authenticator: امنیت با کمک گوگل

همه چیز درباره اپلیکیشن Google Authenticator: امنیت با کمک گوگل

رمزهای عبور اهمیت بسیار زیادی دارند و استفاده ایمن از آن‌ها می‌تواند امنیت بیشتری به همراه داشته باشد. بنابراین استفاده از رمزهای عبور یک بار مصرف هم منطقی به نظر می‌رسد و گوگل برای بهره‌مندی کاربران از رمزهای عبور یک بار مصرف با اپلیکیشن Google Authenticator به کمک کاربران آمده است.

رمزهای عبور اهمیت بسیار زیادی دارند و استفاده ایمن از آن‌ها می‌تواند امنیت بیشتری به همراه داشته باشد. بنابراین استفاده از رمزهای عبور یک بار مصرف هم منطقی به نظر می‌رسد و گوگل برای بهره‌مندی کاربران از رمزهای عبور یک بار مصرف با اپلیکیشن Google Authenticator به کمک کاربران آمده است.

این روزها حفظ امنیت کاربران در فضای مجازی مسئولیت دشواری به نظر می‌رسد. اگرچه بسیاری از افراد سواستفاده‌کننده با کمک دانش اندکی که دارند با دریافت هزینه‌های سنگین از مردم می‌خواهند تا حفظ اطلاعات شخصی خود را به آن‌ها بسپارند اما باید بدانید که نیازی به این هزینه‌های اضافه نیست. چراکه اساسا حفظ امنیت در فضای مجازی کاملا ممکن است و نیازی به دخالت سایر افراد به نظر نمی‌رسد. در این میان اپلیکیشن‌های مناسبی هم وجود دارند که به کاربر کمک می‌کنند تا تجربه بهتری داشته باشند. یکی از آن‌ها اپلیکیشن Google Authenticator است که قابلیت‌های جذاب و مطمئنی برای کاربران در نظر گرفته است.

اپلیکیشن Google Authenticator چیست؟

 

احراز هویت دوعاملی یکی از جذاب‌ترین و البته جدیدترین روش‌ها برای حفظ امنیت اطلاعات حساب‌های کاربری است. اپلیکیشن Google Authenticator تلاش می‌کند تا احراز هویت دوعاملی را آسان‌تر اما مطمئن‌تر از همیشه نمایش دهد. احراز هویت دوعاملی همانطور که از نامش هم مشخص است، با دو عامل جدید به امنیت بیشتر ورود کاربران کمک می‌کند. متخصصان امنیت سایبری عوامل احرازهویت را به سه گروه کلی تقسیم‌بندی کرده‌اند. گروه اول اطلاعاتی است که کاربر می‌داند و به آن رمز عبور هم گفته می‌شود. گروه دوم به دستگاهی است که کاربر دارد و می‌تواند تلفن هوشمند یا لپتاپ و تبلت باشد. گروه سوم ویژگی‌های منحصربه‌فرد کاربر است که می‌تواند اثر انگشت یا اسکن عنبیه چشم باشد.

اپلیکیشن Google Authenticator به کاربر کمک می‌کند تا با ترکیب گروه دوم و سوم اطلاعات یعنی دستگاهی که در اختیار دارد و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خویش امنیت بیشتری را تجربه کند. به عبارت دیگر، احرازهویت دوعاملی لایه امنیتی اضافه‌ای است که کدی منحصربه‌فرد و یک بار مصرف را روی بستری مشخص ارائه می‌دهد. این کد معمولا محدودیت زمانی دارد و نباید فراموش کرد که داشتن این کد به‌ عنوان رمزعبور و نام کاربری برای ورود به حساب‌هایی ضروری است که احراز هویت دوعاملی آن‌ها فعال شده است. اگرچه اپلیکیشن‌های دیگری هم برای این تنظیمات حرفه‌ای وجود دارد اما واقعیت آن است که بهترین انتخاب اپلیکیشن Google Authenticator به نظر می‌رسد.

چگونه اپلیکیشن Google Authenticator امنیت کاربران را تامین می‌کند؟

 

استفاده از رمزهای ثابت و معمولا ضعیف که تکراری هستند و چندان هم قابل اطمینان به نظر نمی‌رسند، معمولا این فرصت را به هکرها می‌دهد تا اطلاعات کاربران را سرقت کنند. اما اپلیکیشن Google Authenticator با ایجاد یک رمزعبور یک‌بارمصرف شش‌رقمی که هر ۳۰ ثانیه دوباره تجدید می‌شود در برابر این نفوذ احتمالی ایستاده است. توسعه‌دهندگان گوگل تصور می‌کنند محدودیت زمانی این کد برای آن است که اگر مجرم سایبری تصمیم گرفت وارد حساب کاربری شما شود هرگز فرصت ورود نداشته باشد چراکه این کدها تنها ۳۰ ثانیه عمر دارند و پس از آن از کار می‌افتند.

شاید جالب باشد بدانید که اپلیکیشن Google Authenticator و اپلیکیشن‌های مشابه آن هیچ‌گونه دسترسی به حساب‌های کاربری ندارند و ارتباط آن‌ها پس از انتقال کد به پایان می‌رسد. به عبارت دیگر، کار این اپلیکیشن فقط تولید کد است و برای این کار به خدمات مخابرات یا حتی اینترنت هم نیازی ندارد. ویژگی ممتاز دیگری که در این اپلیکیشن وجود دارد، آن است که به کاربر اجازه می‌دهد تا برای تامین امنیت هر حساب کاربری‌ای از آن استفاده کند. به عبارت دیگر، این اپلیکیشن تنها برای تامین امنیت حساب‌های کاربری گوگلی نیست و از آن می‌توان برای ورود دوعاملی به هر حساب کاربری (حتی سایت‌های اینترنتی) هم استفاده کرد.

اگرچه همه سایت‌های اینترنتی از ورود دوعاملی اپلیکیشن Google Authenticator پشتیبانی نمی‌کنند اما محیط ساده این اپلیکیشن استفاده از آن را ساده‌تر می‌کند. به عبارت دیگر، کاربرانی که از این اپلیکیشن برای تامین امنیت حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کنند، قطعا هیچ‌گونه تهدیدی از سوی هکرها و افرادی که به دنبال نفوذ در حساب‌های کاربری هستند، دریافت نمی‌کنند.

چرا باید اپلیکیشن Google Authenticator را نصب کنید؟

 

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند بدون استفاده از اپلیکیشن Google Authenticator هم می‌توانند امنیت حساب‌های کاربری خود را تامین کنند اما واقعیت شکل دیگری دارد. نمونه‌های بسیاری درباره افرادی وجود دارد که با بی‌توجهی به حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری خود، حساب خود را از دست داده‌اند. آقای مت هان، نویسنده ارشد سایت وایرد، تجربه تلخی را در سال ۲۰۱۲ به دست آورد که برای او به درس بزرگی برای آینده تبدیل شد. او در عرض یک ساعت همه اطلاعات مجازی‌اش را از دست داد و هکرها برای همیشه اطلاعات او را ربودند.

ابتدا اکانت جیمیل آقای مت هان هک شد، سپس حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توییتر از دسترس خارج شد و در ادامه اپل آی‌دی او هم از کار افتاد. ورود هکرها به اپل آی‌دی مت هان باعث شد فرصتی فراهم شود تا همه اطلاعاتی که او روی مکبوک و آیفون خودش داشت برای همیشه پاک شوند. هکرها که تصمیم داشتند نام کاربری توییتر آقای هان را به کنترل خود درآورده و از آن استفاده کنند، مجبور بودند همه حساب‌های کاربری او را به کنترل خود درآورده و دسترسی او را برای همیشه غیرممکن کنند. با این حال اگر مت هان از احراز هویت دوعاملی اپلیکیشن Google Authenticator استفاده می‌کرد، هرگز این اتفاق رخ نمی‌داد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه