فناوری پزشکی

تشخیص لزوم جراحی مغز با دستگاه ام‌آرآی متحرک

تشخیص لزوم جراحی مغز با دستگاه ام‌آرآی متحرک

محققان یک شرکت آمریکایی موفق به توسعه یک دستگاه ام‌آرآی متحرک شدند که مواردی از سکته و آسیب‌های مغزی را که نیازمند جراحی است، در کمترین زمان تشخیص می‌دهد.

محققان یک شرکت آمریکایی موفق به توسعه یک دستگاه ام‌آرآی متحرک شدند که مواردی از سکته و آسیب‌های مغزی را که نیازمند جراحی است، در کمترین زمان تشخیص می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها بوجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند. فشار خون، استعمال دخانیات، چاقی و عدم فعالیت بدنی از جمله مهمترین دلایل سکته مغزی محسوب می‌شوند.

در برخی موارد پس از بروز سکته مغزی، جراحی برای رفع لخته و انسداد رگ ضروری است و معمولا این ضرورت توسط دستگاه‌های ام آر آی قابل تشخیص است. دستگاه‌های ام‌آرآی بزرگ و گران‌قیمت هستند و معمولا به فضای ویژه‌ای نیاز دارند.

محققان برای حل این مشکل یک دستگاه ام آرآی قابل حمل توسعه دادند که Portable Point-of-Care MRI نام دارد و ۱۰ برابر سبک‌تر از دستگاه‌های متداول است. هزینه این دستگاه ۲۰ برابر کمتر از دستگاه‌های عادی است و ۳۵ برابر قدرت کمتری دارد.

این دستگاه به راحتی به داخل اتاق بیمار برده می‌شود و با استفاده از پریز معمولی برق روشن می‌شود. مهمترین مزیت این دستگاه در این است که برای استفاده از آن به تجهیزات محافظتی نیاز نیست.

محققان برای آزمایش این دستگاه، ۳۰ بیمار را که به ناهنجاری‌های مغز مانند تومور و سکته مبتلا بودند مورد بررسی قرار دارند و در ۲۹ نفر نتایج کاملا دقیق بود.

این دستگاه گزینه مناسبی برای مبتلایان به سکته مغزی در نقاط دور افتاده و فاقد تجهیزات پیشرفته است.
اکنون سکته مغزی مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان و دومین علت مرگ و میر است. نکته حائز اهمیت این است که این عارضه به طور کامل قابل پیشگیری است. در سال جاری ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان از سکته مغزی جان سالم به در بردند؛ ولی بسیاری از این افراد با چالش‌های اساسی از قبیل ناتوانی جسمی، مشکلات ارتباطی، ‌تغییر در نحوه تفکر و احساسات، از دست دادن شغل و درآمد و روابط اجتماعی روبرو هستند.

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه