مقالات بهداشت و سلامت

راههای مراقبت بیشتر از چشمان‌

راههای مراقبت بیشتر از چشمان‌

استفاده نکردن از عینک آفتابی به طرز قابل توجهی می‌تواند روند ضعیف‌تر شدن چشم‌هایتان را تسریع بخشد.استفاده از مواد مخدر هم به نوبه خود در تار شدن دید و خشکی چشم اثر می‌گذارد.استفاده از مواد آرایشی نامرغوب و تاریخ گذشته هم می‌تواند در آسیب به چشم‌ها تاثیر گذار باشد.

یکی از عمل‌های شایع چشمی عمل لیزیک است که بعد از آن به طور کامل می‌توانید بینایی خود را به دست آورید.

 
 چشم پزشکان می‌گویند: این روز‌ها و با زیاد شدن استفاده مردم از موبایل، اینترنت و کامپیوتر شاهد این هستیم روز به روز بر تعداد افرادی که از عینک استفاده می‌کنند اضافه می‌شود. دکتر مرتضی اناری می‌گوید: علاوه بر عینک افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف از لنز‌های طبی به جای عینک استفاده می‌کنند. بنا بر آخرین تحقیقات اکثر جمعیت ملت‌ها تا چهل سال آینده تبدیل به افراد نزدیک بینی می‌شوند که باید از عینک استفاده کنند. 


وی افزود: با پیشرفت علم علاوه بر عینک زدن راه حل‌های دیگری وجود دارند که با استفاده از آنان می‌توانید بینایی خود را باز یابید. یکی از عمل‌های شایع چشمی عمل لیزیک است که بعد از آن به طور کامل می‌توانید بینایی خود را به دست آورید.


اناری خاطر نشان کرد: البته باید بدانید که برای انجام این عمل چشم شما باید دارای قطر قرنیه مناسب عمل باشد و در صورت خلاف این شرایط شما باید برای همیشه از لنز و یا عینک استفاد کنید. در این مقاله قصد داریم به شما نکاتی را بیاموزیم که با استفاده از آنان به بهبود هر چند کم در شرایط بینایی‌تان کمک می‌کنند و همچنین قصد داریم رفتار‌های اشتباهی را متذکر شویم که چشم‌تان را ضعیف‌تر می‌کنند.


چگونه بینایی خود را بهبود ببخشیم؟
در این قسمت قصد داریم چند ورزش ساده چشمی را به شما بیاموزیم.


روی یک کاغذ فیلی عدد هشت و عدد هفت انگلیسی را بنویسید و آن را در فاصله چند متری خود قرار دهید و در سه ست شش‌تایی با چشمان‌تان به صورت مارپیچ وار عدد نوشته شده را دنبال کنید.


قانون بیست بیست: طبق این قانون پس از بیست دقیقه نگاه کردن به کتاب، موبایل و تلویزیون باید به مدت بیست ثانیه به فاصله دور نگاه کنید تا قطر قرنیه چشم کم و زیاد شود. این یک نوع ورزش چشمی محسوب می‌شود.


پلک زدن: اغلب شما بخاطر شرایط کاری‌تان مجبورید که برای مدت زمان طولانی از کامپیوتر استفاده کنید. پس سعی کنید به آن خیره نشوید و حداقل هر ۲ دقیقه یکبار پلک بزنید که چشم‌تان خشک نشود.


بازی با قطر مردمک: برای اینکه عضلات چشم‌تان را فعال نگه دارید و از تنبل شدن آن جلوگیری کنید بهتر است که هر روز مدت زمانی را برای بازی با قطر مردمک چشم‌هایتان اختصاص دهید. برای انجام این بازی سعی کنید که روی اجسام نزدیک به خودتان زوم کنید و سپس روی اشیاء دورتر و دورتر این کار را انجام دهید. این کار باعث انجام نوعی فعالیت مفید برای جلوگیری از تنبل شدن عضلات چشم‌هایتان می‌شود.


کدام رفتار‌های اشتباه باعث ضعیف‌تر شدن چشم‌ها می‌شوند؟
استفاده نکردن از عینک آفتابی به طرز قابل توجهی می‌تواند روند ضعیف‌تر شدن چشم‌هایتان را تسریع بخشد.استفاده از مواد مخدر هم به نوبه خود در تار شدن دید و خشکی چشم اثر می‌گذارد.استفاده از مواد آرایشی نامرغوب و تاریخ گذشته هم می‌تواند در آسیب به چشم‌ها تاثیر گذار باشد.عدم انجام معاینات چشمی سالیانه می‌تواند چشم‌های ضعیف شما را ضعیف‌تر کند.

 همچنین اگر مبتلا به فشار خون بالا و یا دیابت هستید حتما باید دائماً زیر نظر پزشک باشید، زیرا این بیماری‌ها اگر کنترل نشوند می‌توانند منجر به کوری کامل شوند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه