مقالات روانشناسی

راه‌های غلبه بر استرس روز کنکور

راه‌های غلبه بر استرس روز کنکور

 استرس را به عنوان جز جدایی نشدنی از زندگی بپذیرید و سعی در مدیریت آن داشته باشید.

 
یک کارشناس روانشناسی گفت: استرس را به عنوان جز جدایی نشدنی از زندگی بپذیرید و سعی در مدیریت آن داشته باشید.
یکی از مشکلاتی که پیش از کنکور  دانش آموزان به آن دچار می شوند استرس است،استرسی که به گفته خود آنان مانع از تمرکز و بهبود عملکرد انان در روز آزمون می شود. 

کریم عباسی دکتری روانشناسی تربیتی در مورد استرس پیش از کنکور در گفت ‌وگو با میزان ،گفت :باید بگوییم که این استرس تا حد متعارف برای دانش آموزان طبیعی است. بدیهی است که امتحان، بویژه کنکور با توجه به حساسیتی که در سرنوشت آموزشی افراد دارد، دانش آموزان را دچار مقداری اضطراب می کند، و این امر الزاماً نکته بدی نیست و حتی می تواند آن ها را با شیبی ملایم به سوی موفقیت هدایت کند.

وی افزود :به طور کلی وقتی یک تعارض برای مدتی باقی می ماند و برای آن راه حلی پیدا نمی شود باعث تنش هیجانی مزمن می شود که به عنوان استرس از آن یاد می شود.

عباسی در مورد را های مدیریت استرس یا شیوه های غلبه بر آن گفت :عوامل زیادی در مدیریت استرس می‌تواند کمک کننده باشد ،که با کمک این شیوه ها می توان بر استرس پیش از کنکور نیز غلبه کرد.

مطالعه را متوقف کنید

این کارشناس روانشناسی در مورد شب قبل از کنکور گفت :بهتر است از ساعات میانی روز شب قبل از کنکور مطالعه را متوقف کنید .این شامل مرور مطالب سابق هم می شود برخی افراد در ساعات پایانی به سراغ مرور مطالب پیشین می روند و گاهی دانش آموزانی به اشتباه سراغ یادگیری مطالب جدید که تا پیش ازآن فرا نگرفته اند می‌روند این چنین اقداماتی استرس افراد را تشدید می کند .بهتر است در ساعات میانی روز قبل از کنکور شروع به استراحت کنید و به ذهن خود آرامش دهید.

واقع گرا باشید

وی گفت :باید در نظر بگیریم،با زمانی که در اختیار داشتیم به چه میزان توانسته ایم پیش برویم . خود افراد بهترین داورانی هستند که می توانند در مورد آنچه انجام داده اند نظر دهند به عبارتی دیگر باید واقع بین باشیم و توقع نداشته باشیم که معجزه ای اتفاق بیفتد. محاسبه کنیم با زمان و انرژی و دانشی که نیاز بوده است فرا بگیریم در کجا قرار داریم. برخی از دانش آموزان فرای تلاش خود انتظار گرفتند نتایج را دارند در حالیکه همین عدم تناسب میان تلاش آنها و انتظاراتشان موجب افزایش اضطراب و تنش در آن ها می شود.

انعطاف پذیر باشید

عباسی با بیان این نکته که افراد منعطف اضطراب کمتری را متحمل می شوند گفت : تا جای ممکن تلاش کنید در برابر وقایع انعطاف به خرج دهید ممکن است در شرایطی که از نظر شما حیاتی و بحرانی است واقعه ای رخ دهد یا تغیری در روند برنامه شما ایجاد شود.مثلا در روز کنکورجای شما تغیر کند یا اتفاقات مشابه آن، سعی کنید با خونسردی کامل در مورد آنچه حادث می شود منعطف باشید و مقاومت نکنید . برخی افراد وقتی با کوچکترین تغییری مواجه می شوند به هم می ریزند و توانایی مدیریتی آنها سلب می شود.

سوار بر زمان باشد

این کارشناس روانشناسی در مورد مدیریت زمان به عنوان یکی از راه های کاهش استرس در روز کنکور گفت: از ابتدا زمان خود را مدیریت کنید برای کاهش استرس و بالا رفتن آرامش خود تلاش کنید از قبل برنامه داشته باشید اینکه شب قبل از کنکور در چه ساعتی می خوابید .برای صبح در نظر بگیرید که میزان مسیری را  که باید بپیمایید چقدر است.قبل از شروع آزمون باید این توانایی را در خود ایجاد کرده باشید که زمان تست زنی را چگونه تعیین کنید . با در اختیار گرفتن زمان و مدیریت آن بخش زیادی از استرس شما از بین می رود .

تغذیه مناسب داشته باشد

وی افزود: در روزهای قبل از کنکور مراقب تغذیه خود باشید از تمامی گروه های مواد غذایی استفاده کنید شب قبل و روز کنکور چیزی را که تا به حال استفاده نکردید یا چیزی را که نسبت به آن حساسیت دارید را نخورید. از غذاهای محرک و سنگینن که تمرکز شما را کاهش می دهد استفاده نکنید.شب قبل غذای سبک بخورید بدون صبحانه از خانه بیرون نروید .همراه خود مواد قندی( بهتر از مواد قندی طبیعی همچون خرما و کشمش )داشته باشید.

عباسی در پایان با بیان این نکته که استرس همیشه عامل منفی در زندگی ما محسوب نمی شود گفت :در نهایت اینکه استرس را به عنوان جز جدایی نشدنی از زندگی بپذیرید و تلاش کنید با اطلاعاتی که از ویژگی ها خود و محیط اطراف دارید آن را مدیریت کنید.
منبع: میزان

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه