معرفی کتب دجدید

کتاب پا به پای قاسم

کتاب پا به پای قاسم

کتاب پا به پای قاسم، اثر جدید سعد الله زارعی به شمار می‌رود که با رویکردی میدانی به اقدامات میدانی شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده شجاع سپاه قدس و تحلیل عینی ۲ دهه تحولات منطقه غرب آسیا می‌پردازد

کتاب پا به پای قاسم، اثر جدید سعد الله زارعی به شمار می‌رود که با رویکردی میدانی به اقدامات میدانی شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده شجاع سپاه قدس و تحلیل عینی ۲ دهه تحولات منطقه غرب آسیا می‌پردازد. این اثر از سوی موسسه مطالعات اندیشه سازان نور به زیور چاپ شده است.

نویسنده در مقدمه این کتاب پس از تعریف مقاومت در منطقه و روشن شدن چراغ آن حتی در میان کشورهای غیر مسلمان به نقش و جایگاه شخصیت های تاثیرگذار در ارتباط با آن به چرایی و علل اساسی شکل گیری مقاومت و دیدگاه های معارض آن در منطقه می پردازد و وجود برخی شخصیت های با ایمان و اعتقاد راسخ نظیر شهید قاسم سلیمانی با ویژگی های شخصیتی ایشان چون اسلام شناسی، درایت، مردم داری، دشمن شناسی، بصیرت و شجاعت را مهم ترین رکن حیات و ادامه مقاومت در میان کشورهای منطقه می داند.

 در ادامه این اثر نویسنده با بر شمردن ۱۵ صفت و ویژگی شهید سلیمانی و تشریح هر یک از آنها، اقدامات آن شهید را موجب برهم خوردن بسیاری از طرح ها و نقشه های دشمنان ملت های منطقه از جمله طرح خاورمیانه جدید، شکست گسترش تکفیری ها در بین کشورهای منطقه و حامیان آنها نظیر امریکا و عربستان و ریشه کنی خلافت دانسته که در کنار آنها تقویت حزب الله، افزایش امنیت حرم و پشتیبانی از دیپلماسی کشور را از دستاوردهای فعالیت های شهید سلیمانی در منطقه خاورمیانه می داند.

عملکرد سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی

ایجاد سپاه قدس به عنوان یک راهبرد استراتژیک با اشاره به برخی ویژگی ها و ساختار انقلابی آن و اقدامات این سپاه در منطقه مانند مقابله با اشغالگری، رهایی بخشی منطقه از برخی بحران ها، توانمندسازی بعضی از کشورهای منطقه مانند لبنان و افغانستان در برابر اشغالگری های دشمنان آن مهم ترین سرفصل های بخش سوم کتاب پا به پای قاسم را تشکیل می دهد و در ادامه دور کردن سایه جنگ از سر ایران و افزایش انگیره برای رفع مشکلات در بعد ملی را مهم ترین دستاورد سپاه در ارتباط با کشور می داند.

نویسنده در این اثر با اشاره به حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا به علل و عوامل این حضور مانند تغییر موازنه امنیتی منطقه، تحمیل جنگ های نیابتی، بازی با برگه داعش و مهار ایران در منطقه پرداخته و حضور شهید سلیمانی در ۲ دهه تحولات آن را موجب خنثی شدن بسیاری از طرح های دشمنان و تغییر معادلات آنان در کشورهای منطقه نظیر فلسطین، لبنان، عراق، سوریه و یمن برشمرده و اشاره ای گذرا نیز به تحولاتی دارد که موجب بیداری اسلامی در بین کشورهای منطقه و عوامل ناکامی این بیداری دارد.

ایران و آمریکا نه جنگ و نه سازش

ایران و آمریکا نه جنگ و نه سازش عنوان فصل هفتم کتاب پا به پای قاسم است که در آن با اشاره به تداوم خصومت آمریکا و هدف گذاری های این کشور علیه ایران، بروز اغتشاشات در منطقه، ایجاد دو دستگی، تداوم نزاع ها در آن و اقدامات متنوع دیگری اشاره شده است که با هدف پیشبرد سیاست های آمریکا علیه ایران و منطقه اتخاذ و در حال اجرا است.

زارعی، پس از بررسی موضوعات پیشین که اشاره هایی به آن شد در پایان و در فصل هشتم به بررسی افق تحولات کشورهای منطقه در سایه وضعیت کنونی پرداخته و به تشریح آینده اوضاع در پنج کشور شامل عراق، لبنان، سوریه، یمن و فلسطین و سرنوشت معامله قرن پرداخته و نتیجه می گیرد که گذشته چراغ راه آینده و آیندگان است و آن چیزی که امروز و دیروز بوده دوباره تکرار می شود، مگر آن که اوضاع دیگر رقم بخورد.

از دیدگاه نویسنده کتاب اکنون ۲ جبهه یکی مقاومت و دیگری دشمنان آن به موازات یکدیگر در حال فعالیت و تلاش هستند و با توجه به تکثیر جبهه مقاومت و گسترش آن به حوزه های غیرمسلمان حتی می توان از موضوع ائتلاف با روسیه و چین در جبهه مقاومت هم سخن گفت و این در حالی است که در نقطه مقابل این جبهه کشورهای حاضر مانند آمریکا و دیگر کشورهای غربی از اختلافات خود سخن می گویند و این نشان دهنده آن است یک جبهه در حال ساختن ائتلاف و جبهه مقابل در حال از دست دادن ائتلاف خود است و همه این تحولات نشان می دهد که کشورهای منطقه به سمت گسترش همکاری ها حرکت کرده و افق های آن کاملا روشن است. 

کتاب پا به پای قاسم در ۳۷۲ صفحه، اثر سعد الله زارعی به تازگی از سوی انتشارات موسسه مطالعات اندیشه سازان نور به چاپ رسیده است.

گفتنی است، آیین رونمایی از کتاب «پا به پای قاسم» از ساعت ۱۰ یکشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه