Apple Maps: اپلیکیشن نقشه و مسیریابی اختصاصی محصولات اپل

Apple Maps: اپلیکیشن نقشه و مسیریابی اختصاصی محصولات اپل

اپل که تا از زمان عرضه اولین آیفون در سال 2007 از Google Maps به عنوان اپلیکیشن مسیریابی پیش‌فرض برای محصولات خود استفاده می‌نمود، سرانجام در سال 2012 اپلیکیشن نقشه و مسیریابی خود به نام Apple Maps را با بهره‌گیری از نقشه‌های TomTom معرفی و به صورت اختصاصی برای دستگاه‌های iPhone عرضه نمود. چنانچه در آن سال‌ها پیگیر اخبار دنیای تکنولوژی بوده باشید، حتما عکس‌العمل‌های گسترده کاربران و منتقدین به اشکالات عجیب و غریب نقشه‌های اپل را به خاطر دارید. یک آبروریزی تمام عیار که عذرخواهی رسمی Tim Cook -- مدیرعامل شرکت اپل – و اخراج دو نفر از مسئولین اجرایی مربوطه را به دنبال داشت. برای آن دسته از خوانندگان که به هر دلیل از اخبار مربوط به مشکلات اولیه Apple Maps بی اطلاع هستند، بد نیست به چند مورد جالب از این اشتباهات اشاره کنیم. به عنوان مثال، موقعیت شهر Midura استرالیا روی نقشه‌های اپل حدود 64 کیلومتر اشتباه بوده و روی یک پارک ملی واقع شده بود. همچنین برخی مکان‌های عمومی مهم از جمله ایستگاه مرکزی مترو و قطارشهری لندن به نام Paddington Station، یا ایستگاه مرکزی مترو توکیو به نام Tokyo Station، به کلی در این نقشه‌ها ناپدید بودند.

با این‌که اشکالات Apple Maps به تدریج شناسایی و اصلاح گردیدند، اما روسیاهی و بدنامی آن برای اپلیکیشن نقشه و مسیریابی اپل مانده و بسیاری از کاربران با رها کردن اپلیکیشن پیش‌فرض دستگاه خود، به سراغ جایگزین‌هایی همچون Google Maps، Here WeGo و Sygic رفتند. به طوری که در مدتی کوتاه Google Maps جایگاه محبوب‌ترین اپلیکیشن رایگان App Store را از آن خود نمود. البته صرف نظر از اشکالات متعدد مربوط به نقشه‌های اپل، کمبودهایی همچون عدم امکان مسیریابی آفلاین، عدم بهره‌مندی از اطلاعات زنده ترافیکی، کمبود در اطلاعات مکان‌های عمومی و فقدان اطلاعات دقیق و کاربردی در خصوص سیستم حمل و نقل عمومی، از جمله دیگر ضعف‌های اپلیکیشن مسیریابی اپل بودند که مزید بر علت شده و کاربران را از آن دلسرد نمودند.

اما اپل با به‌روزرسانی و بهبود پیوسته Apple Maps در فاصله سال‌های 2012 تا 2016، این اپلیکیشن را به شرایط مطلوبی رسانده و به رقیبی جدی و قدرتمند برای دیگر اپلیکیشن‌های مسیریابی تبدیل نمود. از جمله بهبودهای صورت گرفته در آن بازه زمانی می‌توان به ارتقای قابل توجه دقت و کیفیت نقشه‌ها، اضافه شدن اطلاعات زنده ترافیکی، امکان تغییر به حالت ‌تمام صفحه و حالت شب برای رابط کاربری، پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های macOS و watchOS، اضافه شدن اطلاعات کامل سیستم حمل و نقل عمومی برای چندین شهر بزرگ در نقاط مختلف دنیا و همچنین بهبود عمومی رابط کاربری اشاره نمود. سرانجام با عرضه نسخه 10 از سیستم‌عامل iOS در سپتامبر 2016، شرکت اپل اپلیکیشن مسیریابی خود را با مجموعه‌ای از بهبودها، قابلیت‌ها و رابط کاربری جدید به‌روزرسانی نمود. برخی از این بهبودها و قابلیت‌های جدید Apple Maps عبارتند از: پیشنهاد مکان‌هایی به کاربر بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از استفاده‌‌های قبلی او، امکان به‌خاطر سپردن محلی که کاربر اقدام به پارک خودرو خود نموده است، قابلیت فیلتر نمودن نتایج جست‌وجو و بهبود قابل توجه مسیریابی turn-by-turn.

یکی از قابلیت‌های منحصربه‌فرد و جالبی که Apple Maps از زمان عرضه اولیه برای کاربران به ارمغان آورده است، Flyover نام دارد. این قابلیت که بیش‌تر برای شهرهای بزرگ و جاذبه‌های مهم طبیعی و مصنوعی قابل استفاده است، امکان پرواز بر فراز موقعیت مورد نظر و مشاهده آن از زاویه دید یک پرنده را به کمک تصاویر سه‌بعدی و واقع‌گرایانه برای کاربران فراهم می‌آورد. در سال 2014 و هم‌زمان با عرضه iOS 8، قابلیت دیگری به نام "City Tours" با هدف تکمیل و بهبود تجربه Flyover در اختیار کاربران قرار گرفت. City Tour با هدایت کاربر در حالت Flyover، او را در قالب یک تور گردشگری هوایی به مشاهده نقاط دیدنی شهر می‌برد.

البته بسیاری از این امکانات و قابلیت‌ها با تمرکز بر کشور امریکا ارائه شده، در دیگر نقاط جهان ممکن است در دسترس نبوده و یا محدود و ناقص باشند. کیفیت و پوشش اطلاعاتی بالای نقشه‌های اپل در امریکا، موجب جلب نظر کاربران این کشور به Apple Maps شده است. آمارهای منتشر شده از سوی موسسه comScore نشان می‌دهد که در حال حاضر 28 درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند در کشور امریکا از Apple Maps و حدود 48 درصد از Google Maps استفاده می‌نمایند.

این اپلیکیشن به صورت رایگان و البته انحصاری برای کاربران محصولات هوشمند اپل از جمله iPhone ،iPad ،Apple Watch ،MacBook و iMac قابل استفاده است.

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه