بازیگران چاق؛ ستارگانی محبوب در عرصه سینما

بازیگران چاق؛ ستارگانی محبوب در عرصه سینما

محمد تقی‌زاده

 محبوبیت و جذابیت هنرپیشه‌های سینما تنها به ظاهر و تیپ آنها محدود نمی‌شود و بی‌شمارند هنرپیشه‌هایی که به سبب نداشتن اندام متعادل و مناسب، محبوب دنیای سینما شده و توانسته‌اند از این تفاوت و عدم تقارن در راستای پیشرفت هنری و جلب رضایت مخاطبان بیشترین بهره را ببرند و بدین ترتیب چاقی و فیزیک ناموزون به یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این ستارگان بدل شده‌است.

چاقی و اضافه وزن در همه جای دنیا امری غیر طبیعی و حتی آزاردهنده و مشکل آفرین به حساب می آید و یکی از دلایل اصلی سکته پس از سیگار کشیدن همین چاقی و چربی زیاد عنوان شده است با این حال همین تهدید و محدویت های فیزیکی در دنیای سینما می تواند به فرصتی برای متفاوت بودن و عرض اندام تبدیل شوند. به طوریکه هنرمندان محبوب و فراموش نشدنی بسیاری در سینمای ایران و جهان هستند که به خاطر ظاهر متفاوت شان جذابیتی غیر تعمدی پیدا کردند و جالب است که عمده این افراد در فیلم های طنز و کمیک موفق و چشم گیر ظاهر شدند. در این گزارش با نگاهی به مهم ترین و برجسته ترین بازیگران چاق جهان و به بهانه ۱۸ ژانویه سالروز تولد اولیورهاردی، ضمن معرفی و بیوگرافی این افراد به واکاوی مختصر نقش و تاثیر چاقی در نقش آفرینی و موفقیت آنها پرداخته شده است.

 

 

اولیور هاردی

الیور نورول هاردی ۱۸ ژانویه ۱۸۹۲ میلادی در هارلم در جورجیا آمریکا به دنیا آمد. او در دانشگاه ایالتی جورجیا در رشته حقوق تحصیل می‌کرد و در فواصل میان درس‌هایش در مدرسه موسیقی آتلانتا آواز می‌خواند. اگرچه در خانواده او نیز همانند زوج هنری اش لورل، هیچ پیش زمینه بازیگری وجود نداشت اما از همان ابتدا استعداد و خلاقیت فراوانی در زمینه هنر بازیگری و نمایش داشت. الیور مدتی حقوق خواند و مدتی نیز به طور جدی آواز را دنبال کرد (او صدای خوبی داشت که بعدها در برخی فیلم ها مورد استفاده قرار گرفت) تا در ۱۹۱۰ میلادی با افتتاح یک سالن تئاتر در میلد گویل جورجیا به سینما علاقه مند شد و سپس با کمپانی لوسین فلوریدا شروع به کار کرد.

یکی از نقش‌های ۲ نفره متعددی که او در آن ظاهر شد، سگ خوش شانس بود که نقش کوچکی در مقابل لورل داشت. این ماجرا یک دهه پیش از آن بود که این ۲ دوباره با هم همبازی شوند. او در نقش‌های چاق بسیاری بازی کرد و در ۱۹۲۶ میلادی به استخدام هال روچ در آمد. در فیلم های اولیه‌اش با نام های نورول هاردی، بیب هاردی (لقبش در کودکی)، الیور بیب هاردی و الیور نورول هاردی بازی می‌کرد و پس از پیوستن به روچ نام الیور هاردی برای او تثبیت شد.

شخصیت سینمایی هاردی به قول خودش کمی برآمده از شخصیت واقعی او و کمی نیز متاثر از داستان مصور هلپ فول هنری بود. هاردی از شخصیت خود، خلق و خوی جنوبی و ویژگی هیکلش را گرفت. درون شخصیت تنومند او قلبی مهربان قرار داشت. مشهور است که لورل، مغز متفکر آثار بود و هاردی پس از بازی به سراغ گلف می رفت و البته نصف لورل نیز حقوق می گرفت، شخصیت ها و روابط سینمایی آن ۲ در خلال ۲۷ فیلم کوتاه میان ۱۹۲۶ تا ۱۹۲۹ میلادی شکل گرفت. بعد از بازی در فیلم سوپ اردک این ۲ به بهترین جفت کمدین تاریخ سینما تبدیل شدند. بعد از بیش از ۲ دهه موفقیت آمیز در کنار استن، الیور بدون استن در فیلم های Riding High و Fighting Kentuckian محصول ۱۹۴۹میلادی ظاهر شد.

 

 استنلی لورل و اولیور هاردی به عنوان بهترین زوج هنری کمیک در جهان شناخته می شوند.

 

البته لورل و هاردی نخستین زوج های موفق کمدی بودند که رابطه شان بارها مورد تقلید قرار گرفت و هیچ گاه با آن کیفیت تکرار نشد. هاردی متواضعانه هیچ گاه خود را به تنهایی خنده دار نمی‌دانست و از این بابت خود را وامدار لورل می خواند. همسرش می گوید: او هرگز خود را کمدین فرض نکرد و از این تلقی مردم در شگفت بود.

هاردی که همواره یکی از عوامل خنده‌دار بودنش چاقی‌اش بود و روز به روز نیز چاق‌تر می‌شد، سرانجام در ۶۵ سالگی نگران از سلامتی خود به این نتیجه رسید که باید به طور جدی وزن کم کند، آنچنانکه در کمتر از چند ماه حدود ۷۰ کیلو وزن کم کرد اما ناگهان یک ماه بعد دچار سکته قلبی شد، آنچنانکه تا چند ماه بستری شده و نمی‌توانست صحبت کند، او همچنان در خانه تحت مراقبت همسرش بود اما در اوایل آگوست ۱۹۵۷میلادی با فاصله بسیار کمی ۲ سکته قلبی دیگر کرد و به کما فرو رفت اما دیگر هیچگاه چشم‌هایش را بازنکرد و سرانجام در هفتم آگوست ۱۹۵۷ میلادی در ۶۶ سالگی چشم از جهان فروبست. او را در قبرستانی واقع در شمال هالیوود دفن کردند.

 

 قبر اولیور هاردی در پارک یادبود والهالا در شمال هالیوود

 

در ایران بهترین دوبله ایی که بر روی صدای هاردی قرار گرفته صدای عزت الله مقبلی بود که بسیار مورد توجه و علاقه فارسی زبانان قرار گرفت.

 

 یکی از تیپ‌هایی که در دوبله بسیار ماندگار شد، صدای مقبلی به جای افراد چاق بود که معروف‌ترین آنها الیور هاردی است. صدا و نحوه تیپ سازی مقبلی به جای هاردی یکی از بهترین و به یادماندنی‌ترین تیپ‌های تاریخ دوبله محسوب می‌شود.  

 

باد اسپنسر

باد اسپنسر بازیگر ایتالیایی و متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۲۹ میلادی در ناپل بود. او بیشتر به خاطر حضور در فیلم‌های وسترن اسپاگتی همراه با ترنس هیل شهرت دارد. وی با ترنس هیل ۱۸ فیلم سینمایی مشترک کار کرده‌است.

 

 

او از قهرمانان ورزشی در رشته‌های شنا و واترپولو بود و توانست به المپیک‌های ملبورن و هلسینکی راه یابد. اما هیچ وقت به وسیله یک اسپانسر حمایت نشد. وی در ۳۸ سالگی به دنیای بازیگری روی آورد و توانست به موفقیت‌های بین‌المللی دست یابد. او همچنین علاقه‌مند به حوزه نویسندگی بود و در طول چند سالی که دیگر فیلم بازی نمی‌کرد به این حرفه روی آورد و کتابی را نیز در ارتباط با زندگی خود نوشت. در ایران او را با نام پاگنده یا بولدوزر می‌شناسند که در اصل نام یکی از فیلم‌های معروف او است. به گفته یکی از رسانه های خارجی زبان، این هنرمند قوی‌هیکل ایتالیایی دکتری حقوق داشت.

نخستین حضور حرفه‌ای باد اسپنسر در دنیای سینما، بازی در فیلمی با نام روح شوهر من، برگرفته از یک داستان کمدی ایتالیایی بود که در ۱۹۴۹ میلادی تولید و در ۱۹۵۰ میلادی منتشر شد. وی در ۱۹۵۱ میلادی در فیلم‌های گارد پرتورین و کجا می‌روی به عنوان بازیگر حضور داشته‌است.

اسپنسر علاوه بر بازیگری وارد حوزه‌هایی چون خلبانی جت و بالگرد شد و یک حضور ناکام در عرصه سیاست هم در کارنامه داشت.  اسپنسر در این باره گفته ‌است: من در زندگی ام، همه کارهایم را انجام داده‌ام؛ به جز سه کار،  رقص باله،  سوارکار و سیاستمداری. با توجه به این که ۲ شغل اول برای من دست نیافتنی بودند، من خودم را به دنیای سیاست پرتاب کردم. مخالفان اسپنسر همیشه او را به خاطر درگیر شدن در سیاست‌های نمایشی مورد انتقاد قرار داده‌اند.

 

 باد اسپنسر در ۲۰۱۵ میلادی

 

او در مدت ۶ دهه فعالیت سینمایی در نزدیک به ۷۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی ایفای نقش کرد که از میان آنها من هنوز ترینیتی هستم همچنان یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایتالیاست. اسپنسر که به‌خاطر علاقه به اسپنسر تریسی نام خود را عوض کرده بود. 

باد اسپنسر و ترنس هیل جزیی از خاطرات ایرانیان شده‌اند. خبر مرگ باد اسپنسر بازتاب زیادی در فضاهای مجازی ایرانی داشت و مرگ این هنرمند آنها را غمگین کرد. باد اسپنسر ۸۶ ساله بر اثر بیماری ذات الریه در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶ میلادی در رم درگذشت. به گفته پسر اسپنسر او با گفتن از شما ممنونم از دنیا رفت.

 

 مراسم رسمی خداحافظی با اسپنسر در شهر رم

اوسوالدو دی سانتیس رییس کمپانی فاکس سده بیستم ایتالیا به مناسبت درگذشت وی نوشت: او بازیگری بود که سینمای ایتالیا باید سپاسگزارش باشد، زیرا او فیلم‌های ایتالیایی را در سراسر جهان شناساند.

گویندگی به جای شخصیت پاگنده با بازی باد اسپنسر در بیش از ۱۰ فیلم در ایران از آثار شاخص ایرج دوستدار بوده است.

 

 ایرج دوستدار در سبک دوبله ایران دارای نوآوری بود که در دوبله به جملات پس سری معروف بود. به این مفهوم که در زمان‌هایی که چهره بازیگر مشخص نبود، وی از اصطلاحات ایرانی استفاده می‌کرد 

 

جان گودمن

برای مدت زمان زیادی جان گودمن نمونه کامل شخصیت هایی بود که بر اساس وزن و شکل ظاهری بدن برای برخی نقش ها انتخاب می شد. او تاکنون در نقش های بسیاری بازی کرده که تنها برای یک بازیگر چاق نوشته شده است، مانند نقش شخصیت های بی عرضه و دلقک وار. اما بعدها گودمن نشان داد که باوجود اضافه وزنی که دارد، یک بازیگر با استعداد و خیره کننده است که نباید تنها بر اساس ظاهرش برای ایفای نقش های خاص در نظر گرفته شود. گودمن در فیلم لبوفسکی بزرگ نقشی را بر عهده داشت که بدون حضور او نمی توانست تا این حد موفق بوده و به یک فیلم کالت کلاسیک و تحسین شده تبدیل شود.

 

 جان گودمن در فیلم لبوفسکی بزرگ محصول ۱۹۹۸ آمریکا

 

او در فصل نخست سریال Treme نیز حضور خارق العاده و بی نظیری داشت و بسیاری بازی او در این سریال را ستودند. با این وجود، گودمن در طول تمام دوران زندگی خود با معضل چاقی روبرو بوده و در ۲۰۱۱ میلادی مقدار زیادی از وزن خود را کاهش داد. با این وجود وی بار دیگر وزن از دست رفته را خیلی زود بازیافت. البته مردان چاق کمتر از زنان مورد مواخذه و تمسخر قرار می گیرند اما وی به تازگی در گفت وگویی عنوان کرده که ای کاش تا این اندازه چاق نبود.

 

 

جونا هیل

اگر چه جونا هیل در طول یک دهه گذشته فراز و فرودهای بسیاری از لحاظ وزن و شرایط جسمی داشته اما باید گفت که وی در بخش زیادی از زندگی اش با معضل چاقی و اضافه وزن دست به گریبان بوده است. هیل چندین سال پیش مقدار زیادی از وزن خود را کاست اما خیلی سریع اضافه وزن او بازگشت. در این میان با وجود ایفای نقش های مکمل بی نقص فراوان، به نظر نمی رسد که وی به این زودی ها بتواند نقش اصلی یک فیلم بزرگ را بدست آورد.

در واقع باید گفت که بازی در نقش یک شخصیت مکمل فربه همان چیزی است که برای جونا هیل مناسب است زیرا در ایفای نقش چنین شخصیت هایی با زیبایی تمام تبحر دارد. از فیلم سوپر بد گرفته تا گرگ وال استریت شاهد هنرنمایی او در نقش یک شخصیت چاق اما جذاب و دوست داشتنی خواهید بود.

 

 جونا هیل در گرگ وال استریت

 

ملیسا مک کارتی

ملیسا مک کارتی یکی از بهترین کمدین های حال حاضر دنیای هالیوود است که برای بازی در نقش مگان در فیلم ساقدوش های عروس نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شد. همچنین وی در سریال تلویزیونی مایک و مالی حضور داشته و با خاطر بازی خود در این سریال نخستین جایزه امی خود را بدست آورد. بعدها نیز وی دومین جایزه امی خود را برای حضور در شو تلویزیونی برنامه زنده شنبه شب به خانه برد. او اکنون در بالاترین حد شهرت قرار دارد و برای یک بازسازی تمام زنانه در فیلم کمدی و اکشن فراهوش ساخته بن فلکون آماده می شود.  وی تاکنون یک بار برنده جایزه امی شده‌است.

مک کارتی همواره به خاطر استعداد کمدی و بازیگری خود مورد ستایش قرار گرفته است. با این وجود برخی استعداد او را در نظر نگرفته و شهرت او را تنها ناشی از ظاهر چاق و اضافه وزنش می دانند. اما موفقیت های سال های گذشته او در حوزه سینما و تلویزیون این دیدگاه را تا حدود زیادی تغییر داده است.

 

 

کریسی متز 

کریسی متز هنرپیشه آمریکایی است که تاچندی پیش عنوان چاق ترین زن هالییود را از آن خود کرده بود. وی در برنامه TVLIne گفت: کاهش وزن پس از بازی در نقش کیت پیرسون، برای من یک پیروزی محسوب می شود. من به تنهایی و با اراده خویش توانستم اینکار را انجام بدهم. کاهش وزن من بدلیل زشت بودن یا بد هیکل بودن نبوده است، بنظرم هیکل چاق بسیار هم جذاب است بلکه تنها بدلیل حفظ سلامتی اینکار را انجام می دهم. 

 وی از ۲۰۰۵ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. از فیلم‌ها یا مجموعه‌های تلویزیونی که وی در آن‌ها نقش داشته‌است می‌توان به این ما هستیم،  داستان ترسناک آمریکایی: نمایش عجایب،  نام من ارل است و دارودسته اشاره کرد.

وی در سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی به دلیل بازی در نقش کیت پیرسون، موفق به نامزدی در یک جایزه امی و ۲ جایزه گلون گلوب شد اما متاسفانه موفق به اخذ جایزه ای نشد.

کریسی متز می گوید در ۲۹ سپتامبر ۱۹۸۰ میلادی در فلوریدا متولد شده و زمانی که تنها ۶ ماهه بوده، همگی به علت شغل پدرش که افسر دریایی بوده است، مجبور شدند که به ژاپن مهاجرت کنند. وی و خانواده اش تا ۸ سال در ژاپن زندگی کرده اند و زمانی که پدر و مادرش در آن زمان از یکدیگر طلاق گرفتند، مادرش تصمیم بر این گرفت که با بچه ها از جمله کریسی به فلوریدا باز گردند. کریسی می گوید که هیچوقت نتوانست پدرش را کامل بشناسد و مادرش نیز در فلوریدا دوباره ازدواج کرد. وی پس از کالج، بطور نیمه وقت به عنوان معلم پیش دبستانی کار می کرده است. کریسی در ۲۲ سالگی به گویندگی پرداخت و به مدت ۱۴ سال در این حرفه بود، هر چند که موفقیت زیادی برای وی به همراه نداشت. در ۲۰۰۸ میلادی با مارتین ایدن نویسنده مستقل انگلیسی ازدواج کرد اما در ۲۰۱۳ میلادی از یکدیگر جدا شدند و در ۲۰۱۵ میلادی به طور رسمی طلاق گرفتند.

 

 

کریسی متز خود را بانوی Plus-Size معرفی می کند، وی می گوید که نقش های تلویزیونی برای زنانی با وزن بالا، بسیار کم است. هیچوقت زنانی مثل ما برای زنان دیگر الگو نمی شوند اما از وضعیت خودم راضیم، هر چند که زمانی حتی پول برای هزینه قبض های خودم نداشتم و زندگیم پر از فراز و نشیب بوده است اما می خواهم به راه خودم با همین وزنی که دارم، ادامه بدهم و تنها برای حفظ سلامتی خویش وزنم را کاهش دهم.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه