پژوهش های پزشکی

تشخیص خطر مسمومیت بارداری با یک آزمایش خون

تشخیص خطر مسمومیت بارداری با یک آزمایش خون

محققان می‌گویند با یک آزمایش خون ساده می‌توان به تشخیص زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری قرار دارند، کمک کرد.

محققان می‌گویند با یک آزمایش خون ساده می‌توان به تشخیص زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری قرار دارند، کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پره‌اکلامپسی، شایع‌ترین عارضه‌ای است که در دوران بارداری رخ می‌دهد و باعث افزایش ناگهانی فشار خون می‌شود. این مشکل که به آن «مسمومیت بارداری» هم می‌گویند، به دلیل لخته شدن خون می‌تواند روی اندام‌هایی مانند کبد و کلیه‌ها تأثیر بگذارد. به طور کلی، این عارضه در سه ماهه‌ی سوم بارداری ایجاد می‌شود.

پره اکلامپسی مشکلات جدی سلامتی در مادران و نوزادان، از جمله زایمان زودرس را افزایش دهد، اما بسیاری از زنان هیچ فاکتور خطر واضحی برای این بیماری ندارند، که تشخیص این عارضه را دشوار می کند.

اما زمانی که محققان از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل مواد ژنتیکی موسوم به RNA بدون سلول (cfRNA) در خون مادران، نوزادان و جفت استفاده کردند، آنها ۷۵ درصد از زنانی را شناسایی کردند که حدود سه ماه قبل از ظاهر شدن علائم، دچار پره اکلامپسی و زایمان زودرس می شدند.

این آزمایش توسط محققان یک شرکت بیوتکنولوژی در سانفرانسیسکو به نام Mirvie، که بودجه تحقیقات جدید را تامین کرده، در دست توسعه است. یکی از سخنگویان این شرکت گفت که انتظار می‌رود در اواخر سال جاری به روز رسانی در مورد در دسترس قرار گرفتن این آزمایش جدید ارائه شود.

محققان برای ابداع این آزمایش خون ابتدا الگوی بیان ژن را در بارداری طبیعی رمزگشایی کردند. دکتر «توماس مک‌الراث»، استاد مامایی در دانشکده پزشکی هاروارد و سرپرست تیم تحقیق، توضیح داد: زمانی که الگوی ژن‌های طبیعی را در طول بارداری بشناسیم، تشخیص اینکه کدام بیماران از حالت طبیعی منحرف می‌شوند، ممکن می‌شود. 

مک الراث گفت: هفت ژن وجود دارد که وقتی فعال می شوند، نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی هستند. وی افزود که عواملی مانند سن، نژاد و توده بدن مادر تاثیری بر عملکرد آزمایش نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که ما به بیولوژی زیربنایی آنچه موجب ابتلا به پره اکلامپسی می شود، دست می یابیم.

مک الراث گفت: بزرگترین خطر ابتلا به پره اکلامپسی داشتن سابقه عارضه در بارداری قبلی است، اما این موضوع به مادرانی که برای اولین بار باردار می شوند، کمکی نمی کند.  دانستن اینکه با خطر ابتلا به پره اکلامپسی روبرو هستید قبل از اینکه علائم این عارضه مشخص شود، به پزشکان فرصتی می دهد تا مداخله کنند و به طور بالقوه از پیشرفت آن پیشگیری کنند. این مداخله ممکن است شامل یک رژیم روزانه آسپرین با دوز کم، افزایش نظارت در طول بارداری و گرفتن فشار خون در خانه باشد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه