پژوهش های جدید پزشکی

دیابت نوع ۲ و آسیب عروق خونی

دیابت نوع ۲ و آسیب عروق خونی

 مطالعات اخیر محققان موسسه کارولینسکا در سوئد نشان می‌دهد فقدان یک مولکول کلیدی در گلبول‌های قرمز به آسیب عروقی در دیابت نوع ۲ منجر می‌شود.

 مطالعات اخیر محققان موسسه کارولینسکا در سوئد نشان می‌دهد فقدان یک مولکول کلیدی در گلبول‌های قرمز به آسیب عروقی در دیابت نوع ۲ منجر می‌شود.

به گزارش تارنمای اخبار علمی ساینس، بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ معمولا با گذشت زمان با آسیب جدی عروق خونی مواجه می‌شوند که می‌تواند به شرایط جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی بینجامد. مکانیسم‌های زمینه ساز آسیب قلبی عروقی در مبتلایان به دیابت تا حد زیادی ناشناخته است.

مطالعات جدید محققان موسسه کارولینسکا در سوئد نشان می‌دهد تغییر عملکرد گلبول‌های قرمز و فقدان یک مولکول کلیدی در گلبول‌های قرمز عامل آسیب عروقی در مبتلایان به دیابت است.

مهمترین وظیفه گلبول‌های قرمز انتقال اکسیژن به تمام اندام‌های بدن است. در بیماری دیابت عملکرد این سلول‌ها مختل می‌شود. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد سطوح یک مولکول حیاتی به نام microRNA-۲۱۰ در گلبول‌های قرمز بیماران دیابتی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. این مولکول‌ها به عنوان تنظیم‌کننده عملکرد عروق در بیماری دیابت هستند و کاهش آنان باعث تغییرات در سطح یک پروتئین خاص و اختلال در عملکرد سلول اندوتلیال عروق خونی می‌شود.

تا به حال این مکانیسم ناشناخته بوده و این اطلاعات می‌تواند به راهکارهای درمانی منجر شود که از آسیب عروق خونی در مبتلایان به دیابت پیشگیری کند.

بدن به صورت طبیعی مقداری قند را ذخیره کرده و به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه، جذب قند از رژیم غذایی نیز ضروری است،  اما زمانی که میزان قند خون از مقدار مشخصی تجاوز می‌کند، به بروز عارضه‌ای موسوم به قندخون منجر می‌شود.

قند خون می‌تواند به اندام‌ها آسیب زده و مشکلات متعددی را برای سلامتی ایجاد کند. اغلب عوامل بروز این وضعیت شناسایی شده و راهکارهای مختلفی برای مدیریت آن ارائه شده است. وعده‌های غذایی کوچک تر، تمرین فیزیکی و سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت ضروری است.

بالا بودن میزان قند خون به مدت طولانی خطرهای جدی را برای سلامت در پی دارد و علایمی را ایجاد می‌کند که در مراحل اولیه ابتلا به دیابت قابل شناسایی است. خستگی مفرط، تکرر ادرار، کاهش وزن بی‌دلیل، تغییر رنگ پوست و کاهش بینایی از مهمترین علایم اولیه دیابت هستند.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت از بیماری دیابت:

-تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.

-شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.

-سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.

-دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.

-در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ به طور مستقیم به دیابت مربوط بود  و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال گزارش شده است.

- بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.

- رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.

- بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.

- از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.

- از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه  Diabetes منتشر شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه