اخبار علمی و پژوهشی

۸ ایرانی در جمع دانشمندان برتر جهان

۸ ایرانی در جمع دانشمندان برتر جهان

هشت ایرانی بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد و طبق شاخص‌های جهانی، در فهرست دو درصد دانشمندان برتر جهان در سال ۲۰۲۱ با بیشترین میزان تاثیرگذاری در حوزه‌های فناورانه قرار گرفتند.

هشت ایرانی بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد و طبق شاخص‌های جهانی، در فهرست دو درصد دانشمندان برتر جهان در سال ۲۰۲۱ با بیشترین میزان تاثیرگذاری در حوزه‌های فناورانه قرار گرفتند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه استنفورد آمریکا پایگاهی برای معرفی و ارائه اطلاعات بیش از ۱۰۰ هزار دانشمند برجسته جهان ایجاد و اطلاعات دانشمندان در ۲۲ حوزه علمی و ۱۷۶ زیر شاخه را در آن ارائه کرده است.

بر اساس آخرین اعلام این پایگاه علمی، هشت ایرانی در میان دو درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفته‌اند. این افراد بر اساس شاخص‌هایی چون تعداد مقاله چاپ شده، تعداد کار علمی انجام داده، میزان تاثیرگذاری و مقالات آنها در حوزه فعالیت و میزان ارجاعات به مقالات منتشر شده آنها انتخاب می‌شوند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد هر ساله بر اساس معیارهای علم‌سنجی، افرادی را که در رشته‌های خود تأثیرگذار هستند، تحت عنوان دانشمندان یک درصد و دو درصد، انتخاب می‌کند. بر اساس پژوهشی که دانشمندان دانشگاه استنفورد روی داده‌های اسکوپوس انجام داده اند، فهرست دانشمندان پر استناد در تمامی رشته‌ها و نیز دو درصد برتر حوزه‌های علمی شناسایی و معرفی شدند که در سال جاری میلادی هشت سرآمد علمی ایرانی نیز در این آمار قرار گرفته‌اند.

دانشمندان و اساتید ایرانی منتخب در این فهرست شامل دکتر احمدرضا دهپور، دکتر مصطفی قانعی، دکتر مرتضی ایزدی، دکتر مجید سعیدی، دکتر سید فاضل نبوی، دکتر سید محمد نبوی، دکتر آزاده منائی و دکتر صدیقه عسگری هستند. 

دکتر احمدرضا دهپور، استاد فارماکولوژی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران است. بیشتر مطالعات وی در دوره تخصصی، پژوهش روی رفتارهای سلول های خون از منظر بیو شیمیایی و بیوفیزیکی بوده و در شهر زوریخ صرف کار در زمینه بیولوژی مولکولی شده است.

وی همچنین در فعالیت های پژوهشی با گروه های دیگر کشورها نظیر انگلیس، آمریکا و دانمارک نیز همکاری کرده است و تعدادی پروژه مشترک با این مراکز داشته یا در حال اجرا دارد که در مجلات معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده‌اند.

دکتر مصطفی قانعی،‌ پزشک و محقق ایرانی و فوق تخصص ریه است. وی در سال ۲۰۱۷ در فهرست یک‌ درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفت. نام او در دو سال اخیر به دلیل بروز بیماری کرونا و انتخاب وی به عنوان رییس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای مردم بیشتر آشنا است. وی که رییس سابق انستیتو پاستور ایران است به دلیل تجربه در درمان مصدومان شیمیایی در سال ۹۱ توسط دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عضویت این سازمان درآمد.

قانعی در حال حاضر به عنوان دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مشغول فعالیت است و مقالات زیادی از وی در سایت‌های معتبر علمی دنیا به چاپ رسیده است.

دکتر مرتضی ایزدی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) است و مقالات زیادی در زمینه‌های علمی زیادی دارد که در سایت‌های علمی ملی و بین‌المللی به چاپ رسیده است. وی فلوشیپ عفونی و گرمسیری و متخصص داخلی است.

دکتر مجید سعیدی استاد گروه فارماسیوتیکس، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی دیگر از دانشمندان ایرانی منتخب در این فهرست است. سعیدی مقالات زیادی دارد که در نشریات خارجی و کنفرانس‌های ارائه و نمایه شده است.

دکتر سید فاضل نبوی یکی دیگر از دانشمندان برجسته ایرانی است که دانشگاه استنفورد در فهرست دو درصد دانشمندان برتر جهان آورده است. نبوی در علوم کشاورزی فعالیت دارد و مقالات زیادی از وی در سایت‌های داخلی و بین‌المللی به چاپ رسیده است.

دکتر سید محمد نبوی یکی از پزشکان حاذق و متخصص آلرژی و ایمنی‌شناسی بالینی است. وی با فعالیت در این حوزه مقالات بین‌المللی را به چاپ رسانده است؛ مقالاتی که تاثیر زیادی در توسعه این حوزه علمی داشته و ارجاعات بین‌المللی به این مقالات بالا است.

دکتر آزاده منائی یکی از دانشمندان برجسته حوزه فارماکوگنوزی است. منائی در حوزه شناسایی اثر ترکیبات طبیعی و گیاهان دارویی، استخراج، خالص سازی و تعیین ساختار مولکولی، شناسایی مکانیزم اثر و ارتباط بین ترکیبات طبیعی و گیاهی و درمان بیماری‌ها فعالیت دارد.

دکتر صدیقه عسگری یکی دانشمندان برجسته ایران دکترای حرفه‌ای داروسازی در کشور است. وی استاد رشته فارماکوگنوزی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو هیات علمی پژوهشکده قلب و عروق اصفهان است و مقالات زیادی در این زمینه به چاپ رسانده‌ است. 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه