مقالات اجتماعی

واکسیناسیون، عاملی برای کاهش اضطراب اجتماعی

واکسیناسیون، عاملی برای کاهش اضطراب اجتماعی

خوشبختانه واکسیناسیون مردم در حال اجرایی شدن است و البته محموله جدید واکسن هم وارد کشور شده است.

خوشبختانه واکسیناسیون مردم در حال اجرایی شدن است و البته محموله جدید واکسن هم وارد کشور شده است.

محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، سه شنبه یکم تیر در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: همین اخبار خوش موجب شده تا خیال برخی از مردم از بابت بیماری کرونا راحت شود تا جایی‌که آنها نسبت به اجرای پروتکل‌های بهداشتی بی‌تفاوت شده‌اند. شرایطی خطرناک که اگر ادامه دار باشد احتمالاً موجب می‌شود که کشور با موج بعدی بیماری کرونا روبه‌رو شود.

 

در این باره شخصاً معتقدم که نباید فقط مردم را مقصر دانست. به‌نظرم یک مشکلی که در کشور وجود دارد همین بحث مقبولیت و سرمایه اجتماعی است؛ اینکه حرف مسئولان چقدر بین مردم مقبولیت دارد. مردم بر اساس اطلاعاتی که به آنها داده می‌شود و البته واقعیت‌هایی که با آن مواجه می‌شوند، تصمیم می‌گیرند.

 

در اینجا مسئولیت بیشتر بر عهده کسانی است که از همه ظرفیت‌ها استفاده نمی‌کنند. مردم هر زمان که اطلاعات کافی درباره بیماری داشتند، پروتکل‌ها را هم رعایت کردند. اما این سؤال مطرح می‌شود که مسئولان این روزها چه اطلاعاتی به مردم داده‌اند. اینکه فقط مردم را از بیماری بترسانیم، بیماری کنترل نمی‌شود. ترس مردم یک روز شکسته می‌شود و بیماری برایشان عادی خواهد شد.


ما درباره فرهنگسازی و نحوه ارتباط با مردم با دوستان وزارت بهداشت صحبت کردیم. در جلسات مختلف به مسئولان وزارت بهداشت گفتیم که شما به‌لحاظ بهداشتی متخصص هستید، اما صحبت کردن با مردم تخصص خودش را می‌خواهد. بیماری‌های واگیردار فقط جنبه‌های بهداشتی و درمانی ندارد بلکه وجه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هم دارد. این بیماری‌ها وضعیت اقتصادی مردم را تهدید و شرایط اجتماعی مردم را محدود می‌کند.

 

همین موارد می‌طلبد تا کسانی با مردم صحبت کنند که با این حوزه‌ها آشنا هستند در حقیقت گروهای مرجع می‌توانند، مردم را قانع کنند. متأسفانه درباره وضعیت کرونا در ایران فقط یک گروه با مردم حرف زدند و حرف‌ها هم بیشتر برای ترساندن مردم بوده است. مردم باید عمیقاً باور کنند که بیماری خطرناک است. از سوی دیگر وزارت بهداشت باید بداند که هر کسی به یک گفتمانی جذب می‌شود. مسئولان ستاد کرونا و وزارت بهداشت اگر می‌خواهند در این حوزه موفق باشند باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنند و همه افرادی را که در حوزه‌های مختلف کار می‌کنند، به کار گیرند. از متخصصان جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصادی و فرهنگی کمک بگیرند و این افراد برای مردم توضیح دهند که اگر با هم هر چه زودتر این بیماری را کنترل کنیم وضعیت اقتصادی و اجتماعی بهتر می‌شود.

 

صرفاً با ترساندن مردم از بیمارستان این بیماری از بین نمی‌رود. چرا که در زمان‌هایی تعداد بیماران زیاد شد و مردم دیدند افرادی که در بیمارستان بودند خوب شدند حالا چند نفر هم فوت کرد. این مباحث به لحاظ اجتماعی برای مردم عادی می‌شود. نباید بگذاریم که شرایط سخت عادی شود و متأسفانه وزارت بهداشت به این موضوع توجه ندارد. یک موج می‌آید وحشت عمومی بالا می‌رود و تخت‌ها پر می‌شود و مردم رعایت می‌کنند و دوباره تخت‌ها خالی می‌شود، بیماری برای مردم عادی می‌شود و چون فقط از این جنبه با مردم صحبت شده، طبیعی است که مردم مسأله را ساده می‌گیرند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه