اخبار پزشکی

سرطان کلیه شایعترین بیماری کودکان ایران

سرطان کلیه شایعترین بیماری کودکان ایران

 بر اساس مطالعات انجام شده بروز بیماری مری در دستگاه گوارش به عنوان نقص تکاملی نوزادان به شکل مسدود بودن مری و دیگر مشکلات آن شایع ترین نوع بیماری در اینگونه موارد است.

رئیس انجمن جراحان کودکان ایران گفت: بر اساس آمار و اطلاعات موجود سرطان کلیه یکی از شایعترین بیماری ها در بین کودکان ایرانی است.

دکتر احمد خالق نژاد طبری افزود: علاوه بر این بیماری لنفوم (غدد لنفومی)  که در عضلات کودکان شکل می گیرد و عموما بدخیم هستند، از دیگر بیماری های شایع نوزادان به شمار می رود.

وی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده بروز بیماری مری در دستگاه گوارش به عنوان نقص تکاملی نوزادان به شکل مسدود بودن مری و دیگر مشکلات آن شایع ترین نوع بیماری در اینگونه موارد است.

وی افزود: بر اساس آمار جهانی سالانه حدود سه تا پنج درصد نوزادانی که زنده متولد می شوند، ممکن است دارای نقص تکاملی باشند. از این تعداد حدود ۳۰ درصد نیازمند عمل جراحی هستند، آخرین آمار جهانی در سال گذشته از حدود ۵۵ هزار بیمار نقص تکاملی در کشور حکایت می کند.

رئیس انجمن جراحان و کودکان ایران اظهار داشت: بر همین اساس می توان پیش‌بینی کرد که چه تعداد نیازمند عمل جراحی هستند که بخشی از آن نیز زنده نخواهند ماند.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار و اطلاعات موجود از هر ۵ هزار نوزاد متولد شده در ایران یک نفر فاقد قسمت مری دستگاه گوارش است که باید مورد عمل جراحی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر مری در دستگاه گوارش تشکیل نشود نوزاد نمی تواند غذا بخورد، ادامه داد: تاکنون برای شکل گیری نقص تکاملی دلیل خاصی از طریق هیچ مرجع علمی اعلام نشده است.

وی با بیان اینکه بیماری نقص تکاملی در ایران نیز همانند دیگر کشورها وجود دارد، افزود: در برخی اوقات نیز مری تشکیل می‌شود اما سیستم های عصبی که سبب فعالیت آن خواهد شد، شکل نگرفته و نوزاد را دچار مشکلات خاصی خواهد کرد.

رئیس انجمن جراحان کودکان ایران گفت: در حال حاضر مطالعه ای در کشور در زمینه بررسی و آثار علل بروز این بیماری در دست اقدام است و به محض انجام و تکمیل اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه