تاثیر قصه بر یادگیری

تاثیر قصه بر یادگیری

تحقیقات نشان داده است کودکانی که از دورۀ آمادگی و پایۀ اول دبستان، برایشان کتاب خوانده و قصه گفته اند، در پایۀ ششم در خواندن و نوشتن از بهترین دانش آموزان بوده اند.

آنها زبان و بیان نوشتاری روانی داشته اند و مهارت آن ها در استفاده از حروف ربط و جمله های وابسته برای سازگار کردن مطالب و افکار خود چشمگیر بوده است ./گ

 

                تهیه کننده: سیده فاطمه حسینی 

بررسی کتاب، برپایی نمایشگاه های موضوعی ، برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی برای بالا بردن مهارت های هنری هم چون نویسندگی ، نقاشی ، خطاطی ، مجسمه سازی ، موسیقی ، قصه گویی و کارهای دستی و هنری ، از دیگر فعالیت های مؤثر در بالا بردن توان کودکان است.

بهترین کتاب هایی که کودکان را به بلند خوانی تشویق می کند کتاب هایی است که تکرار زبانی دارد. کتاب های تصویری بدون متن هم برای تمرین قصه گویی و تقویت زبان گفتار و نوشتار مناسب است . هر کتابی می تواند کودک را به آفریدن قصۀ خودش تشویق کند.

ادبیات به شیوه های گوناگون باعث رشد عاطفی کودکان می شود . داستان های علمی – تخیلی ، آن ها را به تأمل و اندیشه در بارۀ آینده وا می دارد. داستان های واقع گرای نو کودکان را نسبت به شناخت انسان امرزی و رابطه اش با محیط زیست کنجکاو می کند . کودک به کمک ادبیات با شیوه های برخورد انسان ها و دشواری های زندگی خود آشنا می شود و از شخصیت های داستان ها می آموزد چگونه گرفتاری های مشابه را رفع و احساس دیگران را درک کند.

 

تهیه کننده: سیده فاطمه حسینی 

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه