مهارتهای کارآفرینانه

مهارتهای کارآفرینانه

همه‌ی والدین دوست دارند بهترین زندگی ممکن را برای فرزندان خود فراهم کنند و مهارت‌هایی که برای موفقیت به آنها نیاز خواهند داشت را به آنان یاد دهند. مهارت‌ها و سبک زندگی کارآفرینانه، یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست که با آموزش ۸ مهارت زیر، شما را برای به هدفتان نزدیک می کند.


۱- انعطاف‌پذیری

زندگی پر از موانع و دشواری‌هاست و داشتن مقاومت لازم برای از سر گذراندن آنها برای موفقیت ضروری است. تمام کارآفرینان برای اینکه بتوانند بعد از هر شکستی دوباره روی پای خود بایستند به انعطاف‌پذیری و عزم راسخ نیاز خواهند داشت. به فرزندان خود اجازه دهید احساسات خود را بروز دهند و حس خود را محدود نکنند. به آنها کمک کنید احساسات منفی و بازدارنده ی خود را بشناسند تا بتوانند به شکلی مثبت و سازنده از سد آنها عبور کنند و به زندگی خود ادامه دهند.

۲- نوآوری و خلاقیت

کارآفرینان باید چارچوب ذهنی چابک و تیزهوشی داشته باشند تا بتوانند مشکلات پیچیده را با کمک راه حل‌های نوآورانه‌ی خود حل کنند. تفکر خلاقانه سنگ بنایی است که کارآفرینان امپراطوری خود را روی آن استوار می‌کنند. به کودکان خود اجازه دهید بازی کنند. کودکان در همین زمان بازی کردن است که انرژی‌های خلاق خود را به کار می‌گیرند. اطمینان حاصل کنید بازی‌های آنها جنبه های مختلفی دارد و تنها به کامپیوتر و یا بازی‌های موبایلی خلاصه نمی‌شود. اسباب بازی‌های خلاقانه‌ی زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند تفکر خلاق کودکان را تحریک و تقویت کنند.

۳- سخت‌کوشی

بهترین کارآفرینان دنیا فارغ از اینکه به چه سطحی از موفقیت رسیده باشند، خود را از درگیر شدن با سختی‌های زندگی روزمره کنار نمی‌کشند. کودکان باید ارزش تلاش و سخت‌کوشی را درک کنند تا اخلاق کاری بتواند در وجودشان رشد یابد. با سپردن کارها و مسئولیت‌های ساده به کودکان خود، به آنها استقلال عمل بدهید. آنها را با مثال، با شیوه‌ی صحیح انجام هر کار آشنا کنید و عادات وقت‌گیر خود مثل استفاده‌ی مکرر از موبایل را به حداقل برسانید.

۴- کنجکاوی

کنجکاو بودن در مورد آنچه در دنیا می‌گذرد، برای شناسایی راه‌های اضافه کردن چیزی به آن ضروری است. کارآفرینان تا آخرین روز زندگی خود دست از یادگیری بر نمی‌دارند و همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود زندگی خود و اطرافیانشان می گردند. کودکان خود را به پرداختن به سرگرمی‌های جدید و دنبال کردن علاقمندی‌های خود تشویق کنید. می‌توانید گردش‌های خارج از منزل و به دور از فناوری‌هایی مثل اینترنت و کامپیوتر را در موزه‌ها و مراکز علمی امتحان کنید.

۵- اعتماد به نفس

باور داشتن به خود و توانایی‌های خود یکی از مهمترین زیربناهای یک زندگی موفق است. اعتماد به نفس، عزم لازم برای ریسک‌پذیری و عبور از مشکلات را در ما پدید می‌آورد. کارآفرینی اساساً یعنی به ایده‌های خود ایمان داشته باشید. ایده‌ها و نظرات کودکان خود را جدی بگیرید و به آنها فرصت دهید تصمیم بگیرند. حتی اگر انتخاب شما گزینه‌ی دیگری باشد، باز اجازه دهید آنها انتخاب‌های خود را داشته باشند و از تجربه‌ی حاصل درس بگیرند.

۶- همدلی

همدل شدن با دیگران و حمایت از آنها، مهارتی بی‌نهایت ارزشمند، برای رهبری است. کارآفرینان موفق از اهمیت همدلی و برقراری ارتباطاتی مثبت و سازنده آگاهی کامل دارند. به فردیت کودکان خود و ایده‌های آنها احترام بگذارید و آنان را به بروز احساسات خود تشویق کنید. شما به عنوان والدین می‌توانید با به تصویر کشیدن این همدلی در عمل، الگوی خوبی برای آنان باشید.

۷- خوش‌بینی

کارآفرینان الگوی خوش‌بینی در میان دیگران هستند. آنها همواره دنیایی بهتر برای دیگران به تصویر می‌کشند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. این نقطه نظر خوشبینانه مزایای زیادی برای زندگی اجتماعی و سلامتی آنها دارد. به یاد داشته باشید که خوش‌بینی به دیگران منتقل می‌شود. پس سعی کنید در عمل آن را به کودکان خود انتقال دهید. داستان‌های مثبت و گفتگوهای الهام‌بخش با کودکان می‌تواند به ایجاد و پرورش تفکر مثبت در وجود آنان کمک کند.

۸- کمک به دیگران

کمک کردن به دیگران از لحاظ مالی ممکن است منفعتی در بر نداشته باشد، اما کارآفرینان از اهمیت مسئولیت اجتماعی خود آگاهی دارند. کارآفرینان واقعی دوست دارند دنیا را برای همه به مکان بهتری تبدیل کنند، نه فقط خودشان. به عنوان مثال می‌توانید کودکان را به کمک کردن به سالمندان تشویق کنید.


فرزندان شما چند سالی با ورود به دنیای کارآفرینی فاصله دارند، اما آموزش‌دادن این مهارت‌ها به آنان، در دست و پنجه نرم کردن با سختی های زندگی، کمک فراوانی خواهد کرد. به یاد داشته باشید بزرگ‌ترین کمکی که به آنها می‌توانید بکنید این است که در همه‌ی این موارد الگوی خوبی برای آنان باشید. کودکان شما بیش از آنکه از گفته‌های شما درس بگیرند، رفتارهای شما را یاد خواهند گرفت.

 

ارسال مطلب توسط فخری یعقوبی اشرفی

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه