خانه ی شما هم "یار مهربان" دارد؟؟؟

خانه ی شما هم "یار مهربان" دارد؟؟؟

اولین شرط علاقه کودکان به مطالعه این است که خانواده و به خصوص والدین برای کتاب و کتابخوانی ارزش قائل شوند شب که می‌شود، مادر کتاب مورد علاقه‌اش را از داخل کتابخانه برمی دارد و مشغول خواندن می‌شود. پسر بزرگ تر هم کتاب‌های درسی‌اش را جمع می‌کند و با یکی از کتاب‌های داستانی به رختخواب می‌رود؛ به همین دلیل کاملا طبیعی است که فرزند کوچک تر هم هر شب یکی از کتاب‌های داستانش را بردارد و با آن به رختخواب برود؛ پسر کوچکی که هنوز به مدرسه نمی‌رود و خواندن هم نمی‌داند ولی از پدر و مادر و برادرش یاد گرفته است که شب‌ها خودش را با یک کتاب سرگرم کند.

مادران کتابخوان، بچه‌هایی کتابخوان دارند...
اگر از پدر و مادرها بپرسیم، همه آن‌ها دوست دارند فرزندشان اهل مطالعه باشد، کتاب بخواند و از این کار لذت ببرد؛ ولی متاسفانه اغلب والدین نمی‌دانند به چه شیوه ای می‌توان کودک را به کتاب و کتابخوانی علاقه مند کرد و عادت داد. اگر خانواده و به ویژه پدر و مادر اهل مطالعه باشند و کتاب بخوانند، طبیعتاً می‌توان انتظار داشت فرزندان آن‌ها هم به کتاب و کتابخوانی روی بیاورند و علاقه مند شوند.
انتخاب کتاب مناسب یکی از بهترین شیوه‌ها برای علاقه مندکردن کودکان به مطالعه است و کمک می‌کند این عادت در وجود آن‌ها شکل بگیرد.
اولین شرط علاقه کودکان به کتاب و مطالعه این است که خانواده و به خصوص والدین برای کتاب و کتابخوانی ارزش قائل شوند و این رفتار میان آن‌ها به یک عادت تبدیل شده باشد. علاوه بر این، نباید این نکته را هم نادیده بگیریم بچه‌ها از طریق ارتباط با سایر اعضای خانواده و به ویژه مادر، بسیاری از این نوع رفتارها را می‌آموزند و برایشان درونی می‌شود؛ به طوری که اگر والدین به شیوه صحیح رفتار کنند، بسیاری از این عادات در عمق شخصیت کودک نهادینه خواهد شد.
به دلیل پیوند صمیمانه و بار عاطفی رابطه مادر با کودک، نقش وی در تثبیت رفتارهای مختلف کودک و از جمله موضوع مطالعه بسیار مهم است. مادری که برای فرزندش کتاب می‌خواند و این شیوه را برای ارتباط عاطفی با کودکش انتخاب کرده است، به تدریج کتابخوانی را به عنوان فعالیتی لذتبخش به فرزندش معرفی می‌کند؛ به خصوص زمانی که کتاب‌هایی متناسب با سن و درک کودک انتخاب کند.
البته مادر از زمانی که فرزندش بسیار کوچک است، می‌تواند کتاب خواندن را برای او شروع کند و باید جذاب داستان بخوانند تا کودک را بیشتر به داستان علاقه مند کنند. در ضمن، چون بچه‌ها تکرار را دوست دارند، مادر می‌تواند یک کتاب را بارها برای فرزندش بخواند، البته به شرطی که خودش هم از کتاب خواندن و تکرار آن لذت ببرد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه