کودک کلاس دوم چه ویژگی‌هایی دارد؟

کودک کلاس دوم چه ویژگی‌هایی دارد؟

از نظر این کودکان هیچ کاری مشکل نیست و مایلند در بروز مشکلات و دشواری‌ها بایستند و مقاومت کنند؛ چراکه در این سن حس مبارزه طلبی در آنان ایجاد و تقویت می‌شود. از سویی دیگر تصویری که از توانایی های خود دارند می تواند بیش از قدرت واقعیشان باشد.

کلمات عامیانه را استعمال می‌کنند و این به دلیل برقراری تماس های جدید اجتماعی است . بعلاوه قدرت پاسخگویی آنان پیشرفت کرده و تلفظ جملات اغلب صحیح است. اختلافات را چه در اشخاص و چه در اشیا درک می‌کنند. شک و تردیدهایی که در سن هفت سالگی داشتند اکنون ندارند و بین تصورات و واقعیات تفاوت می‌گذارند. داوری و ارزشیابی آنان رشد یافته است و احتمالاً می‌توانند به شکست‌های خود پی برده و اعتراف کنند.

کودکان در این سن حساس هستند و باید آنان را از خطرات جدی محافظت کرد. باید مراقب باشیم تا بیش از حد از امکانات خود به کارهای گوناگون دست نزنند زیرا ممکن است در انجام آنها دچار شکست و ناکامی و نهایتاً دلسردی شوند و چه بسا خود را از این لحاظ زیاد سرزنش کنند. باید در انجام کارهایی که احتمالاً نمی‌توانند آنها را با موفقیت تمام کنند ، آنان را کمک کنیم تا ترس‌هایش از بین برود.

برای آنان مشکل است که تماس خود را با محیط شان قطع کنند. پیوسته پر جنب و جوش، سرگرم و فعال بوده و از کارهای تازه لذت می‌برند ؛ مسابقه و بازی‌های رقابتی را دوست دارند و به جمع و پیوستن به گروه‌های هم سن و سال خود و طرفداری از گروه‌های خاص هنری یا ورزشی علاقه نشان می دهند. البته علیرغم اینکه مایلند تا با دیگر بچه‌ها بازی کنند اما بیشتر اصرار بر این دارند که نفر اول باشند. برای بهبود این وضعیت، آنان را هم به رهبری و هم به پیروی تشویق کنیم. بعلاوه می توانیم کتاب‌هایی را بخوانیم که در آن‌ها شخصیت داستان، بر مسا‌ئل مشابه چیره می شود.

توانمندی حرکتی و فیزیکی آنان (نظیر جا خالی‌دادن، استفاده ماهرانه از انگشتان) پخته‌تر و ظریف‌تر می شود، به خوبی و راحتی می‌توانند لباس خود را بر تن کرده، موهای شان را شانه بزنند و مرتب کنند. می‌توانند از ابزار (مانند چکش، پیچ گوشتی) به‌طور نسبتاً مناسب استفاده کنند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه