مقاله نقدی بر پژوهش‌های اقتصادی در ایران: رهیافت نظریه سه جهان پوپر

مقاله نقدی بر پژوهش‌های اقتصادی در ایران: رهیافت نظریه سه جهان پوپر

مقاله علمی و پژوهشی " نقدی بر پژوهش‌های اقتصادی در ایران: رهیافت نظریه سه جهان پوپر" مقاله ای است در 24 صفحه و با 40 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است

در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تفکر نقادانه، نظریه سه جهان، مقالات علمی- پژوهشی پرداخته شده است

چکیده مقاله

هدف این مقاله ارزیابی نقادانه محتوای مقالات اقتصادی در ایران است. برای دستیابی به این هدف، 1285 مقاله علمی- پژوهشی گردآوری و بر مبنای طبقه‌بندی مجله ادبیات اقتصادی ساماندهی شده‌اند. تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد 96 درصد مقالات، با عنوان "کاربردی"  و  99 درصد با "روش علی"و با بهره‌گیری از مدل‌های اقتصادسنجی در محورهای "اقتصاد کلان و پولی"، "اقتصاد بین­الملل"، "اقتصاد مالی" و "اقتصاد کشاورزی و محیط زیست" نوشته شده‌اند. برای نقد مقالات از نظریه "سه جهان" و تفکر نقادی پوپر بهره‌برداری شد. یافته‌ها نشان می‌دهد گستره تحقیقات اقتصادی در ایران محدود است. به نظر می‌رسد "جهان 2" و "جهان 3" محققان (به تعبیر پوپر) از غنای لازم برخوردار نبوده و به همین علت اثرگذاری دانش‌آموختگان اقتصادی در "جهان 1" نیز اندک است. از اهم دلایل کاستی پژوهش‌ها می‌توان به مسئله محور نبودن، صورت‌بندی افراطی ریاضی،  نا آشنایی با سایر علوم اجتماعی و نبود تفکر نقادانه اشاره کرد. برای سودمندی بیشتر دانش اقتصاد آشتی دادن «حقایق آشکار شده» و «نظریات ناسازگار» ضروری است. طرح دیدگاه‌های متنوع معرفتی، ترویج تفکر نقادانه، آشنایی با معرفت‌های نوع دوم و رشته‌های علوم اجتماعی از عوامل گسترش علوم اقتصادی است که این علم را  در حل مسائل جامعه تواناتر می­کند.

دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

قیمت این محصول: 9,900 تومان
تلفن همراه:
جهت دریافت رسید بانکی و شناسه پرداخت شماره موبایل معتبر وارد نمایید.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه