چگونه بدون استرس کارهای بیشتری را انجام دهیم؟

چگونه بدون استرس کارهای بیشتری را انجام دهیم؟

استرس یکی از موانع مهم و تاثیر گذار در هرکاری به حساب می‌آید و نحوه کنترل آن میتواند یک تحول عظیم در کسب و کار شما باشد.

به گزارش بیزینس ترند؛ به‌عنوان رهبر تیمی که عملکرد بالایی دارد، این‌که چگونه کارها را میان اعضای تیم تقسیم می‌کنید و در این زمینه تعادل برقرار می‌کنید یک عامل موفقیت حیاتی به‌حساب می‌آید. لازم است که در این زمینه انصاف را – و نه لزوماً برابری – رعایت کنید. تقسیم کارها لازم است منصفانه صورت گیرد زیرا می‌خواهید تیمتان بر مبنای برابری عمل کند. بهتر است که اعضای تیمتان روی چیزهایی کار کنند که در آن زمینه‌ها خوب هستند و البته چیزهایی که آن‌ها را به شور می‌آورند. پنج معیار وجود دارد که هنگام تقسیم کارها بهتر است به آن‌ها توجه کنید.

۱. اولویت

اولویت کار را در نظر بگیرید. لازم است اولویت مبنای هر چیزی باشد. اگر در فرایند اولویت‌بندی خود دقیق بوده‌اید، از بالای فهرست خود شروع به تقسیم کارها کنید. آن فهرست باید بر مبنای اهداف تیم و سازمان تدوین شده باشد. این باید اولین موردی باشد که در تقسیم کارها به آن توجه ‌می‌کنید. اگر پروژه‌ای اولویت بالایی دارد و فردی برای انجام آن آزاد است، آن کار را به او محول کنید.

۲. مجموعه مهارت‌ها

مجموعه مهارت‌های افرادی را که برای انجام کاری در نظر گرفته‌اید، ارزیابی کنید. اگر آن‌ّها مهارت‌های مناسب را داشته باشند نتیجه مطلوبی به دست خواهد آمد. محصول نهایی چیزی خواهد بود که نیازهای مشتری‌تان را برآورده خواهد کرد. این امر همچنین احتمال شکست افراد را کاهش می‌دهد زیرا کاری را به آن‌ها محول نمی‌کنید که مهارت انجام آن را ندارند. شما مسئولیت چیزی را به آن‌ها می‌دهید که در آن زمینه می‌توانند موفق عمل کنند.

۳. آزاد بودن

مورد بعدی که هنگام محول کردن کاری باید در نظر بگیرید آزاد بودن فرد است. با فرض این‌که ازنظر اولویت و مجموعه مهارت‌ها همه چیز برابر باشد، چه کسی برای انجام کار آزاد است؟ چه کسی ظرفیت خالی برای آن کار دارد؟ زمانی که منابع آزادی برای پروژه جدیدی دارید، نباید منابع را از پروژه‌ای به دیگری منتقل کنید.

اگر زمانی که جای دیگری منابع آزادی دارید شروع به جابجا کردن منابع بین پروژه‌ها، باعث کاهش شتاب ایجادشده در آن پروژه اول خواهد شد که ممکن است باعث شکست آن پروژه شود. به‌علاوه، افرادی که روی آن پروژه کار می‌کنند درمانده خواهند شد. آن‌ها منابع موردنیازشان را داشتند و ناگهان دیگر ندارند. فردی که بیش از همه درمانده خواهد شد کسی است که منابع تحت اختیارش از پروژه‌ای که خوب پیش می‌رفته گرفته شده و برای چیز جدیدی به کار گرفته شده است.

۴. توسعه

سپس، باید به فرصت توسعه‌ای بیندیشید که این پروژه ممکن است برای آن فرد مهیا کند. شما باید دائماً مجموعه مهارت‌های تیمتان را ارتقاء دهید. یک راه انجام این کار محول کردن کارهای جدیدی به افراد است که درنتیجه آن‌ها مهارت‌های تازه‌ای را یاد خواهند گرفت. پروژه‌هایی را به آن‌ها محول کنید که در آن‌ها لازم خواهد بود پیشرفت کنند و درس بگیرند، به آن‌ها چیزی آموخته شود و پذیرای بازخورد دیگران باشند. از این طریق است که خواهید توانست تیمتان را به سطح بعدی عملکرد برسانید.

۵. علاقه

آخرین موردی که باید در انتخاب فردی برای کاری در نظر بگیرید این است که آیا فرد علاقه‌ای به انجام آن کار خاص دارد؟ اگر فردی واقعاً به پروژه‌ای علاقه‌مند است و نسبت به آن شور و اشتیاق دارد، بهتر است اجازه دهید او کار را بر عهده گیرد. او انگیزه خواهد داشت، برای انجام آن شوق‌وذوق خواهد داشت و احتمالاً عملکرد خوبی حاصل خواهد کرد. یک هشدار – مطمئن شوید افراد تنها به‌سوی کارهایی کشیده نشوند که از انجام آن‌ها لذت می‌برند و از چیزهایی دوری نکنند که نسبت به آن‌ها احساس راحتی نمی‌کنند. اگر اجازه وقوع چنین چیزی را بدهید، آن‌ها تک‌بعدی خواهند شد و دید محدودی پیدا خواهند کرد.

اکنون بروید و کارهایی را تقسیم کنید

اگر تمام این ملاحظات را هنگام تقسیم کارها میان اعضای تیمتان در نظر بگیرید، این کار تضمین خواهد کرد با استفاده از افرادی که مهارت‌های مناسب را دارند از پس پروژه‌هایی با بالاترین اولویت برآیید. کارها به‌گونه‌ای متعادل تقسیم خواهند شد تا هم پروژه را به اجرا درآورید و هم درعین‌حال افراد خود را توسعه دهید.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه