مقالات فناوری نانو

درمان عفونت خون با استفاده از نانوذرات

درمان عفونت خون با استفاده از نانوذرات

 محققان در حال ابداع یک روش درمان برای مقابله با سپسیس (گندخونی) هستند. در حال حاضر این محققان به دنبال ثبت دستاوردهایی هستند که می تواند سالانه بر زندگی میلیون‌ها انسان تأثیر بگذارد.

 محققان در حال ابداع یک روش درمان برای مقابله با سپسیس (گندخونی) هستند. در حال حاضر این محققان به دنبال ثبت دستاوردهایی هستند که می تواند سالانه بر زندگی میلیون‌ها انسان تأثیر بگذارد.

دفتر تجاری‌سازی فناوری بنیاد تحقیقات پردو به تازگی فناوری جدیدی را که در دانشگاه پردو توسعه یافته به صورت پتنتی برای ثبت به دفتر اختراعات آمریکا ارائه کرده است. ‌در این پتنت جزییاتی در مورد استفاده از نانوذرات برای مقابله با سپسیس(گندخونی) درج شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گزارش داد که حداقل ۱٫۷ میلیون بزرگسال آمریکایی سالانه به سپسیس مبتلا می‌شوند، این بیماری به علت واکنش شدید نسبت به عفونت رخ می‌دهد. بدن برای مقابله با تهدید، حجم بالایی مواد شیمیایی را به جریان خون می‌فرستد، این امر باعث التهاب شدید می‌شود که با گذشت زمان خون رسانی را کند کرده و به اندام‌ها آسیب می‌رساند. با توجه به این مشکل سالانه تقریباً  ۲۷۰ هزار نفر جان خود را از دست می دهند. از هر سه بیمار که در بیمارستان فوت می کنند، یک نفر مبتلا به سپسیس است.

سپسیس زمانی رخ می دهد که پاسخ ایمنی بدن به عفونت یا آسیب کنترل نشده باشد، مواد شیمیایی یا پروتئین های آزاد شده در خون به نشت رگ های خونی، التهاب و لخته های خونی گسترده منجر می شوند، این شرایط به اختلال در جریان خون می انجامد که می تواند باعث آسیب اندام و مرگ شود.

یون یئو رهبری این تیم تحقیقاتی را در پردو بر عهده دارد، آن‌ها نانوذرات زیست سازگاری را توسعه می‌دهند که سپسیس را از طریق تزریق داخل وریدی درمان می‌کند.

یئو گفت: پلی‌میکسین B، یک آنتی‌بیوتیک سنتی، می‌تواند اندوتوکسین‌هایی را که باعث نوع خاصی از سپسیس می‌شوند، غیرفعال کند، اما این ماده ممکن است برای کاربرد سیستمیک بسیار سمی باشد.

وی افزود: فرمول‌های نانوذرات ما سمیت محدودکننده دوز پلی‌میکسین B را بدون از دست دادن توانایی آن در غیرفعال کردن اندوتوکسین‌ها کاهش می‌دهند، در مدل‌های موش مبتلا به سپسیس، ۱۰۰ درصد موش‌های تیمار شده با نانوذرات پوردو از التهاب بیش از حد محافظت شده و زنده ماندند. وی می‌گوید: این فناوری به عنوان یک گزینه امن و راحت برای بیماران و پزشکان نویدبخش است.

یئو این نانوذرات را به دفتر تجاری سازی فناوری بنیاد تحقیقات پردو ارائه کرد که برای حفاظت از مالکیت معنوی از اداره ثبت اختراع و علایم تجاری آمریکا و اداره ثبت اختراعات اروپا درخواست ثبت اختراع کرده است.

دفتر تجاری سازی فناوری بنیاد تحقیقات پردو یکی از جامع ترین برنامه‌های انتقال فناوری را در بین دانشگاه‌های آمریکا اجرا می‌کند، خدمات ارائه شده توسط این دفتر از طرح‌های توسعه اقتصادی دانشگاه پردو حمایت می کند و از طریق تجاری‌سازی، صدور مجوز و حفاظت از دستارودهای محققان دانشگاه پردو به فعالیت های دانشگاهی این دانشگاه کمک می کند.

این دفتر در مرکز همگرایی برای نوآوری و همکاری در منطقه پارک دیسکاوری در پردو، در مجاورت پردیو قرار دارد. در سال مالی ۲۰۲۱، این دفتر ۱۵۹ انتقال فناوری و ۱۸۷ اختراع ثبت شده را گزارش داد. این دفتر توسط بنیاد تحقیقات پردو اداره می شود. در سال ۲۰۲۰، موسسه IPWatchdog پردو را در رتبه سوم ملی در ایجاد استارتاپ و در ۲۰ رتبه برتر برای ثبت اختراع قرار داد. بنیاد تحقیقات پردو یک بنیاد خصوصی و غیرانتفاعی است که برای پیشبرد مأموریت دانشگاه پردو ایجاد شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه