رقابت علمی کنز

معرفی طرح های برگزیده رقابت علمی «کنز»

معرفی طرح های برگزیده رقابت علمی «کنز»

۶ طرح برگزیده دومین دوره رقابت علمی کنز (کاربرد دانش و اندیشه برای جامعه) از برنامه های جانبی جایزه مصطفی (ص) در یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) معرفی و تقدیر شدند.

۶ طرح برگزیده دومین دوره رقابت علمی کنز (کاربرد دانش و اندیشه برای جامعه) از برنامه های جانبی جایزه مصطفی (ص) در یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) معرفی و تقدیر شدند.

 رقابت علمی کنز ویژه اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و مخترعان جوان زیر ۴۵ سال جهان اسلام است که دستاوردهای علمی و فناوری خود را در قالب یک فایل ویدیویی درون مایه اصلی رقابت علمی کنز جستجوی بهترین راهکارهای علمی و فناوری به منظور حل مسایلی است که جهان اسلام در آن با مشکل روبروست که می‌توان از طریق تبادل ایده میان نخبگان جوان آنها را برطرف کرد.

امسال دومین دوره این رویداد رقابتی در ۲ بخش آزاد و چالش در ۶ حوزه شامل معدن و صنایع معدنی، اقتصاد بانکداری و تأمین مالی، آب و محیط زیست، سلامت و فناوری پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و حمل و نقل در حاشیه رویداد فناوری و نوآوری اینوتکس در پارک فناوری پردیس برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در حالی که برای دومین دوره رویداد کنز ۶۵۸ اثر از ۲۵ کشور اسلامی ارائه شده بود، پس از داوری، ۲۰ طرح از کشورهای ایران، مالزی و بنگلادش انتخاب و در نهایت ۶ اثر بعنوان طرح های برگزیده دومین رقابت علمی کنز معرفی و تجلیل شدند.

مرحله نهایی دومین دوره رقابت علمی کنز با حضور ۲۰ نفر از کشورهای ایران، مالزی و بنگلادش با معرفی برترین ها در نمایشگاه اینوتکس۲۰۲۲ پارک فناوری پردیس برگزار شد. 

بر اساس این گزارش، نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲، در دوره‌های رقابتی کنز دستاوردهای علمی و فناوری در قالب اقتصاد، بانکداری و تامین مالی، آب، محیط زیست و انرژی، سلامت و فناوری و پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل و معدن و صنایع معدنی نمایش داده شد و منتخبان از طرح‌های رقابتی خود صحبت دفاع کردند. 

در گروه آب، محیط زیست و انرژی، مهدی ملکی، دکتری مهندسی مواد با طرح مدیریت انرژی تجدیدپذیر، وی‌جای لای، استادیار دانشگاه مالزی با طرح غشای نانوکامپوزیت لایه نازک، هادی عطاپور، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با طرح سیستم شبیه‌ساز، حامد صادقی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با طرح آزمایشگاه شبیه‌سازی جریان جفت چند فازی در این مرحله انتخاب شدند.

راه‌یافتگان نهایی اقتصاد، بانکداری و تامین مالی، حسن بان، مشاور فتیک در انجمن مالی اسلامی ایران با طرح پول دیجیتال متمرکز حلال، مهدی نوری مدرس دانشگاه تهران با طرح پیاده‌سازی پول دیجیتال در بانک مرکزی،سعیده ممتازی، عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر با طرح کشف تقلب‌های تراکنش بانکی و کارت اعتباری با کمک هوش مصنوعی برگزیده شدند.

راه‌یافتگان فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز حسین ذبیحی، کارشناس ارشد رباتیک با طرح ورود فناوری تعاملی به زندگی کودکان، مهرداد آقامحمدعلی کرمانی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با طرح نرم افزار فرآیند کاوی و محمدعلی اخایی با طرح سامانه انیمیشن خودت را بساز در این مرحله انتخاب شدند.

در گروه معدن و صنایع معدنی به ترتیب حسین ملایمت با طرح پهنه‌بندی زون‌های مستعد استخراج گاز زغال‌سنگ، ایرج ارسلان سراج با طرح آلفا رباتی برای تسهیل امور معادن، آیدا میرحیداری با طرح تکنولوژی هیپینو و مدل‌سازی انتخاب شدند. 

در گروه سلامت و فناوری پزشکی نیز ۴ نفر در این دوره انتخاب شدند. محمدعلی خیامیان با طرح هیپرسیتوکینمی بیماران کویید ۱۹، علیرضامیرباقری با طرح سیستم رباتیک جراحی از راه دور سینا، پیک سی چه دکتر اعصاب مالزی با طرح بهبود یادگیری حافظه و دکتر سیدعلی موسوی شایق عضو هیات علمی دانشگاه مشهد با طرح ساخت دستگاه تولید کووید ۱۹ انتخاب شدند. 

در گروه حمل و نقل نیز سعید بستان منش مقدم با طرح سامانه تشخیص خواب‌آلودگی، ریپون هور با طرح رفتار دینامیکی خاکریز سطح شیب‌دار و امیرحسین مقدم سلطانی با طرح سیستم توقف اضطراری پله‌برقی هوشمند راهی این دوره شدند.

علی اکبر صالحی قائم مقام رییس فرهنگستان علوم ایران، سعید سهراب‌پور مشاور بنیاد نخبگان و مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس میهمان این دوره رقابت علمی کنز هستند. 

همچنین به ۶ اثر برتر، مدال و تقدیرنامه کنز، نشان طلای ۳۰ گرمی، کمک هزینه فرصت مطالعاتی به ارزش ۲ هزار دلار، امتیاز ویژه جهت بهره‌مندی از بسترهای شبکه‌سازی بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) ،اعطای تسهیلات ویژه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان از جانب پارک فناوری اعطا شد. منتخبین در نظر دارند راه‌کارهای خود را برای مراکز مربوطه برای ایجاد ظرفیت تجاری‌سازی ارایه دهند.

مرحله پایانی دومین رقابت علمی کنز با حضور صالحی قائم مقام رییس فرهنگستان علوم و رییس هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص)،  حمید نوری وزیر آموزش و پرورش، سعید سهراب پور مشاوربنیاد ملی نخبگان و رییس دومین دوره رقابت علمی کنز و مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس و مدیر بنیاد مصطفی برگزار شد.

رییس رقابت علمی کنز: مشارکت دانشمندان جوان در حل چالش‌های جهان با رقابت علمی کنز محقق می‌شود

سعید سهراب پور، رییس دومین دوره رقابت علمی کنز نیز در آیین اختتامیه این رقابت، با حضور علی اکبر صالحی، قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم و رئیس هیات مدیره بنیاد مصطفی(ص)، عذرا پچیهو، وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی ایالت سند پاکستان و مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس و مدیر بنیاد مصطفی(ص) و همچنین شماری از علاقه‌مندان در پارک فناوری پردیس اظهار داشت: این رقابت توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با هدف تکمیل زنجیره ارزش جایزه مصطفی(ص) بنا شده است تا دانشمندان جوان و مستعد جهان اسلام بتوانند راهکاری برای چالش‌های جهان اسلام ارائه دهند.

وی ادامه داد: در این رقابت دانشمندان جوان زیر ۴۵ سال کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را در پاسخ به چالش‌های حوزه های مختلف به دبیرخانه ارسال کردند.

رییس دومین دوره رقابت علمی کنز گفت: دانشمندان جوان و مستعد جهان اسلام می‌توانند راهکارهای خود برای حل چالش‌های جهان اسلام را در رقابت علمی کنز ارائه دهند.

ین عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی(ص) در مورد مشارکت در این دوره از رقابت علمی کنز توضیح داد: در این دوره ۶۵۸ اثر دریافت شد و ۶۳ چالش از ۱۳ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی داخلی و خارجی مطرح شده بود.

وی ادامه داد: بعد از گذشت نزدیک به یک سال از آغاز فراخوان دومین دوره رقابت علمی کنز و داوری آثار، ۲۰ اثر به عنوان شایسته تقدیر شناخته شدند که از این تعداد ۹ اثر متعلق به اعضای هیئت علمی، ۷ اثر از  فعالان حوزه صنعتی و  ۴ اثر از پژوهشگران جوان است و در نهایت ۶ نفر برنده این دوره از رقابت کنز شناخته شدند.

سهراب پور از گروه معدنی زرین، پارک فناوری پردیس، شرکت فنی پارس، ایرانسل، بانک رسالت، دانشگاه خاتم، صندوق علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان حامی مالی این رقابت علمی تشکر کرد.

رقابت علمی کنز

بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) یک مسابقه علمی با نام کنز (کاربرد دانش و اندیشه برای جامعه) ایجاد کرده است. این مسابقه با هدف تعمیق تفکر و ایجاد نوآوری در جامعه دانشگاهی برای رسیدگی به مشکلات جهان اسلام در حوزه‌های مختلف آب، محیط زیست و انرژی؛ بهداشت و فناوری پزشکی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ حمل و نقل؛ اقتصاد ، بانکداری و تامین مالی؛ و غیره برگزار می شود.

در این رقابت علمی دانشمندان، محققان، مبتکران، دانشجویان دانشگاه‌ها و اساتید زیر ۴۵ سال تشویق می شوند که ایده‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری خود را در قالب یک فایل ویدیویی ارایه دهند.

به گزارش ایرنا، نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ با تاکید بربر حضور فناوری های جدید مانند «اقتصاد دیجیتال»، «فناوری هوشمند» و «توسعه پایدار» از ۲۰ الی ۲۳ اردیبهشت ماه در پارک فناوری پردیس برگزار شد.

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه