مقالات ویروس اومیکرون

اُمیکرون «پنهان» یا آنفلوآنزا؟

اُمیکرون «پنهان» یا آنفلوآنزا؟

پس از ۲۲ ماه، فوتی‌های روزانه کرونا در ایران به کمتر از ۲۰ نفر رسید و این می‌تواند بهترین خبر در رابطه با شیوع کرونا و کنترل آن با واکسیناسیون سراسری باشد.

 در گزارش روزنامه آرمان‌ملی می‌خوانیم: پس از ۲۲ ماه، فوتی‌های روزانه کرونا در ایران به کمتر از ۲۰ نفر رسید و این می‌تواند بهترین خبر در رابطه با شیوع کرونا و کنترل آن با واکسیناسیون سراسری باشد.

در ادامه این گزارش که در ۱۸ دی منتشر شده است، آمده است:‌ تاکنون ۶۰ میلیون و ۳۲ هزار و ۴۱۹ نفر دُز اول، ۵۲ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۳۸۰ نفر دُز دوم و ۹ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۶۲۵ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲۱ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۴۲۴ دُز رسید. اما موضوع نگران کننده در ارتباط با سویه اُمیکرون است که در حال حاضر، بسیاری هنوز نمی‌دانند به این سویه جدید مبتلا شده‌اند یا اُمیکرون گرفته‌اند. با این حال از پنج شنبه تا جمعه ۱۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۳۱ هزار و ۸۲۱ نفر رسید. همچنین پس از ۲۲ ماه، مرگ ومیر روزانه بیماران کرونایی به کمتر از ۲۰ نفر رسید. آخرین بار ۱۶ اسفند سال ۹۸، تعداد مرگ و میر روزانه کمتر از ۲۰ و معادل ۱۷ نفر بوده است. در این مدت در ۲۲ استان کشور، هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کرونایی ثبت نشده و در ۴ استان نیز فقط یک مورد فوت، گزارش شده است. 

سهل انگاری مردم، خطرناک‌ است 

در همین حال علیرضا اولیایی‌منش، معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، با توجه به سرایت‌پذیری بالای اُمیکرون و عدم امکان آمارگیری درست در خصوص مبتلایان به این ویروس، درباره احتمال جهش این ویروس به سویه‌های خطرناک‌تر هشدار داده است. این در حالی است که به گفته آقای اولیایی‌منش آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۵۰ درصد رسیده است. وی در ادامه صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: «وقتی مردم به طور گسترده به بیماری مبتلا شوند برخی مانند سالمندان و بیماران خاص بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند و از طرف دیگر اگر سویه‌ای از ویروس کرونا تا حد زیادی در جمعیتی گسترده شود، احتمال جهش آن به سویه‌های خطرناک‌تر وجود دارد.» معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه تاکنون سویه امیکرون به طور کلی ریسک و خطر کمتری نسبت به سویه دلتا داشته است، تاکید کرد: «ابتلا به این سویه درگیری ریه کمتری می‌دهد. مسلما اُمیکرون در کشور وجود داشته و در حال گردش است و خیلی از مردم ممکن است متوجه نباشند و فکر کنند سرماخوردگی کوچک و گذرایی گرفتند و این بیماری را رد کنند و به همین دلیل چون مراجعات مردم پایین است آمار ما هم از ابتلا به این سویه خاص دقیق نیست.

برخی مواردی که شک زیادی به اُمیکرون بودن آن داریم، برای آزمایش‌های دقیق فرستاده می‌شود و بر این اساس موارد شناسایی قطعی ابتلا به این سویه اعلام می‌شوند اما اینکه بخواهیم آمار دقیقی از مبتلایان به این جهش ارائه دهیم امکان‌پذیر نیست.»

«فریب آمار را نخورید؛ کیت تشخیص اُمیکرون نداریم» این صحبت‌های سعید ناطقی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران است که باور دارد، «میزان موارد امیکرون اعلام شده در هر استان، چندان قریب به واقع نیست.» وی می‌افزاید: «ما کیت‌های تشخیصی بسیار کم و محدودی داریم. چه بسا بسیاری از بیماری‌هایی که امروز می‌بینیم که شبیه آنفلوآنزا و سبک هستند، همان اُمیکرون باشند.» او با تاکید بر خطر ترکیب سویه اُمیکرون با دیگر ویروس‌ها از جمله آنفلوآنزا خاطرنشان کرد: هرچقدر که همه‌گیری بیشتر باشد، ولو اینکه منجر به بستری و فوت نیز نشود، احتمال جهش‌ها و ترکیب‌ها بیشتر خواهد بود و طبیعتا باید از آن ترسید. در این شرایط دفتر سازمان بهداشت جهانی در ایران اعلام کرد: «۶ دستگاه از تجهیزات پیشرفته توالی یابی ژنومی با تکنولوژی نسل بعدی را به وزارت بهداشت کشور اهدا کرده است.» این محموله از طریق وزارت امور خارجه فدرال آلمان خریداری و به درخواست وزارت بهداشت برای کمک به افزایش ظرفیت‌های آزمایش و غربالگری موجود، به ویژه توالی یابی گونه بسیار مسری اُمیکرون تهیه شده است. 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه