آمار بیماران دیابتی

۱۱ درصد از ایرانیان بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند

۱۱ درصد از ایرانیان بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند

حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران مبتلا به دیابت هستند که ۲۵ درصد از آنها معادل یک چهارم از مبتلایان، اطلاعی از این بیماری و بیمار بودن خود ندارند.

 رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران مبتلا به دیابت هستند که ۲۵ درصد از آنها معادل یک چهارم از مبتلایان، اطلاعی از این بیماری و بیمار بودن خود ندارند.

فاطمه نواییان روز شنبه در آستانه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) روز جهانی دیابت افزود: در ۳۰ سال گذشته آمار مبتلایان به این بیماری بیش از ۱۵ برابر افزایش یافته است، این در حالی است که حدود ۷۵ درصد آنان از بیماری خود مطلع هستند.

وی به ابتلای بیش از ۴۲۵ میلیون نفر به دیابت در جهان اشاره کرد و اظهار داشت: در پی هشدارهای متخصصان مبنی بر افزایش روزافزون دیابت و هزینه‌های درمانی آن، فدراسیون بین‌المللی دیابت از سال ۱۹۹۱ سالروز ولادت فردریک بانتینگ کاشف انسولین ۱۴ نوامبر را به عنوان روز جهانی دیابت اعلام کرد.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی هدف از برگزاری این روز جهانی را ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه درخصوص علل، ‌علایم، درمان و عوارض مربوط به دیابت بیان کرد و گفت: آمار مبتلایان به دیابت در سراسر جهان رو به افزایش است و در سال ۱۹۸۵ میلادی آمار دیابتی‌ها درجهان  ۳۰ میلیون نفر در جهان برآورد شده بود درحالی که امروز بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و این رقم تا سال ۲۰۴۰ میلادی به بیش از ۶۰۰ میلیون نفر می رسد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، نواییان تصریح کرد:  امسال از ۲۲ تا ۲۸ آبان  ۱۴۰۰ از سوی وزارت بهداشت به منظور آگاهی رسانی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و  تاکید بر اهمیت مراقبت در این بیماری  به عنوان هفته ملی دیابت اعلام شده است .

وی یادآور شد: همچنین امسال مراسم این روز جهانی توسط وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، وزارت آموزش و پرورش،  انجمن متخصصان غدد درون‌ریز، اداره کل سلامت شهرداری تهران، وزارت ورزش و جوانان، شرکت های داروسازی، انجمن های دیابت و سایر دست اندرکاران در سراسر کشور برگزار می شود.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، شعار روز جهانی دیابت در سال ۲۰۲۱ را دسترسی به درمان دیابت و شعار هفته ملی دیابت سال ۱۴۰۰ را  مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه عنوان کرد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی امسال نیز همچون  سال های گذشته برای این هفته فعالیت‌های متعددی را طراحی و برنامه ریزی کرده است .

نواییان یادآور شد: برنامه های هفته ملی دیابت امسال با تاکید بر فعالیت‌های مجازی طبق روز شمار هفته ملی دیابت انجام می شود که از آن جمله می توان به اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی مردم درخصوص بیماری دیابت و فرصت های موجود درمان آن، امکانات تشخیصی و مراقبتی موجود در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه، شروع سنجش میزان هموگلوبین گلکوزیله در سطح مراکز خدمات جامع سلامت توسط دستگاه های پرتابل کنترل Hga۱c در بیماران دیابتی تحت پوشش اشاره کرد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه