افزایش تمرکز

افزایش تمرکز

چگونه میزان تمرکز دانش آموزان را در کلاس افزایش دهیم؟

میزان توجه دانش آموز در کلاس به موار زیر بستگی دارد:

1- اندازه و شدت

بزرگی ، درخشندگی و صدا دار بودن مواری هستند که به خوبی توجه مخاطبان را به خود جلب می کنند.

درگفتار: حرف های مهم را بلند تر یا با صدای کم تر بگویید.

در نوشتار: کلمات مهم را درشت تر بنویسید

بهتر است در کلاس از تمام حواس دانش آموز برای جلب توجه استفاده کنید.

 

2- جنبش و تغییر

به صورت کلی اگر فضای جلوی کلاس برای مدت طولانی ثابت باشد خود به خود خسته کننده خواهد شد . واقعا هم برای دانش آموز سخت است که روزانه ساعت ها به یک صحنه ی تکراری و ساکن نگاه کند.پس شما باید این فضا را از یکنواختی خارج کنید. به پیشهاد های زیر عمل کنید:

در گفتار: با تن صدای خود بازی کنید و ازحالت یک نواختی خارج کنید.

در نوشتار: از تخته های هوشمند یا پروژکتور استفاده کنید. این وسیله از نظر جلب توجه مخاطب به مراتب از تخته های سفید یا سیاه معمولی بهتر است . اگر محتوای به نمایش در آمده از طریق این رسانه ها مناسب و هماهنگ با تدریس باشد . مطمئن باشید شما مشکل عدم توجه را در هنگام تدریس نخواهید داشت.

اگر در هنگام تدریس به خصوص به روش سخنرانی ، مدت زیادی در یک جا ثابت باشید توجه مخاطبان از شما برداشته خواهد شد . پس برای جلب توجه حتما جا بجا شوید و در کلاس راه بروید.

 

 3- تکرار

میزان معینی از تکرار ، توجه دانش آموز را به موضوع خاص معطوف می کند . اما ادامه ی آن , توجه را از بین می برد . تکرار بیش از حد باعث می شوند دانش آموز به همکلاسیش بگوید که :”آقا یا خانم فلانی خیلی رو اعصاب ما راه میره، نادان که نیستیم ، فهمیدیم ، چقدر توضیح میدهد!

4- تضاد

تضاد همیشه جلب توجه می کند. برای ایجاد تضاد:

در گفتار: لحن صحبت را عوض کنید. یعنی اگربا لبخند صحبت می کنید می توانید برای جلب توجه ناگهان خیلی جدی صحبت کنید

در نوشتار: از رنگ های مختلف بر روی تخته سفید یا سیاه استفاده کنید. اگر از تخته هوشمند یا پروژکتور استفاده می کنید حتما از رنگ ها ی متضاد استفاده کنید. در رابطه با تضاد در کتاب چراغی برای روشنی کلاس به صورت مفصل توضیح داده شده است.

 

5-تازگی

اگر می دانیم که محتوا و روش تدریس ما تازه نیست . حتما باید تغییرات اساسی روی خودمان انجام دهیم. همیشه مطالب و اتفاقات تازه جلب توجه می کنند. مثلا :

یک روز با یک متخصص وارد کلاس شوید

یک روز با یک وسیله ی مربوط به درس وارد کلاس شوید

یک روز در کلاس موسیقی پخش کنید و یا فیلم بگذارید

یک روز یک تماس تلفنی با یک متخصص خارج از کلاس بگیرید و از او برای تدریس کمک بخواهید . صدای او را روی بلند گو بگذارید . من این کار را بار ها انجام داده ام واکنش ها و جلب توجه ها فوق العاده بود.

 

تهیه کننده : فرامرز علی پور

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه