مقالات پزشکی و سلامت

تبدیل سلول‌های سرطانی به بنیادی با استفاده از هیدروژل

تبدیل سلول‌های سرطانی به بنیادی با استفاده از هیدروژل

 محققان دانشگاه هوکایدو واقع در ژاپن با همکاری انستیتوی مرکز ملی سرطان این کشور، هیدروژلی را ساختند که انواع سلول‌های سرطانی را به سلول‌های بنیادی سرطانی تبدیل می‌کند.

 

به گزارش پایگاه خبری ساینس، این هیدروژل متشکل از دو شبکه شیمیایی و مقدار زیادی آب است که ساختاری مشابه بافت طبیعی بدن ایجاد می‌کند. محققان با استفاده از این هیدروژل توانستند سلول‌های سرطانی مغز، رحم، ریه، روده بزرگ، مثانه و سارکوم را در این ژل قرار دهند و تمام این سلول‌های سرطانی در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته ساختارهای کروی و مولکول هایی را تولید کردند که از علایم مشخصه سلول‌های بنیادی سرطان هستند.

محققان با مطالعه این فرایند توانستند برخی از مکانیزم‌های دخیل در برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های سرطانی را شناسایی کنند. همچنین دریافتند گیرنده‌های کانال کلسیم و پروتئینی موسوم به استئوپونتین در این فرایند نقش کلیدی دارند.

با وجود این که روش‌های درمانی مختلفی برای انواع سرطان شناسایی شده است، بازگشت بیماری یکی از نگرانی‌های اصلی متخصصان در خصوص انواع مختلف سرطان محسوب می‌شود. سلول‌های سرطانی قادرند به سلول‌های بنیادی سرطان تبدیل شده و برای مدت طولانی در بافت‌های بدن مخفی شوند و از فراهم شدن شرایط مناسب موج بازگشت بیماری شوند.

این سلول‌های بنیادی در برابر روش‌های درمانی سرطان از جمله شیمی‌درمانی مقاوم هستند و به همین علت، مطالعه این سلول‌های بنیادی و درک مکانیزم‌های مولکولی آن‌ها برای شناسایی روش‌های جلوگیری از بازگشت سرطان و تولید داروهای موثرتر، امری ضروری است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه