مقالات اخلاقی
مقاله بررسی و بازخوانی دیدگاه خواجه نصیر الدین طوسی درباره عدالت
تاریخ 04 مهر 1398 ساعت 13:51:14
کد خبر: 002832
مقاله بررسی و بازخوانی دیدگاه خواجه نصیر الدین طوسی درباره عدالت

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی و بازخوانی دیدگاه خواجه نصیر الدین طوسی درباره عدالت " مقاله ای است در 20 صفحه و با 12 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد پژوهشهای اخلاقی منتشر شده است

در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث عدالت، اسلام، خواجه نصیرالدین طوسی، ناموس الهی پرداخته شده است

چکیده مقاله

تحلیل و بررسی مفهوم بنیادین عدالت در اندیشه هر اندیشمندی از اهمیت بسزایی برخوردار است. خواجه نصیرالدین طوسی یکی از اندیشمندانی است که درباره مساله عدالت سخنان گرانبهایی را بر زبان رانده و آثار سترگی را به رشته تحریر در آورده است. خواجه با رویکردی تلفیقی از اندیشه‌های فلاسفه یونان (آراء افلاطون و ارسطو) و آموزه‌های فلسفی و کلامی، توانسته است با ابزار عقل و نقل، ابعاد مغفول مانده کلامی‌عدالت را روشن و رویکرد اسلام به مقوله عدالت را به درستی تبیین نماید. او با بهره‌مندی از این روش، میان عدالت و دیگر بخش‌های حکمت عملی اسلام، انسجام و هماهنگی ایجاد نموده است.در این پژوهش تلاش شده است تا به شیوه تحلیلی- توصیفی با رجوع به آثار به جا مانده از خواجه به ویژه کتاب اخلاق ناصری جایگاه عدالت در منظومه فکری خواجه تبیین گردد.

دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

دانلود مقاله PDF