مقاله تأثیر مهاجران افغانی بر نرخ بیکاری در اقتصاد ایران

مقاله تأثیر مهاجران افغانی بر نرخ بیکاری در اقتصاد ایران

مقاله علمی و پژوهشی " تأثیر مهاجران افغانی بر نرخ بیکاری در اقتصاد ایران" مقاله ای است در 23 صفحه و با 26 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اقتصاد و الگو سازی منتشر شده است

در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  مهاجران افغانی؛ بازار کار؛ نرخ بیکاری؛ اقتصاد ایرانپرداخته شده است

چکیده مقاله

ایران از جمله کشورهایی است که تعداد بسیار زیادی مهاجر و پناهندة افغانی را در خود جای داده است. از کل مهاجران افغانی که در ایران پناه گرفته¬اند، کمتر از ده درصد در اردوگاه¬های ویژة پناهندگان جای گرفته‌اند و بقیه وارد شهرها و روستاهای ایران شده و برای تأمین مخارج خود مشغول به کار ¬شده¬اند. مهاجران افغانی که اکثراً کارگران غیرماهر و غیرقانونی هستند، مشاغل سخت و طاقت¬فرسا را با دستمزدهای پایین بر عهده می¬گیرند. از این‌رو می¬توانند به رقابت با نیروی کار غیرماهر داخلی بپردازند. این مطالعه، با استفاده از داده‏های سری زمانی و روش حداقل مربعات معمولی(OLS)  در اقتصادسنجی، به بررسی تأثیر حضور افاغنه بر نرخ بیکاری کل ایران می‏پردازد. نتیجة مطالعه حاکی از آن است که طی دورة مورد بررسی (1385- 1355)، حضور مهاجران افغانی در بازار کار ایران، نرخ بیکاری کل کشور را افزایش داده است. در واقع، آنها جانشین نیروی کار ایرانی شده و فرصت‌های شغلی را از دست آنها ربوده‏اند.

عنوان مقاله [English]

The Effect of Afghan Immigrants on Unemployment Rate in the Economy of Iran

چکیده [English]

Iran is one of the most concentrated areas of Afghan migrants and refugees. Most Afghans live outside camps dispersed throughout the country mixed with Iranian households. The majority of Afghan immigrants are typically unskilled and illegal workers. They expect lower wages than their Iranian counterparts and are ready to work in troublous conditions. Therefore, they can compete with Iranian unskilled workers. This study makes an attempt to investigate the impacts of Afghan immigrants on the unemployment rate in the economy of Iran, through time series data analysis and estimating regression equations using Ordinary Least Square (OLS) method. The results indicate that during the period under study (1976-2006), Afghan immigrants led to and increase in the unemployment rate in the economy of Iran. In fact, Iranian workers have been replaced by Afghan workers.

کلیدواژه‌ها [English]

Afghan Immigrants, Labor Market, Unemployment Rate, Economy of Iran

دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

قیمت این محصول: 9,900 تومان
تلفن همراه:
جهت دریافت رسید بانکی و شناسه پرداخت شماره موبایل معتبر وارد نمایید.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه