مقالات اندیشه نوین دینی
مقاله بررسی تناسب میان آرا مفوضه و پیروان شیعی ابن‌عربی درباب خلقت
تاریخ 06 مرداد 1398 ساعت 15:51:21
کد خبر: 001835
مقاله بررسی تناسب میان آرا مفوضه و پیروان شیعی ابن‌عربی درباب خلقت

مقاله علمی و پژوهشی " بررسی تناسب میان آرا مفوضه و پیروان شیعی ابن‌عربی درباب خلقت" مقاله ای است در 18 صفحه و با 43 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد اندیشه نوین دینی منتشر شده است

در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث مفوضه، تفویض، حقیقت محمدیه، ابن‌عربی، سید حیدر آملی، ملاصدرا، امام خمینی پرداخته شده است

چکیده مقاله

مفوضه از گروه‌های غالی شیعی بودند که اگرچه اعتراف به مخلوق و حادث بودن پیامبر اکرم| و امامان داشتند، اما معتقد بودند که خداوند آنان را در آغاز آفرینش آفرید؛ سپس کار خلق و رزق و تدبیر جهان را به آنان تفویض نمود. ازسوی دیگر حکمای شیعی پیرو ابن‌عربی با طرح نظریه «حقیقت محمدیه» چنین عنوان می‌کردند که خداوند برای جلوه‌گر ساختن خود و برای آنکه خود را در هستی متجلی سازد، ابتدا موجودی را آفرید و سپس از وجود او عالم را به وجود آورد. آنان از این موجود نخستین با تعبیر «حقیقت محمدیه» نام می‌بردند که معادل عقل اول در نظام فکری مشائیان بود.

این دو نظریه اگرچه شباهت‌هایی در ابتدای امر دارند، اما تفاوت ماهوی آنها بسیار بیش از تشابه ظاهری آنهاست؛ در این تحقیق به این تفاوت‌ها و شباهت‌ها اشاره خواهیم کرد.

دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

دانلود مقاله PDF