اخبار فناوری
باران، منبعی جدید برای انرژی تجدیدپذیر
تاریخ 21 بهمن 1398 ساعت 20:30:50
کد خبر: 009629
باران، منبعی جدید برای انرژی تجدیدپذیر

محققان ژنراتوری ابداع کردند که از قطرات باران انرژی الکتریکی تولید می‌کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی «اوبرگیزمو»، سوخت‌های فسیلی سرانجام روزی تمام می‌شوند و به همین دلیل است که بسیاری از دانشمندان به دنبال یافتن منابع جایگزین و تجدیدپذیر انرژی هستند. از جمله منابع جایگزین که تاکنون شناخته شده‌اند، می‌توان به انرژی خورشیدی، انرژی بادی و آبی اشاره کرد. با این وجود محققان به تازگی دریافتند که باران نیز می‌تواند یک منبع بالقوه انرژی تجدیدپذیر باشد.

به گفته محققان هر یک قطره باران می‌تواند ۱۴۰ ولت اختلاف پتانسیل الکتریکی تولید کند که برای تامین انرژی موردنیاز ۱۰۰ لامپ ال‌ای‌دی کوچک کافی است.

چنین دستاوردی با ساخت ژنراتوری محقق شد که می‌تواند با استفاده از ساختاری به سبک ترانزیستور تأثیر میدان، از قطرات آب ولتاژ تولید کند.

اگرچه بارش باران همیشگی نیست و در برخی مناطق بارش‌ها ناچیز است، با این وجود به این روش می‌توان از باران به عنوان یک منبع انرژی پشتیبان استفاده کرد. در طول بارش می‌توان این انرژی را جمع‌آوری و برای استفاده‌ در طول شب که دیگر خورشیدی برای تامین انرژی خورشیدی وجود ندارد یا در جایی که پنل‌های خورشیدی به هر دلیل کارآیی و تاثیر خود را از دست داده‌اند، ذخیره کرد.