مقالات پزشکی و سلامت

علائم بیماری تب کریمه کنگو

علائم بیماری تب کریمه کنگو

 بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، یک بیماری ویروسی است که در اثر گزش نوعی کنه‌ منتقل می‌شود.

 
فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن تشریح علائم بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، درباره روش‌های ابتلا به بیماری توضیحاتی ارائه کرد.
مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی درباره بیماری تب کریمه کنگو اظهار داشت: بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، یک بیماری ویروسی است که در اثر گزش نوعی کنه‌ منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: افراد به دنبال نیش کنه یا تماس با حیواناتی نظیر دام‌های آلوده به این بیماری مبتلا می‌شوند. تماس با فرد مبتلا به تب کریمه کنگو نیز از دیگر روش‌های انتقال بیماری است.

وی افزود: علائم شایع بیماری شامل تب، بدن‌درد، سردرد، خونریزی اندام‌ها، لکوپنی(کم‌شدن تعداد گلبول‌های سفید) و... است. اولین علامت ابتلا به بیماری، تب و علائم شبه‌ آنفلوآنزاست و پس از آن، خونریزی اندام‌های مختلف بدن رخ می‌دهد.

به گفته این فوق تخصص عفونی، ابتلا به تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو در ایران در اردیبهشت‌ماه شدت پیدا می‌کند و عمده موارد ابتلا به بیماری در سیستان و بلوچستان و استان‌های مرکزی است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: افرادی مانند کارکنان دامداری‌ها، دامپزشک‌ها و واکسیناتورهای دام‌ها، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند؛ این افراد باید تماس با حیوانات را به حداقل برسانند و در هنگام تماس نیز از دستکش و لباس‌های محافظت فردی استفاده کنند.

وی تاکید کرد: افرادی که به مناطق روستایی سفر می‌کنند مراقب باشند که در معرض گزش کنه قرار نگیرند.

گفتنی است مردم باید از خرید گوشت‌هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه می‌شوند، خصوصاً در کنار جاده‌ها و معابر خودداری کنند و دام را از میادین عرضه مجاز دام خرید کنند تا از ابتلا به این بیماری در امان باشند.
منبع: تسنیم

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه