ویژه درگذشت مادر محیط زیست ایران

وداع با مه‌لقا ملاح مادر درختان

وداع با مه‌لقا ملاح مادر درختان

 «مه‌لقا ملاح» معروف به مادر محیط زیست ایران صبح دیروز هفدهم آبان ماه در سن ۱۰۴ سالگی درگذشت.

 «مه‌لقا ملاح» معروف به مادر محیط زیست ایران صبح هفدهم آبان ماه در سن ۱۰۴ سالگی درگذشت.

در ادامه یادداشت روزنامه ایران در ۱۸ آبان می خوانیم: خبر در گذشت او را رضا شهران، خواهرزاده مه‌لقا ملاح در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده است. مه‌لقا ملاح در سال ۱۲۹۶ هنگامی که پدر و مادرش با کاروان برای زیارت به مشهد می‌رفتند، در یک کاروان‌سرای عباسی در بین راه به‌ دنیا آمد.

مادرش خدیجه افضل وزیری و مادربزرگ وی بی‌بی‌خانم استرآبادی از زنان پیشگام عصر خود بودند. پدرش آقابزرگ ملاح به‌دلیل داشتن منصب دولتی در شهرهای مختلف ساکن می‌شد و به‌همین دلیل، مه‌لقا در شهرهای مختلف مانند مشهد، قوچان، اصفهان، دامغان، همدان و کرمانشاه تحصیل کرد. او بعد از تحصیل در فلسفه و علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی در دانشگاه تهران مدرک فوق‌لیسانس علوم اجتماعی گرفت و برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و در سوربن علوم اجتماعی خواند و با مدرک دکترا به ایران بازگشت. همچنین در فرانسه دوره کتاب‌داری را در کتاب‌خانه ملی فرانسه گذراند. در بازگشت به ایران در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول کار  و بعد از مدتی در سال ۱۳۴۷ به ریاست کتابخانه مؤسسه تحقیقات روان‌شناسی برگزیده شد. پس از بازنشستگی تمام وقت خود را در راه مبارزه برای جلوگیری از آلودگی محیط‌ زیست گذاشت.

مه‌لقا ملاح در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاه علاقه‌مند به محیط‌ زیست سازمان غیردولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» را بنیان گذاشت. این سازمان در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۴ رسماً اعلام موجودیت کرد.

مه‌لقا ملاح دو دهه اخیر عمرش را در «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» صرف آموزش زنان خانه دار و معلمان مدارس برای آشنایی با محیط‌ زیست و ضرورت حفظ سرزمین کرد.

او موفق شده بود شعب این تشکل با نام «جمعیت» را در ۱۶ استان کشور هم گسترش دهد. ۲۶ سال پیش بود که مه لقا ملاح انجمن زنان حمایت از محیط‌ زیست را در خانه‌اش در قیطریه راه‌اندازی کرد. هدفش از راه‌اندازی این انجمن، پیگیری مطالبات زیست‌محیطی در گوشه و کنار کشور بود؛ مطالبه‌هایی که اغلب شهروندان از آن غافل بودند و نیاز به آموزش داشتند. جلوگیری از آلودگی آب سد لتیان، انتخاب روز ملی هوای پاک و دعوت از دانش‌آموزان برای راهپیمایی در این روز، جلوگیری از واگذاری اراضی ملی توسط دولت برای جبران بدهی‌ها و... تنها گوشه‌ای از فعالیت‌هایی است که ملاح به کمک همراهانش در انجمن به سرانجام رساند.

پیام تسلیت رئیس سازمان محیط‌ زیست در پی درگذشت مه لقا ملاح

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در پیامی درگذشت مه‌لقا ملاح را تسلیت گفت. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در پیام تسلیت علی سلاجقه آمده است:
با کمال تأسف و اندوه فراوان درگذشت سرکارخانم دکتر مه لقا ملاح را خدمت خانواده وی و تمامی دوستداران محیط زیست ایران تسلیت عرض می‌کنم. مرحومه ملاح بی‌تردید نامی جاویدان و شخصیتی بی‌مانند در محیط زیست ایران است و کوشش‌های بی‌دریغ ایشان برای حفاظت از زیست‌بوم ایران الگویی برای تمامی فعالان و دوستداران محیط زیست خواهد بود.
از درگاه خداوند متعال برای آن مرحومه مغفوره علو درجات و برای خانواده و وابستگان ایشان صبر درخواست می‌نمایم.»

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه