مقالات بهداشت و سلامت

هشدار نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل‌های پوستی

هشدار نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل‌های پوستی

مکمل ها چنانچه خودسرانه و در مواردی بیش از نیاز بدن استفاده شوند، در بسیاری از مواقع نه تنها تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهند داشت.

 عضو هیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نسبت به مصرف خودسرانه مکمل های پوستی هشدار داد و گفت: مکمل ها چنانچه خودسرانه و در مواردی بیش از نیاز بدن استفاده شوند، در بسیاری از مواقع نه تنها تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر فهیمه عبدالهی مجد متخصص بیماری های پوست و مو با بیان این که پوست یکی از مهم ترین ارگان های بدن است که وظیفه دفاع از آن را در برابر ورود آلودگی های محیطی عهده داراست، اهمیت مراقبت از پوست ضمن پرهیز از درمان های خودسرانه را یادآور شد.

وی با تاکید بر این که مصرف خودسرانه از داروهای مکمل برای پیشگیری از روند پیری پوست می تواند مشکلات فراوانی را ایجاد کند، در مورد مصرف بی رویه و خودسرانه این داروها هشدار داد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که مکمل های تقویتی پوست و مو حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و نگهدارنده هستند خاطرنشان کرد: این مکمل ها چنانچه خودسرانه و در مواردی بیش از نیاز بدن استفاده شوند، می توانند مخاطرات جدی برای افراد ایجاد کنند و در بسیاری از مواقع نه تنها تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهد داشت.

متخصص بیماری های پوست و مو با بیان این که اگرچه مصرف برخی داروهای مکمل و تقویتی در زمان مناسب و با تجویز پزشک می‌تواند کمبودهای بدن فرد را جبران کند و در درمان ریزش مو و طراوت پوست و ناخن فرد موثر باشد، اما زیاده روی در مصرف این مکمل های می تواند به سیستم ایمنی فرد آسیب وارد کند.

وی با تاکید بر این که برای پیشگیری از ریزش مو مکمل هایی با نظر پزشک متخصص تجویز می شود ادامه داد: مصرف این داروها به منظور تقویت و یا درمان باید با توجه به آزمایش‌ها و بررسی‌های پزشک صورت گیرد.

عبدالهی مجد ادامه داد: باید قبل از استفاده از داروهای مکمل، در گام اول با آزمایش خون میزان مواد معدنی و ویتامین ها مورد بررسی قرار گیرد ضمن این که پزشک متخصص باید بداند که کمبود چه گروهی از مواد معدنی دربدن موجب ریزش مو و یا افزایش چروک پوست شده است.

وی درباره استفاده  از برخی مکمل های پوستی کلاژن ساز و آبرسان نیز توضیح داد: پزشکان هم‌چنان درباره کلاژن نظرات متفاوتی دارند که این تفاوت عقاید عمدتا به نحوه جذب این ماده در بدن برمی‌گردد.

متخصص بیماری های پوست و مو با بیان این که هنوز مطالعات و یافته های علمی درباره میزان جذب و ضرورت استفاده از کلاژن ها و آبرسان برای پوست منتشر نشده، نسبت به خود درمانی در این زمینه نیز هشدار داد و تاکید کرد: می توان ضمن مشورت با پزشک برای ارائه درمان های مناسب برای جوان سازی و کند شدن روند پیرشدن پوست با ایجاد تغییراتی ساده و کم‌هزینه در رژیم غذایی و سبک زندگی به سلامت پوست خود کمک کنید.

نوشیدن مقادیرکافی آب در طول روز، استفاده کافی از ویتامین سی، عدم مصرف دخانیات و پیروی از رژیم غذایی سالم راهکارهای طبیعی برای حفظ کلاژن پوست است که این عضو هیات علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که عوامل بسیار زیادی بر پیرشدن پوست اثر دارند خاطرنشان کرد: تغییرات محیطی، سیگار کشیدن در روند پیری پوست نقش دارد ولی ممکن است  در برخی افراد این روند زودتر ایجاد شود.

عبدالهی مجد در این باره که از چه سنی می‌توان اعمال زیبایی برای جوانسازی پوست صورت انجام داد؟ گفت: معمولا برای اقدامات جوان سازی دقیقا سن خاصی مطرح نشده ولی ممکن است برخی افراد به دلیل ژنتیک، روند پیری پوست را زودتر تجربه می کنند بنابراین بطورکلی برای تزریق بوتاکس اگر بخواهیم از این روش درمانی برای اعمال زیبایی استفاده کنیم، سن پیشنهاد شده ضمن مشاوره با پزشک متخصص، حداقل بالای ۲۱ سال است.

وی در ادامه با بیان این که جوان سازی پوست طیف گسترده ای از خدمات را شامل می شود، خاطرنشان کرد:  اسم جوان سازی که می آید طیف بسیار گسترده ای از خدمات به ذهن می رسد و این درحالیست که لیزرهای مختلف، تزریق مواد برای رفع چین و چروک، تزریق فیلرها که شامل ژل یا چربی می شود از روش های جوان سازی به حساب می آید.

این متخصص بیماری های پوست و مو با تاکید بر این که هر عملی اگر به طور اصولی انجام نشود، می‌تواند عوارضی بدنبال داشته باشد، گفت: بطورکلی هر عمل جراحی بالقوه عارضه‌ساز است ولی چنانچه به موقع و اصولی و با تکنیک‌های صحیح انجام شود، عوارض آن به حداقل می‌رسد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه