معرفی برندگان جوایز نوبل

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ به «بنجامین لیست» و «دیوید دابلیو سی مک میلان» به دلیل «توسعه ارگانو کاتالیست نامتقارن» تعلق گرفت.

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ به «بنجامین لیست» و «دیوید دابلیو سی مک میلان» به دلیل «توسعه ارگانو کاتالیست نامتقارن» تعلق گرفت.

به گزارش پایگاه خبری نوبل پرایز، بنجامین لیست متولد سال ۱۹۶۸ در فرانکفورت آلمان است و در زمان اهدا جایزه نوبل (اکنون) در موسسه مکس پلانک مشغول به کار است. وی نیمی از جایزه را دریافت کرد.

دیوید دابلیو سی مک‌ میلان متولد سال ۱۹۶۸ در انگلیس است و در زمان اهدای جایزه (اکنون) در دانشگاه پرینستون مشغول به کار است. وی نیز موفق به دریافت نیمی از جایزه شد.

از سال ۱۹۰۱ میلادی تاکنون، ۱۱۳ جایزه نوبل در حوزه شیمی اهدا شده است. سال‌های ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹، ۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲، جایزه نوبل شیمی هیچ برنده‌ای نداشت؛ چراکه آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود اعلام کرده بود اگر هیچ یک از تحقیقات در حال انجام در طول سال، از اهمیت کافی برخوردار نبود، جایزه مالی تا سال بعد محفوظ بماند و اهدا نشود و اگر در سال بعد هم اهدای آن امکان‌پذیر نباشد، کل مبلغ، به وجوه مسدود شده به منظور تامین منابع مالی بنیاد نوبل اضافه شود.

شیمی یکی از مهمترین حوزه‌های فعالیت آلفرد نوبل بود و توسعه اختراعات وی بر پایه علم شیمی قرار داشت. شیمی دومین حوزه‌ای است که در وصیت نامه نوبل اشاره شده است. جایگاه اول به فیزیک تعلق دارد.
جایزه نوبل سال ۲۰۲۰ به " امانوئل شارپنتیر" و "جنیفر ای دودنا" به دلیل "توسعه روشی برای ویرایش ژنوم" اهدا شد و سهم هر دانشمند نیمی از جایزه نوبل است.

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ میلادی بطور مشترک به «جان بی گودایناف» دانشمند آلمانی، «استنلی ویتنگهام» دانشمند انگلیسی و «آکیرا یوشینو» محقق ژاپنی به دلیل ابداع باتری‌های لیتیوم یونی تعلق گرفت. این باتری سبک، قابل شارژ و قوی اکنون در همه تجهیزات از تلفن‌های همراه گرفته تا انواع لپ‌تاپ و ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌شوند.


معرفی برندگان جایزه نوبل بنابر اعلام رسمی پایگاه خبری بنیاد نوبل به قرار زیر است:
- علوم پزشکی دوشنبه ۴ اکتبر ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST) اعلام شد.
- فیزیک سه‌شنبه ۵ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)اعلام شد.
- شیمی چهارشنبه ۶ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)اعلام شد.
- ادبیات پنج‌شنبه ۷ اکتبر ساعت ۱۳ بعد از ظهر به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- صلح جمعه ۸ اکتبر ساعت ۱۱ صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- علوم اقتصادی دوشنبه ۱۱ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه صبح به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه