مقالات اجتماعی

راه بازسازی سرمایه اجتماعی  

راه بازسازی سرمایه اجتماعی  

 بازسازی سرمایه اجتماعی قوه‌مجریه یک امر زمان بر و بلند مدت است. همان‌طور که از بین رفتن این سرمایه هم در زمان اندک امکان پذیر نیست و در بلند مدت این سرمایه تضعیف می‌شود.

 بازسازی سرمایه اجتماعی قوه‌مجریه یک امر زمان بر و بلند مدت است. همان‌طور که از بین رفتن این سرمایه هم در زمان اندک امکان پذیر نیست و در بلند مدت این سرمایه تضعیف می‌شود.

در یادداشت هفتم شهریور ۱۴۰۰ روزنامه آرمان ملی به قلم لطف الله فروزنده فعال سیاسی اصولگرا می خوانیم:  بنابراین نباید از دولت سیزدهم انتظار داشته باشیم که در عرض چند ماه سرمایه اجتماعی قوه مجریه را بازسازی کند. البته دولت می‌تواند با اقدامات امید آفرین قدم‌های ابتدایی را در این زمینه بردارد. اقداماتی مثل سفر رئیس جمهوری به خوزستان و یا بازدید از مراکز مختلفی که درگیر با مشکلات کشور و ارائه خدمات به مردم هستند از جمله این اقدامات است. در شرایط کنونی و همان‌طور که رئیس جمهوری هم تاکید کرده بهترین و سریع‌ترین راه برای بازسازی سرمایه اجتماعی دولت و افزایش اعتماد مردم به مسئولان، عمل به وعده‌ هایی که است دولت سیزدهم متعهد شده است؛ چه وعده‌هایی که خود رئیس‌جمهوری در زمان انتخابات بیان کرده و چه وعده‌هایی که وزرا در گفت‌وگو با رسانه‌ها و یا در صحن مجلس بیان کرده‌اند.

بنابراین به جای هر اقدام تبلیغاتی و یا رسانه‌ای، مسئولان تلاش کنند به مردم اثبات کنند که حرف‌های آن ها تنها برای پیروزی در انتخابات و یا گرفتن رای اعتماد نبوده است و واقعا به دنبال حل مشکلات مردم هستند. مردم در شرایط فعلی در زمینه مسکن و گرانی کالاها دچار مشکلات اساسی هستند که دولت در این زمینه وعده‌های روشنی را به مردم داده که هر چه سریع تر باید اقدامات خود را شروع کند.

متاسفانه در هفته‌ های اخیر باز شاهد افزایش قیمت‌ ها بودیم. برای اینکه وعده‌ها بهتر عملیاتی شوند، اعلام زمان بندی مشخص از سوی وزرا و بیان گزارش در پایان هر زمان بندی مفید به فایده خواهد بود. به عنوان مثال در زمینه ساخت مسکن باید برنامه مشخص و روشنی اعلام شود تا مردم و مجلس بتواند بر اساس آن اقدامات وزارتخانه مربوطه را ارزیابی کنند. وقتی مردم با عملیاتی شدن وعده‌ها مواجه شوند قطعا نسبت به مسئولان و دولت نگاه مثبت‌تری پیدا خواهند کرد و به مرور سرمایه اجتماعی قوه مجریه بازسازی خواهد شد.

عمده‌ترین دلیل تضعیف این سرمایه در سال‌های گذشته عدم عمل به وعده‌ها توسط دولت گذشته بود. بنابراین رئیس جمهوری شخصا باید مسئولیت تحقق این هدف را بر عهده گرفته و بر ارکان دولت برای عمل به وعده‌ها نظارت کند تا دولت بتواند با برقراری رابطه بهتر با مردم، کشور را در ریل پیشرفت و توسعه قرار دهد.

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه