کتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات
کتاب کلید پارتیشن بندی
تاریخ 11 بهمن 1398 ساعت 14:15:41
کد خبر: 008527
کتاب کلید پارتیشن بندی


کتاب کلید پارتیشن بندی به قلم انور پوراحمد، شما را با روش صحیح پارتیشن‌بندی به وسیله‌ی یکی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای این حوزه به نام Acronis Disk Director Suite آشنا می‌کند.

پارتیشن به معنی قسمت‌بندی و جدا کردن است. در حوزه‌ی کامپیوتر این عمل به معنای جدا کردن و تقسیم کردن فضای هارددیسک محسوب می‌شود. طی عمل پارتیشن‌بندی دیسک سخت (Hard Disk) را به چند قسمت جداگانه تقسیم‌بندی می‌کنند، مهم‌ترین فایده این کار دسته‌بندی اطلاعات است که باعث می‌شود سرعت دسترسی به اطلاعات روی دیسک سخت سریع‌تر و آسان‌تر شود.

برای مثال فردی را در نظر بگیرید که در قسمت بایگانی اداره‌ای مشغول به کار است، فرض کنید این فرد بدون مرتب کردن و دسته‌بندی پرونده‌ها، آن‌ها را در قفسه‌های بایگانی قرار دهد. حال اگر به یکی از پرونده‌ها نیاز داشته باشد باید کل قفسه‌ها و پرونده‌ها را زیر و رو کند تا آن را بیابد. اگر این فرد پرونده‌ها را بر اساس یک الگو دسته‌بندی کند و در قفسه‌ها قرار دهد، برای پیدا کردن یکی از آن‌ها سریعا آن را پیدا خواهد کرد و پرونده‌های دیگر هم به هم نمی‌ریزد.

در مورد کامپیوتر نیز دقیقا همین موضوع صادق است. با پارتیشن‌بندی دقیق می‌توانید کلیه فایل‌ها و مدارک (از قبیل عکس‌ها، موزیک، فیلم، مدارک متنی، نرم‌افزارها و...) را به دقت دسته‌بندی کنید و هر وقت که به آن‌ها احتیاج داشتید، آن‌ها را به صورت منظم در اختیار داشته باشید.

مشکل اصلی کلیه کاربران کامپیوتر عدم پارتیشن‌بندی صحیح است، این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که هنگام خرید کامپیوتر یا توسط فرد دیگری پارتیشن‌بندی صورت می‌گیرد، یا خودشان بدون داشتن اطلاعات کافی، به پارتیشن‌بندی سیستم خود می‌پردازند.

نرم‌افزارهای بسیار زیادی برای پارتیشن بندی و مدیریت هارددیسک وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند. دلیل استفاده از نرم‌افزار Acronis Disk Director Suite در این کتاب مقبولیت، سادگی، دقت، سرعت و پشتیبانی از کلیه فایل سیستم‌ها می‌باشد.

آنچه در کتاب کلید پارتیشن بندی می‌آموزید:

- ادغام پارتیشن‌ها در یکدیگر
- تبدیل یک پوشه به پارتیشن
- بازیافت پارتیشن حذف شده
- بوت کردن کامپیوتر با ACRONIS
- تقسیم یک پارتیشن به چند پارتیشن
- پارتیشن‌بندی هارد بدون از دست دادن اطلاعات

فهرست مطالب
پیشگفتار
فصل اول - نصب نرم‌افزار
فصل دوم - عملکردهای اصلی Acronis Disk Director Suite
فصل سوم - بررسی امکانات جنبی Acronis Disk Director Suite
فصل چهارم - بررسی نرم‌افزارهای جانبی Acronis Disk Director Suite-۔
فصل پنجم - ضمیمه