معرفی کتاب ویژه شهادت حضرت امام رضا(ع)

کتاب امام رضا (ع) به روایت اهل سنت

کتاب امام رضا (ع) به روایت اهل سنت

این نوشتار با رویکردی توصیفی تحلیلی و تکیه بر اطلاعات 200 کتاب از منابع اهل سنت تدوین شده است؛ به گونه ای که می توان از آن به عنوان گام جدیدی در عرصه شناخت جامع زندگی هشتمین وصی پیامبر اکرم(ص) یاد کرد.

 پدیدآورنده : طبسی، محمد محسن
 ناشر : آستان قدس رضوی، بنياد پژوهشهای اسلامى
این نوشتار با رویکردی توصیفی تحلیلی و تکیه بر اطلاعات 200 کتاب از منابع اهل سنت تدوین شده است؛ به گونه ای که می توان از آن به عنوان گام جدیدی در عرصه شناخت جامع زندگی هشتمین وصی پیامبر اکرم(ص) یاد کرد. در منابع شیعه کتاب های فراوانی درباره زندگی اجتماعی، علمی، تاریخی و معرفتی امام رضا (ع) نگاشته شده، اما اهمیت این کتاب به این است که این مطالب از منابع اهل سنت استخراج شده است. کتاب امام رضا(ع) به روایت اهل سنت تألیف محمد محسن طبسی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو به زبان هندی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.

در این میان نوع نگاه عالمان اهل سنت، قابل توجه و درنگ است. کتاب حاضر پژوهشی است که تلاش می کند ابعاد مختلف حیات نورانی «امام رضا (ع) به روایت اهل سنت» را در هفت دفتر «ولایت عهدی»، «کرامت» و «زیارت» با رویکردی توصیفی- تحلیلی ترسیم نماید. این اثر که با استفاده از ۲۰۰ کتاب از منابع اهل سنت سامان یافته است را می توان گام جدیدی در عرصه شناخت جامع زندگی هشتمین وصی پیامبر اکرم (ص) دانست.

دفتر نخست این اثر با عنوان «زندگانی» نسب و دودمان، کنیه و القاب، پدر و مادر بزرگوار امام رضا (ع)، تاریخ و محل ولادت، شهادت امام و دیدگاه اهل سنت درباره شهادت امام رضا (ع) و فرزندان آن حضرت را معرفی و تشریح می کند. همچنین دفتر دوم تحت عنوان «شخصیت» شامل سخنان معاصران امام رضا(ع) و بزرگان و علمای اهل سنت از قرن دوم هجری تا قرن حاضر در خصوص ابعاد شخصیتی ایشان می شود.

این گزارش می افزاید: «روایت» عنوان فصل سوم این کتاب است که جریان تاریخی ورود امام رضا (ع) به نیشابور و استقبال بی نظیر مردم و علمای اهل سنت از ایشان، مدارک حدیث سلسلة الذهب و دیدگاه اهل سنت در مورد این حدیث و سایر احادیث سلسلة الذهب از امام رضا (ع) را واکاوی کرده و دفتر چهارم با نام «امامت» کاربرد واژه امام در کلمات اهل سنت از قرن هفتم تا امروز و نصوص دال بر امامت امام رضا در کتب آنها را بررسی می کند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه