معرفی کتب جدید

کتاب سنگ آسیاب، یادداشت‌های سیدحسن حیان

کتاب سنگ آسیاب، یادداشت‌های سیدحسن حیان

کتاب سنگ آسیاب اثری که گذر و نظری بر یادداشت‌های دانشور فرزانه سیدحسن حیان دارد این اثر توسط موسسه فرهنگی و هنری ریحانه الرسول یزد به چاپ رسیده است.

کتاب سنگ آسیاب اثری که گذر و نظری بر یادداشت‌های دانشور فرزانه سیدحسن حیان دارد این اثر توسط موسسه فرهنگی و هنری ریحانه الرسول یزد به چاپ رسیده است.

سنگ آسیاب توسط انتشارات تیک با شمارگان یک هزار جلد در نوبت چاپ اول در سال ۱۳۹۷  به اهتمام موسسه فرهنگی و هنری ریحانه الرسول به چاپ رسیده است.
در مقدمه این کتاب آمده است جلد اول کتاب سنگ آسیاب نخستین بار در زمستان ۱۳۹۰ به زیور طبع آراسته شد کتابی که حاصل تجربیات دانشور گرامی جناب سیدحسن حیان می‌باشد، مرد اندیشمندی که بالغ بر ۴۵ سال مهمترین نقش را در امر آموزش فرزندان خطه پر استعداد یزد داشته است.
در ادامه این مقدمه عنوان شده است، سالیان متمادی است که جناب حیان در صفحه دو هفته نامه سراسری یزد امروز تحت عنوان یادداشت‌ها و برداشت‌ها به بیان تجربیات خود در آموزش و پرورش می پردازد، در دوره های آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان و رشته‌های علوم انسانی دانشگاه‌ها از کتاب سنگ آسیا به عنوان منبع پژوهش و تدریس استفاده شده است.
نویسنده در ابتدای این کتاب زندگینامه سید حیان را به طور خلاصه در چند صفحه توضیح داده است و در بخش‌های دیگر آن به صورت تفصیلی بخش‌هایی چون اسوه سازی که در ۳۰ بخش تفکیک شده است و نقل و نوشته و همچنین یک کلام چند سخن می باشد که به طور کلی در ۴۱۲ صفحه این کتاب به زیور طبع آراسته شده است.
در بخشی از "یک کلام، چند سخن" این کتاب می‌خوانیم آنهایی که سخنان را گوش را می‌دهند و بهترین را پیروی می‌کنند کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده و صاحبان خرد هستند و در بخشی از این متن که به آثار روانی و تربیتی و معنوی نامگذاری اشاره دارد، نوشته شده است  از آنجا که افراد را همیشه با نامشان صدا می‌کنند و مورد خطاب قرار می‌دهند در نامگذاری باید به آثار روانی و تربیتی و معنوی نام توجه شود چه بسا افرادی که فقط به خاطر نام نیکوی که دارند مورد احترام واقع می گردند و یا بر اثر نام بد شان با حقارت مواجه می شوند.
یکی از تاثیرات نام خوب آن است که انسان سعی می کند آنچنان که صاحب اصلی نام دارای خصلت های خوب است او نیز آنها را احتساب کند و سعی دارد تا حد امکان از حیثیت آن نامه خوب محافظت کند.

در بخش دیگری از این کتاب این گونه به  تربیت اجتماعی و نظم و انضباط پرداخته شده است: نظم و انضباط آموختنی است و به لحاظ آثار اجتماعی بسیار مطلوبی که این رفتار دارد، آموزش و برقراری نظم و انضباط پایدار در جامعه از دغدغه‌های مهم به شمار می آید، تمامی مربیان و معلمان و والدین به موضوع ایجاد نظم و انضباط در فرزندان باید علاقمند باشند و رفتار و سکنات خود را آنچنان منظم سازند که سرمشق و نمونه برای فرزندان قرار گیرد.
بررسی ها نشان می دهد وجه مشترک تمام کشورهای توسعه یافته نظم پذیری منابع انسانی آنها است و استعداد و هوش اگر با نظم و ترتیب همراه نشود سه چهارم نیرو و اثر خود را از دست می دهد.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه