معرفی کتاب
اشعار کلاسیک و نیمایی در کتاب «عروس آسمانی»
تاریخ 26 مهر 1399 ساعت 13:16:51
کد خبر: 014306
اشعار کلاسیک و نیمایی در کتاب «عروس آسمانی»

مجموعه اشعار کلاسیک و نیمایی شاعر پیشکسوت خمین «داود عزیمی» در کتاب «عروس آسمانی» گردآوری و از سوی انتشارات «پرپروک» در سال جاری روانه بازار نشر شده است

این کتاب ۱۴۳ صفحه‌ای که در قطع رقعی، شمارگان یکهزار نسخه و با قیمت هر جلد ۴۰ هزار تومان وارد بازار کتابهای ادبی شده دارای ۴۳ شعر در قالبهای مختلف است.

«آن روزها»، «عید»، «مرد لر»، «شاعر»، «عروس آسمانی»، «بعثت»، «باور»، «وام»، «کوپن»، «تولد سپهر»، «نسترن»، «تکرار تاریخ» و «اولین بهار» از اشعار بخش کلاسیک کتاب است.
در بخش اشعار نو نیز شعرهایی از جمله «شجره جهالت»، «هنر»، «فریاد التماس»، «گیلان»، «غمگین‌ترین نگاه»، «رویا»، «خروس»، «شمع روشن»، «سنگ گور»، «ترا ما چشم بر راهیم» و «صبح کاذب» چاپ شده است.
نام کتاب «عروس آسمانی» اشاره به سالروز ولادت حضرت زهرا «س» دارد و شاعر در شعری بلند با همین نام زندگی کوتاه و اما پر برکت آن حضرت را با زبانی ساده و شیوا بیان می کند.
شاعر در اشعار کتاب حوادث و مسائل روز جامعه را با استفاده از واژگان قابل فهم بیان می کند، برای مثال شعر «وام» به پرداخت وام ۳۰ هزار تومانی آموزش و پرورش به معلمان با قرعه کشی در سال ۶۵ اشاره دارد.
در شعر «گیلان» شاعر حادثه غم انگیز زلزله گیلان در سال ۶۹ را بیان می کند و یا شعر «دیزی خوگان» به خاطره ریختن آبگوشت معلمان روستای خوگان در سال ۶۰ اشاره دارد.
«داود عزیمی» در سال ۱۳۳۸در خمین متولد شد و پس از پایان تحصیلات در رشته علوم اجتماعی به عنوان دبیر آموزش و پرورش در نهاد تعلیم و تربیت مشغول به کار شد.
عزیمی در بخش زندگینامه شاعر آورده است: من علاقه به شعر را در سال های پایان دوران ابتدایی در خود احساس کردم و در سال های پایانی دبیرستان نوشتن را کم کم شروع کردم.
در مرکز تربیت معلم اراک مطالبی در روزنامه دیواری می نوشتم. بعد از تربیت معلم و اشتغال در آموزش و پرورش با کمک جمعی از دوستان، انجمن شعر خمین را تشکیل دادیم و با انجمن‌های شهرستانهای همجوار با تشکیل جلسات مشترک وارد مرحله جدید شعری شدم و با سرودن شعر آتقی که به لهجه خمینی بود جایگاه قابل قبولی بین دوستان و اهل فن پیدا کردم.
از سال های ۹۰ را بطه‌ام با انجمن شعر قطع شد و کم کم از شعر فاصله گرفتم تا این اواخر دوباره شروع کردم و با اصرار دوستان تصمیم به چاپ و نشر اشعارم گرفتم.
«دلم بی صدا شکست»، و «اشک حسرت» از دیگر آثار این شاعر پیشکسوت است که از سوی انتشارات پرپروک در خمین در سال جاری به چاپ رسیده است.
خمین در جنوب استان مرکزی است و تاکنون ۴۰ نویسنده و شاعر و در زمینه های ادبی، روان‌شناسی، علمی، تاریخی، حقوق و کودکان در این شهرستان کتاب چاپ کرده اند.