معرفی کتاب
پنج کتاب شعر فارسی از شاعران کرمانشاهی
تاریخ 21 شهریور 1399 ساعت 15:07:01
کد خبر: 014014
پنج کتاب شعر فارسی از شاعران کرمانشاهی

«خوب نیست»، «شبیه خواب نیلوفر»، «نردبان آسمان»، «رنگ آخر جنگ‌ها» و «۴۰ غزل» عناوین پنج مجموعه شعر از شاعران کرمانشاهی است که به ترتیب توسط «بهاره سالارآبادی»، «پیمان جسری»، «محمدجواد محبت»، «سودابه زنگنه» و «رضا حدادیان» به زبان فارسی سروده شده‌اند.

در کرمانشاه معمولاً شاعران به هر ۲ زبان فارسی و کُردی چکامه سرایی می کنند؛ در اشعار کُردی، آنان هم به سبک ۱۰ هجایی و هم در قالب اوزان عروضی شعر می سرایند و همچنین به فارسی در اوزان گوناگون به این امر می پردازند.

این امر به غنای ادبیات کرمانشاه عمق بخشیده و روز به روز شاهد شکوفایی هر چه بیشتر در شعر این شهر هستیم. برای موضوعیت بخشیدن به این نظر پنج عنوان از مجموعه اشعار شاعران فوق به شرح ذیل معرفی می شود.

خوب نیست: عنوان کتابی است که محتوای اشعار شاعره کرمانشاهی، بانو بهاره سالارآبادی است که به زبان فارسی سروده اند؛ این کتاب در قطع رقعی و تیراژ هزار نسخه در سال ۱۳۹۴ توسط نشر فصل پنجم تهران چاپ و منتشر شده است؛ این کتاب ۱۷ شعر از اشعار سالارآبادی را در بر دارد و از محتوا و کیفیت چاپ خوبی برخوردار است.

سالارآبادی زاده ۱۳۶۳ کرمانشاه است؛ در رشته فلسفه تا مقطع لیسانس تحصیل کرده و علاوه بر مجموعه شعر فوق یک مجموعه دیگر هم با نام «ایلواژه» منتشر کرده است؛ وی دبیر انجمن شعر بهار کرمانشاه است.

شبیه خواب نیلوفر: عنوان دیگری است از مجموعه اشعار شاعری دیگر از کرمانشاه، با نام پیمان جسری که به زبان فارسی سروده شده است؛ این کتاب در ۶۸ صفحه و تیراژ هزار نسخه در سال ۱۳۹۵ توسط نشر شانی تهران چاپ و منتشر شده است؛ این مجموعه ۳۱ غزل از اشعار پیمان جسری را در بردارد.

جسری متولد ۱۳۵۲ در کرمانشاه است؛‌ وی در رشته مدیریت تا مقطع دکتری تحصیل کرده و معاونت فرهنگی اداره کل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه را نیز در کارنامه شغلی خود دارد؛ هم اکنون مسوولیت اداره فرهنگی این سازمان را عهده دار است؛ علاوه بر کتاب فوق سه کتاب دیگر نیز در زمینه مدیریت از او منتشر شده است.

نردبان آسمان: نام کتابی است که استاد محمدجواد محبت، شاعر نامدار کرمانشاهی، به زبان فارسی سروده اند؛ این کتاب در قطع رقعی و تیراژ ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه در سال ۱۳۸۸ توسط حوزه هنری کرمانشاه چاپ و منتشر شده است؛ این مجموعه ۹۶ شعر از اشعار محبت را در بر دارد؛ کلیه اشعار این کتاب در باب نماز است.

محبت در سال ۱۳۲۲ در کرمانشاه متولد شد و عمری را با شغل آموزگاری سپری کرده است؛ از وی بیش از ۱۵ اثر منتشر شده و بسیاری از اشعار وی در کتاب‌های درسی به چاپ رسیده است.

رنگ آخر جنگ ها: کتاب دیگری است که شاعره کرمانشاهی، بانو سودابه زنگنه، به زبان فارسی سروده است؛ این کتاب در ۸۴ صفحه و تیراژ ۵۰۰ نسخه در سال ۱۳۹۸ توسط نشر هشت تهران چاپ و منتشر شده است؛ این مجموعه ۵۷ شعر کوتاه و بلند از اشعار زنگنه را در بر دارد.

زنگنه در سال ۱۳۵۱ در کرمانشاه متولد شد و از سال ۱۳۸۹ به سرودن شعر روی آورده و تاکنون علاوه بر مجموعه فوق کتاب «نغمه های سرزمین مادری» در سال ۱۳۹۹ با مقدمه میرجلال الدین کزاری را منتشر کرده است. زنگنه مسوولیت ماهنامه سخن ویژه کرمانشاه را هم بر عهده دارد.

۴۰ غزل: عنوان مجموعه شعر رضا حدادیان، شاعر فارسی سرای کرمانشاهی است که به تازگی توسط انتشارات دیباچه منتشر شده است؛ این کتاب در قطع رقعی و تیراژ هزار نسخه در سال ۱۳۹۹ توسط نشر دیباچه چاپ و منتشر شده است؛ این مجموعه ۴۰ غزل از اشعار حدادایان را در بر دارد.

حدادیان متولد ۱۳۵۳ در کرمانشاه است؛ او معلم است و سالهاست شعر می سراید؛ در کارنامه حدادیان کتاب‌هایی به اسم «دستمالی از ستاره» و «ساعت لحظه لحظه مرا پیر می کند» و «می خواهم پس از لیلا دنیا نباشد» و «عاشقانه ها» نیز به چشم می خورد.